RadarSuper
Røget mørbrad

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000 Mesterpålæg

Røget mørbrad

18,95 kr.236,88 kr./kg

Størrelse: 80 g

Udvikling: +26,3 %Arbejdstid: 4 min

Annonce

Røget mørbrad koster 18,95 kr. (236,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

86% mørbrad af gris, 10% vand, salt, dextrose, surhedsregulerende midler (E262, E325 vegetabilsk), antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi444 kJ / 105 kcal
Fedt1,8 g
heraf mættede fedtsyrer0,5 g
Kulhydrat1,2 g
heraf sukkerarter1,1 g
Kostfibre—
Protein21 g
Salt2,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Røget mørbrad af gris, skåret i tynde skiver og pakket til pålæg. Indholdet er 86% mørbrad af gris, tilsat vand, salt, dextrose samt surhedsregulerende midler (E262, E325 vegetabilsk), antioxidant (E301) og konserveringsmiddel (E250).

Næringsindholdet pr. 100 g viser 105 kcal og 444 kJ, 1,8 g fedt heraf 0,5 g mættet, 1,2 g kulhydrat heraf 1,1 g sukker, 21 g protein og 2,4 g salt. Den høje proteinandel og det lave fedtindhold gør den til et magert pålæg.

Røget mørbrad er et klassisk dansk pålæg, der typisk lægges på rugbrød eller i en sandwich, eventuelt med lidt sennep eller syltede agurker. Den kan også skæres i strimler og bruges i en salat eller som tilbehør på et kolde bord.

Pakken indeholder 80 g. Opbevares køligt, og efter åbning bør den spises inden for få dage. Tjek altid holdbarhedsdatoen på emballagen.

Midterst af tre Mesterpålæg-tilbud på kilopris

187,50 kr. pr. kilo, mellem roastbeeffens 214,29 kr. og skinkens 166,67 kr. — alle tre koster 15 kr. på tilbud, men vejer forskelligt, hvilket giver tre forskellige kilopriser.

Hvorfor er mørbrad den magreste af de tre

1,8 gram fedt pr. 100 gram, mod 4,6 gram i roastbeeffen og 9,4 gram i den paneret skinke. Mørbrad er den magreste og mest møre del af svinet, hvilket forklarer det lave fedtindhold.

Ingredienserne: saltning og røgning

86 % svinemørbrad, vand, salt og konserveringsmidlet E 250 (natriumnitrit). Røgningen tilfører primært smag, mens saltning og køling står for holdbarheden i moderne fremstilling.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Mesterpålæg
Størrelse
80 g
Stregkode (EAN)
5705830605566

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,32 kr.17,63 kr.18,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1715,00 kr.
2026-09-0118,95 kr.
2026-09-1718,95 kr.
2026-10-0118,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er røget mørbrad lavet af?

    Den indeholder 86% mørbrad af gris, vand, salt, dextrose, surhedsregulerende midler (E262, E325 vegetabilsk), antioxidant (E301) og konserveringsmiddel (E250).

  • Hvor meget protein er der i røget mørbrad?

    Pr. 100 g indeholder den 21 g protein, 1,8 g fedt og 105 kcal.

  • Hvordan bruges røget mørbrad?

    Den lægges typisk på rugbrød eller i en sandwich, men kan også skæres i strimler til salat eller det kolde bord.

  • Hvad koster Røget mørbrad hos Rema 1000?

    Røget mørbrad koster 18,95 kr. (236,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Røget mørbrad på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Røget mørbrad ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Røget mørbrad?

    Røget mørbrad sælges i 80 g, svarende til 236,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Røget mørbrad?

    Røget mørbrad forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg