RadarSuper
Schwarzbrød

Annonce

Rema 1000 · Rugbrød & toastbrød · Rema 1000

Schwarzbrød

5,54 kr.9,89 kr./kg

Størrelse: 560 g

Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Schwarzbrød koster 5,54 kr. (9,89 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

36% vand, 25% fuldkornsrugmel, 19% rugkerner, 10% rugsigtemel, 5% fuldkornshvedemel, 2% bygmaltekstrakt, salt tilsat jod, eddike, gær, rapsolie, sirup, bygmaltmel, enzymer (hvede), melbehandlingsmiddel (E300), surdejskultur.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi835 kJ / 198 kcal
Fedt1,6 g
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat36 g
heraf sukkerarter2 g
Kostfibre10 g
Protein4,9 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Schwarzbrød er et mørkt, tæt rugbrød bagt med en høj andel af rug. De 560 g rummer 25 % fuldkornsrugmel, 19 % rugkerner og 10 % rugsigtemel, tilsat fuldkornshvedemel, bygmaltekstrakt, surdejskultur og en smule rapsolie og sirup. Det giver en saftig krumme med dyb, let syrlig smag fra surdejen og malten.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 198 kcal, 10 g fibre og 4,9 g protein, mens fedtindholdet er lavt på 1,6 g og sukkerarterne 2,0 g. Saltindholdet ligger på 1,2 g pr. 100 g.

Brødet er skåret eller kan skæres i skiver og bruges som det klassiske danske rugbrød: med smør eller fedtstof og pålæg som ost, spegepølse, leverpostej eller sild. Det egner sig også til smørrebrød, til at riste og til at servere til supper og salater.

Opbevares tørt og ikke for varmt, gerne i en brødkasse eller pose, så skorpen holder sig. Brødet kan fryses i skiver og tages op efter behov. Nettovægten er 560 g.

Den laveste kilopris blandt de to rugbrød i dette udtræk

9,89 kr. pr. kilo mod 11,90 kr. pr. kilo for Solsikkerugbrødet i samme sortiment — begge fra Rema 1000, begge med Nøglehulsmærket. Forskellen på knap 2 kr. pr. kilo hænger sammen med, at schwarzbrødet er en enklere opskrift uden solsikkekerner og hørfrø, som typisk koster mere at tilsætte end at undlade.

Fuldkorn og Nøglehul — hvad mærkerne kræver

Fuldkornslogoet stiller krav til minimumsandelen af fuldkorn i produktet, mens Nøglehulsmærket er Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg i en varegruppe og stiller krav til blandt andet fiber-, fedt- og saltindhold. Med 10 gram fiber og kun 1,6 gram fedt pr. 100 gram lever brødet op til begge dele.

Opbevaring og frysning

Opbevares ved stuetemperatur i en brødpose eller -kasse og holder sig frisk et par dage. Resten kan med fordel fryses i skiver, så man altid har friske skiver klar direkte til brødristeren uden at optø hele brødet ad gangen.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
560 g
Stregkode (EAN)
5705830010704

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,54 kr.5,54 kr.5,55 kr.5,54 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-135,54 kr.
2026-09-015,54 kr.
2026-09-175,54 kr.
2026-10-015,54 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Schwarzbrød lavet af?

    Det indeholder 36 % vand, 25 % fuldkornsrugmel, 19 % rugkerner, 10 % rugsigtemel, 5 % fuldkornshvedemel, 2 % bygmaltekstrakt samt salt tilsat jod, eddike, gær, rapsolie, sirup, bygmaltmel, enzymer (hvede), melbehandlingsmiddel (E300) og surdejskultur.

  • Hvor meget fibre og protein er der i brødet?

    Pr. 100 g indeholder det 10 g fibre og 4,9 g protein, 36 g kulhydrater og 1,6 g fedt. Energiindholdet er 198 kcal (835 kJ).

  • Hvordan opbevarer jeg Schwarzbrød bedst?

    Opbevar brødet tørt og ikke for varmt, gerne i brødkasse eller pose. Det kan også fryses i skiver og tages op efter behov. Nettovægten er 560 g.

  • Hvad koster Schwarzbrød hos Rema 1000?

    Schwarzbrød koster 5,54 kr. (9,89 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Schwarzbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Schwarzbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Schwarzbrød?

    Schwarzbrød sælges i 560 g, svarende til 9,89 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Schwarzbrød?

    Schwarzbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,00 kr.805 g

34,78 kr./kg

28,00 kr.805 g

34,78 kr./kg

22,50 kr.750 g

30,00 kr./kg

12,20 kr.260 g

46,92 kr./kg

18,00 kr.360 g

50,00 kr./kg

18,00 kr.360 g

50,00 kr./kg