RadarSuper
Salte fisk

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Katjes

Salte fisk

15,95 kr.159,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

NOVA4
Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Salte fisk koster 15,95 kr. (159,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, glukose sirup, modificeret stivelse, 6% lakridsrodssaft, glukose-fruktose-sirup, brun sukkersirup, 1,8% ammoniumclorid, aroma, surhedsregulerende midler (caliumcarbonat), maltodextrin. Kan indeholde spor af mælk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.507 kJ / 355 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat88 g
heraf sukkerarter56 g
Kostfibre—
Protein—
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Salte Fisk fra Katjes er en blød vingummi i den klassiske fiskefacon, formet som små fisk og med en tydelig saltlakridssmag. Teksturen er blød og sej, og kombinationen af sødme og salt er det, der kendetegner dem.

Indholdet består af sukker og glukosesirup som de bærende ingredienser, tilsat modificeret stivelse, brun sukkersirup og 6 % lakridsrodsaft, som giver den karakteristiske lakridssmag. Den salte note kommer fra 1,8 % ammoniumchlorid, det stof der i Danmark ofte forbindes med saltlakrids. Der er desuden aroma og maltodextrin samt kaliumcarbonat som surhedsregulerende middel. Varen kan indeholde spor af mælk.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 355 kcal og 88 g kulhydrater, hvoraf 56 g er sukkerarter. Saltindholdet er 0,07 g pr. 100 g, så den salte smag kommer ikke fra almindeligt salt.

Brug dem som en lille sødmefuld og salt snack, når trangen til lakrids melder sig, eller stil dem frem i en skål sammen med andre sliktyper. Posens 100 g er en overskuelig størrelse til et par portioner eller til at dele.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så vingummierne ikke klumper sammen. Luk posen tæt igen efter brug.

Kiloprisen sammenlignet med Tappsy

159,50 kr. pr. kilo er identisk med Katjes' anden slikpose i sortimentet, Tappsy — begge sælges til 15,95 kr. for 100 gram. To forskellige smagsprofiler fra samme producent til samme kilopris.

Ammoniumklorid — det, der gør salte fisk salte

1,8% ammoniumklorid (salmiaksalt) er den ingrediens, der giver den karakteristiske skarpe smag i klassisk dansk saltlakrids. Det er en anden ingrediens end det almindelige bordsalt, næringstabellens salt-tal viser.

Sukkerindhold og moderat forbrug

56 gram sukker pr. 100 gram — over halvdelen af posens vægt. Ammoniumklorid i store mængder kan give ubehag i fordøjelsen, hvilket er en del af årsagen til, at saltlakrids typisk sælges i mindre portionsposer.

Detaljer om varen

Mærke
Katjes
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
4037400716190

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,95 kr.15,95 kr.15,96 kr.15,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,95 kr.
2026-09-0115,95 kr.
2026-09-1715,95 kr.
2026-10-0115,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Salte Fisk af?

    De er bløde vingummier med lakridssmag fra 6 % lakridsrodsaft og en salt note fra 1,8 % ammoniumchlorid, som er det stof, der giver den karakteristiske salte lakridssmag.

  • Hvor mange kalorier er der i Salte Fisk?

    Der er 355 kcal og 88 g kulhydrater pr. 100 g, hvoraf 56 g er sukkerarter. Saltindholdet er 0,07 g pr. 100 g.

  • Indeholder Salte Fisk mælk?

    Ingredienslisten nævner ikke mælk som ingrediens, men varen kan indeholde spor af mælk.

  • Hvad koster Salte fisk hos Rema 1000?

    Salte fisk koster 15,95 kr. (159,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Salte fisk på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Salte fisk ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Salte fisk?

    Salte fisk sælges i 100 g, svarende til 159,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Salte fisk?

    Salte fisk forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg