RadarSuper
Agurke relish

Annonce

Rema 1000 · Ketchup, mayonnaise & dressing · Rema 1000

Agurke relish

13,95 kr.60,65 kr./kg

Størrelse: 230 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Agurke relish koster 13,95 kr. (60,65 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

42 % agurk, 16 % løg, 15 % sukker, 13 % vand, 10 % eddike, modificeret stivelse (majs), salt, rød peberfrugt, gule sennepsfrø, konserveringsmidler (E 202, E 211), surhedsregulerende middel (E 509), farvestoffer (E 141, E 101 syntetisk).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi336 kJ / 79 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat18 g
heraf sukkerarter15 g
Kostfibre0,6 g
Protein—
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Agurkerelish er en groft hakket, sød-syrlig relish med agurk som den største ingrediens, suppleret af løg, rød peberfrugt og gule sennepsfrø. Konsistensen er tyktflydende takket være modificeret majsstivelse, og smagen balancerer sukker og eddike med et strejf af sennep. Den er tilsat konserveringsmidler og farvestoffer for at holde sig klar og farverig på glasset.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 79 kcal, 18 g kulhydrater — heraf 15 g sukker — og 1,7 g salt. Det gør relishen til en smagsgiver snarere end en stor del af måltidet; en spiseske rækker langt.

I det danske køkken hører relishen især til ved grillbordet, hvor den løfter pølser, burgere og stegt kød med sin friskhed og sødme. Den kan også bruges i sandwich, som tilbehør til ost, eller rørt i dressinger og mayonnaise for et syrligt tvist.

Glasset indeholder 230 g. Efter åbning opbevares det på køl, og man bør bruge en ren ske, så holdbarheden bevares. Tjek holdbarhedsdatoen på låget.

Hvad kiloprisen dækker

13,95 kr. for 230 gram giver 60,65 kr. pr. kilo for en sødlig, syltet agurkerelish med en sammensat ingrediensliste af flere tilsætningsstoffer, der sikrer konsistens, holdbarhed og den karakteristiske farve.

Glasset rækker typisk langt, da relish bruges i små mængder ad gangen som topping snarere end som et selvstændigt tilbehør i større portioner.

Tilsætningsstofferne forklaret

E 202 og E 211 er konserveringsmidler, der sikrer holdbarhed. E 509 (calciumklorid) holder agurkestykkerne faste og sprøde. Farvestofferne E 141 og E 101 giver den grønne til gullige farve — uden dem ville relishen have en mere gråbrun tone fra selve syltningen.

Det er en mere sammensat liste end for eksempel de syltede rødbeder i sortimentet, fordi relish stiller andre krav til tekstur og ensartet farve.

Sødlig, ikke syrlig — sådan bruges relish

Med 15 gram sukkerarter pr. 100 gram er relishen sødlig snarere end syrlig, i modsætning til almindelig sennep. Den bruges klassisk som topping på pølser, burgere og hotdogs.

Den kan også røres ud i en hjemmelavet remoulade eller dressing for at tilføje ekstra sødme og syltet tekstur, uden at man selv skal sylte agurker fra bunden.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
230 g
Stregkode (EAN)
5705830018304

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,95 kr.13,95 kr.13,96 kr.13,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-09-0113,95 kr.
2026-09-1713,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges agurkerelish til?

    Den bruges typisk som tilbehør til grillmad, burgere og pølser, eller som smagsgiver i sandwich og dressinger.

  • Hvor mange kalorier er der i agurkerelish?

    Der er 79 kcal pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvordan opbevares agurkerelish efter åbning?

    Efter åbning bør glasset opbevares på køl. Brug en ren ske, og tjek holdbarhedsdatoen på låget.

  • Hvad koster Agurke relish hos Rema 1000?

    Agurke relish koster 13,95 kr. (60,65 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Agurke relish på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Agurke relish ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Agurke relish?

    Agurke relish sælges i 230 g, svarende til 60,65 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Agurke relish?

    Agurke relish forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

5,00 kr.70 g

71,43 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

20,53 kr.415 g

49,47 kr./kg

14,12 kr.210 g

67,24 kr./kg

12,74 kr.430 g

29,63 kr./kg