RadarSuper
Røget rullepølse

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000

Røget rullepølse

11,95 kr.99,58 kr./kg

Størrelse: 120 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Røget rullepølse koster 11,95 kr. (99,58 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

108 g bryst af gris , 3 g salt, gelatine af gris, stabilisator (E451), krydderier (peber, løg, allehånde), antioxidant (E301), løgekstrakt, konserveringsmidler (E250, E261).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.029 kJ / 248 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer7,6 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein17 g
Salt3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Røget rullepølse er en klassisk dansk pålægsvare, hvor et stykke svinekød rulles sammen med krydderier og tilberedes, så skiverne får et fint mønster. Denne variant fra Rema 1000 er lavet på bryst af gris, krydret med peber, løg og allehånde og røget for den karakteristiske smag.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 248 kcal, 20 g fedt, hvoraf 7,6 g er mættet, og 17 g protein. Saltindholdet er 3 g pr. 100 g, hvilket er værd at være opmærksom på, hvis man holder øje med saltet i hverdagen.

Rullepølsen er skåret i skiver og klar til brug. Den lægges typisk på rugbrød eller i en sandwich, eventuelt med lidt sennep eller syltede rødbeder til. Den kan også skæres i tern og komme i en salat eller på et ostebord.

Pakken indeholder 120 g. Opbevares køligt, gerne i køleskabet, og bør spises inden for få dage efter åbning. Røget rullepølse er et nemt og smagfuldt pålæg, der passer til både madpakken og det kolde bord.

Rullepølse vs. salami: kiloprisen på Remas eget pålæg

Rullepølsen koster 99,58 kr. pr. kilo, mens salamien i skiver fra samme mærke koster 74,75 kr. pr. kilo i samme køledisk. Forskellen på knap 25 kr. pr. kilo hænger sammen med råvaren og processen: rullepølse laves af hele stykker svinebryst, mens salami er finthakket og formet, hvilket typisk giver et lavere produktionsspild pr. kilo færdigvare.

Hvad E 451, E 301, E 250 og E 261 gør i rullepølsen

E 451 er en stabilisator, der holder på saften i kødet. E 301 er askorbinsyre (C-vitamin), tilsat for at bevare den lyserøde farve. E 250 og E 261 er konserveringsmidler, der begge er almindelige i røgede og saltede kødvarer for at holde produktet stabilt og holdbart i køledisken gennem hele salgsperioden.

Sådan bruges røget rullepølse

Rullepølse skæres traditionelt i tynde skiver og lægges på rugbrød, ofte med sky eller sennep, eller indgår som en del af et koldt bord sammen med andre pålægstyper. Er pakken åbnet, bør resten opbevares tildækket på køl og bruges inden for få dage.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
120 g
Stregkode (EAN)
5705830607829

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

11,95 kr.11,95 kr.11,96 kr.11,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1711,95 kr.
2026-09-0111,95 kr.
2026-09-1711,95 kr.
2026-10-0111,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er røget rullepølse lavet af?

    Den er lavet af bryst af gris, salt, gelatine af gris, stabilisator (E451), krydderier (peber, løg, allehånde), antioxidant (E301), løgekstrakt samt konserveringsmidlerne E250 og E261.

  • Hvordan bruges røget rullepølse?

    Den er skåret i skiver og klar til at lægge på rugbrød eller i en sandwich. Den kan også skæres i tern og bruges i salater eller på et ostebord.

  • Hvordan opbevares rullepølsen?

    Opbevar den køligt, gerne i køleskabet, og spis den inden for få dage efter åbning. Pakken indeholder 120 g.

  • Hvad koster Røget rullepølse hos Rema 1000?

    Røget rullepølse koster 11,95 kr. (99,58 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Røget rullepølse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Røget rullepølse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Røget rullepølse?

    Røget rullepølse sælges i 120 g, svarende til 99,58 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Røget rullepølse?

    Røget rullepølse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg