RadarSuper
Regnbuebælter

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Rema 1000, Sure

Regnbuebælter

10,00 kr.111,11 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Regnbuebælter koster 10,00 kr. (111,11 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

34 % sukker, 30 % glukose-fruktosesirup, 26 % hvedemel, 4 % syrer (E 296, E 330), dextrose, kokosfedt, æblejuice fra koncentrat, fugtighedsbevarende middel (E 420), tutti fruttiaroma, emulgator (E 471 vegetabilsk), gulerodskoncentrat*, hibiscuskoncentrat*, lilla gulerodskoncentrat*, farvestoffer (E 100, E 161b, E 141), vand.*farvegivende ingredienser.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.523 kJ / 359 kcal
Fedt1,8 g
heraf mættede fedtsyrer1,4 g
Kulhydrat80 g
heraf sukkerarter55 g
Kostfibre0,6 g
Protein2,5 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Regnbuebælter Sure er et langt, tyndt vingummibånd med en syrlig og frugtagtig smag. Båndet er rullet sammen i en praktisk pakke på 90 g, og det kan nemt deles i mindre stykker, alt efter hvor meget man vil have ad gangen.

Indholdet består af sukker og glukose-fruktosesirup som de bærende ingredienser, mens hvedemel og dextrose giver struktur. Syrerne E 296 og E 330 står for den sure smag, og tutti frutti-aromaen lægger sig ovenpå. Farverne kommer fra gulerodskoncentrat, hibiscuskoncentrat, lilla gulerodskoncentrat samt E 100, E 161b og E 141, så båndet fremstår i flere klare farver. Der er også tilsat kokosfedt, æblejuice fra koncentrat, fugtighedsbevarende middel og emulgator.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 359 kcal, 80 g kulhydrater, hvoraf 55 g er sukkerarter, 2,5 g protein og 1,8 g fedt. Det er altså en koncentreret slikvare, hvor sukkerindholdet er det, der fylder mest.

Brug den som en lille sødmefuld og syrlig snack, når man har lyst til noget at tygge på, eller del den med andre. Opbevares tørt og ikke for varmt, så båndet ikke klistrer sammen i pakken.

Kiloprisen på Rema 1000s sure regnbuebælter

111,11 kr. pr. kilo er prisen bag posen på 90 gram til 10,00 kr. Det er kædens eget mærke, hvilket typisk placerer prisen under et navngivet mærkevareslik i samme kategori, men det aktuelle udtræk indeholder ikke et direkte sammenligneligt vingummiprodukt fra et andet mærke.

Hvedemel og glutenindhold

26 % hvedemel gør dette slik glutenholdigt — en vigtig detalje, fordi mange andre former for vingummi er glutenfrie som udgangspunkt. Farverne kommer fra en blanding af syntetiske farvestoffer og naturlige koncentrater af gulerod, hibiscus og lilla gulerod.

Næringsindhold og opbevaring

Pr. 100 gram: 1.523 kJ/359 kcal og 55 gram sukkerarter ud af 80 gram kulhydrat i alt. Opbevar posen tørt og tæt tillukket ved stuetemperatur, så slikket ikke bliver hårdt eller mister fugt.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Sure
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5705830018595

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,00 kr.
2026-09-0310,00 kr.
2026-09-1910,00 kr.
2026-10-0310,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Regnbuebælter Sure af?

    De har en syrlig og frugtagtig smag fra syrerne E 296 og E 330 samt tutti frutti-aroma.

  • Hvor meget sukker er der i Regnbuebælter Sure?

    Pr. 100 g indeholder de 55 g sukkerarter og 80 g kulhydrater i alt.

  • Hvordan opbevarer jeg Regnbuebælter Sure bedst?

    Opbevar pakken tørt og ikke for varmt, så båndet ikke klistrer sammen.

  • Hvad koster Regnbuebælter hos Rema 1000?

    Regnbuebælter koster 10,00 kr. (111,11 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Regnbuebælter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Regnbuebælter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Regnbuebælter?

    Regnbuebælter sælges i 90 g, svarende til 111,11 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Regnbuebælter?

    Regnbuebælter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg