RadarSuper
Liqourice drops

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000

Liqourice drops

12,95 kr.172,67 kr./kg

Størrelse: 75 g

NOVA4
Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Liqourice drops koster 12,95 kr. (172,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

97% sødestoffer (E 953, E 967, E 951, E 950), ammoniumchlorid, sød lakridsaroma, farvestof (E 150c)

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi970 kJ / 233 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat97 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Rema 1000 Liqourice Drops er en pose med 75 g lakridsbolsjer med sød lakridssmag. Bolsjerne er bygget op omkring sødestoffer — E 953, E 967, E 951 og E 950 — som tilsammen udgør 97 % af indholdet, og de får deres karakteristiske smag af ammoniumchlorid og sød lakridsaroma. Farven kommer fra E 150c.

Næringsindholdet pr. 100 g er 233 kcal / 970 kJ og 97 g kulhydrater. Der er altså tale om et koncentreret bolsje, hvor sødestofferne står for næsten hele vægten.

Lakridsbolsjer hører til blandt de klassiske slik, der typisk nydes i små mængder ad gangen — et par stykker til kaffen, i bilen eller som en lille sødmefuld pause i løbet af dagen. Den søde lakridssmag gør dem velegnede til dem, der foretrækker den milde, søde variant frem for den salte lakrids.

Posens 75 g gør den nem at have liggende i skuffen eller tage med. Opbevares tørt og ikke for varmt, så bolsjerne holder sig fri for at klæbe sammen. Indholdet af sødestoffer betyder, at man bør være opmærksom på mængden, hvis man er følsom over for netop disse stoffer.

Ammoniumchlorid: salmiaksmagen forklaret

Ammoniumchlorid, også kaldet salmiaksalt, er den ingrediens, der giver pastillerne den karakteristiske salte, skarpe smag, der definerer dansk og nordisk salmiaklakrids.

Den står efter de 97 % sødestoffer i ingredienslisten, hvilket betyder, at den udgør en mindre andel end sødestofferne, men mere end aroma og farvestof.

Fire sødestoffer i én pastil

Sødmen kommer fra en kombination af isomalt, xylitol, aspartam og acesulfam K, tilsammen 97 % af produktet. Flere sødestoffer blandes ofte for at opnå en sødmeprofil, der ligger tættere på sukkers smagskurve.

Der er intet tilsat sukker på ingredienslisten.

Samme pris som Fresh Drops — forskellen er smagen

Begge poser koster 12,95 kr. for 75 gram, svarende til 172,67 kr. pr. kilo. Forskellen mellem lakridsvarianten og pebermyntevarianten Fresh Drops er udelukkende smagen.

Begge er sukkerfrie og fra Remas eget mærke.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
75 g
Stregkode (EAN)
5705830008220

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,95 kr.
2026-09-0112,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Rema 1000 Liqourice Drops af?

    De har sød lakridssmag, som kommer fra sød lakridsaroma og ammoniumchlorid.

  • Hvor mange kalorier er der i Liqourice Drops?

    Der er 233 kcal og 970 kJ pr. 100 g, og 97 g kulhydrater pr. 100 g.

  • Hvordan opbevarer jeg posen bedst?

    Opbevar bolsjerne tørt og ikke for varmt, så de ikke klæber sammen.

  • Hvad koster Liqourice drops hos Rema 1000?

    Liqourice drops koster 12,95 kr. (172,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Liqourice drops på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Liqourice drops ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Liqourice drops?

    Liqourice drops sælges i 75 g, svarende til 172,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Liqourice drops?

    Liqourice drops forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg