Annonce
Rema 1000 · Ketchup, mayonnaise & dressing · Rema 1000, Økologiske
Ristede løg
Størrelse: 100 g
Annonce
Ristede løg koster 10,09 kr. (100,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Løg, palmeolie, hvedemel, salt
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 2.450 kJ / 590 kcal |
| Fedt | 44 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 21 g |
| Kulhydrat | 40 g |
| heraf sukkerarter | 9 g |
| Kostfibre | 5 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 1,2 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Ristede løg er sprøde løgstykker, der er blevet stegt i palmeolie og vendt i hvedemel og salt. De fire ingredienser er tilsat i den rækkefølge, hvor løgene vejer mest. Den økologiske variant kommer i en pose på 100 g.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 590 kcal og 44 g fedt, heraf 21 g mættet fedt. Kulhydraterne udgør 40 g, hvoraf 9 g er sukkerarter, og der er 5 g fibre og 6 g protein. Saltindholdet er 1,18 g pr. 100 g.
I det danske køkken er ristede løg især kendt som det sprøde drys på hotdogs og i boller i karry, men de bruges også på burger, i salater og som topping på gratiner og supper. Den sprøde konsistens forsvinder, hvis de kommer i væske, så de lægges typisk på lige før servering.
Opbevar posen tørt og lukket, så løgene holder sig sprøde. 100 g er en rummelig portion til et almindeligt husholdningsforbrug, og holdbarheden er lang, når posen er lukket igen efter brug.
Kiloprisen og drysset
10,09 kr. for 100 gram er 100,90 kr. pr. kilo. Sat op mod de andre varer i dette udtræk — 41,34 kr. pr. kilo for de tre saucer på 410 gram og 67,24 kr. pr. kilo for cheddar/chili mayoen på 210 gram — er det et højere kiloniveau, men også en helt anden varetype. Ristede løg er tørre og lette: et kilo af dem fylder mange gange mere end et kilo sauce.
Derfor er drysset det brugbare regnestykke: 10 gram koster 1,01 kr., 25 gram koster 2,52 kr., og hele pakken på 100 gram koster 10,09 kr. Kiloprisen er stadig værd at kende, men den skal bruges til at sammenligne ristede løg med andre ristede løg og andre pakkestørrelser — ikke med et glas sauce. Prishistorikken her på siden viser, hvordan de 10,09 kr. har bevæget sig.
Fire ingredienser, og hvad økologimærket dækker
Deklarationen fylder én linje: løg, palmeolie, hvedemel, salt. Ingen konserveringsmidler, ingen farvestoffer, ingen aromaer. Løgene skæres, vendes i mel og friteres, og fedtet fra friturebadet bliver i varen — det er derfor palmeolien står før melet, og det er også baggrunden for de 44 gram fedt pr. 100 gram i tabellen. Hvedemelet gør samtidig varen glutenholdig, hvilket er værd at vide, hvis du undgår gluten og betragter ristede løg som ren grønt.
Økologimærket henviser til det røde Ø-mærke under Fødevarestyrelsens kontrol og til EU-logoet med det grønne blad. Mærkningen dækker dyrkning, forarbejdning, tilladte tilsætningsstoffer og kontrol i hele kæden. Den er ikke et ernæringsmærke og siger hverken noget om fedtindhold, salt eller smag — de oplysninger står i næringstabellen, som er den samme, uanset om løgene er økologiske eller ej.
Fra pølsevogn til hakkebøf — og sådan holder de sig sprøde
Den ristede hotdog er ristede løgs naturlige hjem: pølse, ketchup, sennep, remoulade, ristede løg, rå løg og agurkesalat i den rækkefølge, danskere har spist dem i årtier. Hjemme i køkkenet ryger de på hakkebøf med bløde løg, i burgeren, over en cremet suppe, på salaten som sprødt element og på rugbrødsmadden — for eksempel oven på leverpostej med agurk.
Sprødhed er en holdbarhedsegenskab, ikke en garanti. Pakken skal lukkes tæt og stå tørt ved stuetemperatur, ikke i køleskabet, hvor fugten arbejder imod. Bliver løgene alligevel bløde, kan de vækkes igen på en tør pande ved middel varme i et minut eller to eller i ovnen ved lav varme — hold øje, for de går fra gyldne til brændte på kort tid. Skal de bruges som topping på noget varmt, drysses de på til allersidst.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000, Økologiske
- Størrelse
- 100 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830006714
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-20 | 10,09 kr. |
| 2026-09-09 | 10,09 kr. |
| 2026-09-22 | 10,09 kr. |
| 2026-10-04 | 10,09 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder ristede løg?
Løg, palmeolie, hvedemel og salt. Det er de fire ingredienser i denne pose.
Hvad bruges ristede løg til?
De bruges typisk som sprødt drys på hotdogs, burgere, boller i karry, supper og gratiner. Læg dem på lige før servering, så de bevarer sprødheden.
Hvordan opbevares ristede løg?
Tørt og i en lukket pose, så de holder sig sprøde. Posens 100 g giver en rummelig portion til almindeligt husholdningsbrug.
Hvad koster Ristede løg hos Rema 1000?
Ristede løg koster 10,09 kr. (100,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Ristede løg på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Ristede løg ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Ristede løg?
Ristede løg sælges i 100 g, svarende til 100,90 kr./kg.
Hvor kan man købe Ristede løg?
Ristede løg forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce