RadarSuper
Wrap

Annonce

Rema 1000 · Sandwich & wraps · M. Kyllingekebab & Grillet Peberfrugt

Wrap

19,95 kr.124,69 kr./kg

Størrelse: 160 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Wrap koster 19,95 kr. (124,69 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

40,6 % tomattortilla (heraf hvedemel, vand, rapsolie, stabilisatorer (E 422 vegetabilsk, E 415, E 412, E 466), 1,7 % tomatpulver, naturlig aroma, rødbedesaftkoncentrat, dextrose, salt, hævemidler (E 450 (ix), E 500), emulgator (E 471 vegetabilsk), surhedsregulerende midler (E 296, E 330), hvedegluten, konserveringsmidler (E 282, E 202)), 18,8 % kyllingekebab (kyllingebrystfilet (fra en langsommere voksende kylling), modificeret stivelse (majs), dextrose, kartoffelstivelse, salt, citrusfibre, stødt spidskommen), 18,8 % creme fraiche-dressing (mayonnaise (heraf vand, helt hærdet rapsolie, modificeret stivelse (kartoffel), eddike, sukker, pasteuriseret æggeblomme, salt, fortykningsmidler (E 412, E 415), surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmidler (E 202, E 211)), 17 % creme fraiche, sukker, citronsaft fra koncentrat, salt, krydderier (persille, purløg, hvidløg, peber), estragon, konserveringsmiddel (E 224)), 15,6 % snittet savoykål, 6,2 % grillet rød peberfrugt (rød peberfrugt, vand, salt, surhedsregulerende middel (E 330), stabilisator (E 509)). Kan indeholde spor af sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.011,4 kJ / 243 kcal
Fedt13 g
heraf mættede fedtsyrer1 g
Kulhydrat22 g
heraf sukkerarter3,5 g
Kostfibre3,4 g
Protein7,6 g
Salt1,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En wrap er en færdigrullet tortilla med fyld, og denne variant samler kyllingekebab, grillet rød peberfrugt og snittet savoykål i en tomattortilla. Tortillaen er bagt med hvedemel, vand og rapsolie og har fået sin røde farve og smag fra tomatpulver og rødbedesaftkoncentrat. Fyldet består af kyllingekebab af kyllingebrystfilet krydret med spidskommen, en creme fraiche-dressing rørt med mayonnaise, persille, purløg, hvidløg, peber og estragon samt grillet rød peberfrugt.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 243 kcal, 7,6 g protein, 22 g kulhydrat og 3,4 g fibre, mens saltindholdet er 1,28 g. Wrappen vejer 160 g og er dermed et måltid i sig selv snarere end et lille mellemmåltid.

Den er klar til at spise direkte fra pakken og passer til frokost, madpakken eller en hurtig løsning, når der ikke er tid til at lave mad. Skal den varmes, kan den med fordel gives et par minutter på en tør pande eller i ovnen, så tortillaen bliver blød igen.

Opbevares køligt og tørt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på pakken. Indeholder hvedegluten og æg og kan indeholde spor af sennep.

Kiloprisen sammenlignet med søsterwrappen

124,69 kr. pr. kilo for denne wrap mod 117,35 kr. pr. kilo for Remas anden wrap i samme udtræk (krydret kylling & savoykål). Begge koster nøjagtig 19,95 kr. pr. stykke, men fordi den anden vejer 170 gram mod 160 gram her, bliver kiloprisen forskellig. Det er den slags forskel, man kun ser, når man regner kiloprisen ud i stedet for at sammenligne stykpriser — de to varer ser ens ud på hylden, men er ikke prissat ens pr. gram.

Hvad der fylder mest i fyldet

Kyllingekebab og cremefraiche-dressing udgør hver 18,8 % af wrappen, mens den tomatfarvede tortilla alene står for 40,6 %. Det lave indhold af mættet fedt (1,0 g/100 g) skyldes, at både tortilla og dressing er lavet på rapsolie frem for animalsk fedt eller smør, hvilket er værd at vide, hvis man sammenligner med andre sammensatte kølevarer.

Allergener og opbevaring

Wrappen indeholder gluten, æg og mælk og kan indeholde spor af sennep — den er derfor ikke egnet ved disse allergier. Den er en kølevare og skal opbevares ved maks. 5 grader og spises inden datoen på emballagen; den er designet til at spises kold, uden opvarmning.

Detaljer om varen

Mærke
M. Kyllingekebab & Grillet Peberfrugt
Størrelse
160 g
Stregkode (EAN)
5705830617392

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.2. sep.17. sep.30. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-09-3019,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er wrappen klar til at spise?

    Ja, den er færdigrullet og kan spises direkte fra pakken. Vil du have den varm, kan den gives et par minutter på en tør pande eller i ovnen.

  • Hvad indeholder wrappen?

    En tomattortilla af hvedemel med kyllingekebab af kyllingebrystfilet, creme fraiche-dressing med mayonnaise og krydderier, snittet savoykål og grillet rød peberfrugt. Den kan indeholde spor af sennep.

  • Hvor mange kalorier er der i 100 g?

    Der er 243 kcal pr. 100 g. Wrappen vejer 160 g.

  • Hvad koster Wrap hos Rema 1000?

    Wrap koster 19,95 kr. (124,69 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Wrap på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Wrap ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Wrap?

    Wrap sælges i 160 g, svarende til 124,69 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Wrap?

    Wrap forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,02 kr.175 g

125,83 kr./kg

22,02 kr.190 g

115,89 kr./kg

22,02 kr.170 g

129,53 kr./kg

22,02 kr.165 g

133,45 kr./kg

19,95 kr.130 g

153,46 kr./kg

19,95 kr.141 g

141,49 kr./kg