RadarSuper
Salty liquorice

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Easis

Salty liquorice

17,00 kr.212,50 kr./kg

Størrelse: 80 g

Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Salty liquorice koster 17,00 kr. (212,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sødestof (maltitolsirup), majsstivelse, lakridsekstrakt (6,4%), smagsforstærker (ammoniumchlorid), vand,overfladebehandlingsmiddel (carnaubavoks), naturlig aroma (anis).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi838 kJ / 200 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat71 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Salty Liquorice fra Easis er et lakridsprodukt med salmiak som det karakteristiske smagsbærende element. Ammoniumchlorid — kendt som salmiak — giver den markante, let salte smag, som er kernen i dansk saltlakrids. Lakridsekstraktet udgør 6,4 procent, og en naturlig anisaroma runder smagen af.

Konsistensen er fast og sej, bygget op om majsstivelse og maltitolsirup, og overfladen er behandlet med carnaubavoks, så stykkerne ikke klistrer sammen i posen. Sødmen kommer fra maltitolsirup, en sukkeralkohol, og næringsindholdet pr. 100 g viser 200 kcal, 71 g kulhydrater, 0,2 g mættet fedt og 0,24 g salt.

Saltlakrids hører til blandt de klassiske danske sliksmage og nydes typisk i små portioner som en lille mundfuld i løbet af dagen — ofte fra en pose, der deles eller gemmes. Den salte og søde profil gør den også velegnet som tilbehør i blandet slik.

Posens 80 g gør den nem at have med og nem at opbevare. Luk posen tæt efter brug, og opbevar den tørt og ikke for varmt, så stykkerne bevarer deres faste bid. Bemærk at produktet indeholder maltitol; store mængder sukkeralkoholer kan virke afførende.

Hvorfor der står under 0,5 gram sukkerarter

Sødmen kommer fra maltitolsirup, en sukkeralkohol, ikke fra almindeligt sukker. Det er derfor, næringsdeklarationen viser 71 gram kulhydrat, men under 0,5 gram sukkerarter pr. 100 gram, og varen bærer mærket »Ikke tilsat sukker«.

Salmiaksmagen forklaret

Ammoniumchlorid er tilsætningsstoffet bag den kraftige, salte smag, danskere forbinder med salmiaklakrids. Det optræder sammen med 6,4 % lakridsekstrakt og naturlig anisaroma i ingredienslisten.

Samme pris som Fruit Gums fra Easis

Både lakridsposen og vingummiposen fra Easis i denne opgørelse koster 17,00 kr. for 80 gram, svarende til 212,50 kr. pr. kilo. Prisen er identisk på tværs af de to slikvarianter fra samme mærke.

Detaljer om varen

Mærke
Easis
Størrelse
80 g
Stregkode (EAN)
5703161204304

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,00 kr.17,00 kr.17,01 kr.17,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1917,00 kr.
2026-09-0317,00 kr.
2026-09-1917,00 kr.
2026-10-0417,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Easis Salty Liquorice af?

    Den har en salt og sødmefuld lakridssmag. Salmiak (ammoniumchlorid) giver den salte smag, lakridsekstrakt på 6,4 procent giver lakridssmagen, og en naturlig anis-aroma runder profilen af.

  • Hvor mange kalorier er der i Easis Salty Liquorice?

    Der er 200 kcal og 838 kJ pr. 100 g. Kulhydratindholdet er 71 g pr. 100 g, heraf 0,2 g mættet fedt, og saltindholdet er 0,24 g pr. 100 g.

  • Hvordan opbevarer jeg posen bedst?

    Luk posen tæt efter brug, og opbevar den tørt og ikke for varmt. Så bevarer stykkerne deres faste, seje konsistens. Vær opmærksom på, at produktet indeholder maltitol, og at store mængder sukkeralkoholer kan virke afførende.

  • Hvad koster Salty liquorice hos Rema 1000?

    Salty liquorice koster 17,00 kr. (212,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Salty liquorice på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Salty liquorice ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Salty liquorice?

    Salty liquorice sælges i 80 g, svarende til 212,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Salty liquorice?

    Salty liquorice forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg