RadarSuper
Revet vegan topping

Annonce

Rema 1000 · Smøreost & specialost · Herbivora, Mozzarella Smag

Revet vegan topping

14,95 kr.99,67 kr./kg

Størrelse: 150 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Revet vegan topping koster 14,95 kr. (99,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, modificeret stivelse, kokos- og rapsolie, kartoffelstivelse, salt, farve(beta-caroten), konserveringsmiddel (kaliumsorbat), surhedsregulerende middel (mælkesyre), mozzarella aroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.161 kJ / 276 kcal
Fedt23 g
heraf mættede fedtsyrer14 g
Kulhydrat19 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Revet vegansk topping med mozzarella-smag, klar til at drysse direkte fra posen. Den er baseret på vand, modificeret stivelse og kartoffelstivelse sammen med kokos- og rapsolie, og farven kommer fra beta-caroten, mens mælkesyre og kaliumsorbat er med til at holde konsistens og holdbarhed. Aromaen giver den den genkendelige mozzarella-profil.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 276 kcal og 23 g fedt, heraf 14 g mættet fedt, 19 g kulhydrat og 0,87 g salt. Det gør den til et mættende topping-lag, der smelter og bruner som ost på pizza, i lasagne, på toast eller i gratinerede grøntsager. Den kan også drysses kold over salater, wraps og sandwiches, hvor man ønsker et cremet, salt præg.

Posen indeholder 150 g, hvilket typisk er nok til et par pizzaer eller en form ret. Opbevares køligt og tørt, og efter åbning sættes den i køleskabet, hvor den holder sig bedst lukket tæt. Drysset kan med fordel fordeles i et jævnt lag, så det smelter ensartet.

Hvad giver smelteevnen uden mælk

Uden mælkeprotein er det stivelse og vegetabilsk olie, der skal skabe smelteevne og konsistens: modificeret stivelse, kokos- og rapsolie samt kartoffelstivelse er de bærende ingredienser. Betacaroten giver den gullige farve, mozzarella-aroma giver smagen, og kaliumsorbat holder produktet frisk.

Ressultatet smelter på pizza og i gratin nogenlunde som almindelig revet ost, men opbygningen er fundamentalt anderledes end en mejeriprodukt.

Næsten intet protein

Med under 0,5 gram protein pr. 100 gram giver den plantebaserede topping praktisk talt intet proteinbidrag — til sammenligning har almindelig revet mozzarella typisk 18-22 gram protein pr. 100 gram.

Det er værd at have med i kostplanlægningen, hvis man erstatter ost med dette produkt og normalt regner osten med som en proteinkilde i måltidet: her skal proteinet findes et andet sted.

Kilopris og opbevaring

150 gram til 14,95 kr. giver 99,67 kr. pr. kilo — på niveau med almindelig revet mælkeost i samme kategori, ikke en dyr nicheprodukt.

Opbevar posen lukket på køl og brug den inden datoen. Ligesom almindelig revet ost kan konsistensen blive tørrere og mere klumpet, hvis posen står åben i længere tid i køleskabet.

Detaljer om varen

Mærke
Herbivora, Mozzarella Smag
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5703855113028

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,95 kr.14,96 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er den revne veganske topping lavet af?

    Den indeholder vand, modificeret stivelse, kokos- og rapsolie, kartoffelstivelse, salt, beta-caroten, kaliumsorbat, mælkesyre og mozzarella aroma.

  • Hvordan bruges toppingen?

    Den kan drysses over pizza, lasagne, toast og gratinerede grøntsager, hvor den smelter og bruner, eller bruges kold på salater, wraps og sandwiches.

  • Hvordan opbevares den efter åbning?

    Posen opbevares køligt og tørt, og efter åbning sættes den i køleskabet lukket tæt.

  • Hvad koster Revet vegan topping hos Rema 1000?

    Revet vegan topping koster 14,95 kr. (99,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Revet vegan topping på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Revet vegan topping ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Revet vegan topping?

    Revet vegan topping sælges i 150 g, svarende til 99,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Revet vegan topping?

    Revet vegan topping forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,97 kr.150 g

133,13 kr./kg

22,95 kr.250 g

91,80 kr./kg

16,95 kr.450 g

37,67 kr./kg

8,95 kr.200 g

44,75 kr./kg

10,95 kr.200 g

54,75 kr./kg

15,95 kr.250 g

63,80 kr./kg