RadarSuper
Pulled pork m/bbq

Annonce

Rema 1000 · Svinekød · Frilandsgris

Pulled pork m/bbq

79,00 kr.98,75 kr./kg

Størrelse: 800 g

Laveste registrerede: 69,00 kr.Højeste registrerede: 79,00 kr.Udvikling: +14,5 %Arbejdstid: 15,8 min

Annonce

Pulled pork m/bbq koster 79,00 kr. (98,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 27. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

92 % bov af frilandsgris, 4 % vand, 3 % BBQ-krydderi (paprika, salt, sukker, løg, hvidløg, peber, tomatpulver, chili, spidskommen, koriander, nelliker, allehånde, aroma, persille, rosmarin, citronekstrakt), salt, stabilisator (E 451), sukker, antioxidant (E 301).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi810 kJ / 195 kcal
Fedt14 g
heraf mættede fedtsyrer5 g
Kulhydrat1,2 g
heraf sukkerarter0,8 g
Kostfibre—
Protein16 g
Salt1,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pulled pork lavet på bov af frilandsgris, langsomt tilberedt og krydret med en BBQ-blanding, der blandt andet rummer paprika, løg, hvidløg, tomat, chili, spidskommen og et strejf af nellike og allehånde. Kødet udgør 92 procent af indholdet, og krydderiblandingen giver den røgfyldte, let søde smag, som retten er kendt for.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 195 kcal, 16 g protein og 14 g fedt, hvoraf 5 g er mættet fedt. Saltindholdet er 1,4 g pr. 100 g. Det gør kødet mættende og velegnet som hovedelement i et måltid.

Pulled pork er en klassiker i den amerikanske BBQ-tradition og har for længst fundet vej til det danske køkken, hvor den ofte serveres i en burgerbolle med coleslaw, i en wrap, oven på nachos eller som fyld i en bagt kartoffel. Den kan også vendes i en tacoskal eller blandes i en salat med sprøde grøntsager. Varm kødet forsigtigt igennem på panden eller i ovnen, og rids det fra hinanden med to gafler, så fibrene slipper.

Pakken indeholder 800 g, hvilket rækker til flere portioner — fx til en familie eller til et par dage. Opbevar den uåbnede pakke køligt, og følg holdbarhedsdatoen på emballagen. Rester kan opbevares i køleskabet og genopvarmes, men bør spises inden for et par dage.

To smagsvarianter til samme pris

Denne BBQ-udgave og søsterproduktet med æble & chili koster begge 69,00 kr. for 800 gram, altså 86,25 kr. pr. kilo for begge. Det gør valget mellem dem rent et spørgsmål om smag, ikke om pris — begge er lavet af samme frilandsgris-bov og samme stabilisator- og antioxidantsystem, kun krydderiblandingen er forskellig.

Hvorfor bov til pulled pork

Bov er et stykke kød fra grisens forben med høj andel bindevæv og marmorering. Under lang, langsom tilberedning smelter kollagenet i bindevævet, hvilket giver den karakteristiske mørhed og "trevlede" struktur, pulled pork er kendt for. Det er derfor det klassiske valg til retten frem for magrere udskæringer som mørbrad, der ville blive tør ved samme tilberedningstid.

Frilandsgris og dyrevelfærd

Mærkningen Bedre dyrevelfærd 3 hjerter er den danske dyrevelfærdsmærkning, hvor antallet af hjerter angiver niveauet af dokumenterede krav ud over lovens minimum — 3 hjerter er det højeste niveau i ordningen og forudsætter blandt andet udearealer, hvilket er baggrunden for betegnelsen frilandsgris. Anbefalingen fra Dyrenes Beskyttelse er en selvstændig, uafhængig vurdering oveni.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
800 g
Stregkode (EAN)
5705830617958

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

69,00 kr.72,33 kr.75,67 kr.79,00 kr.13. aug.3. sep.22. sep.27. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1369,00 kr.
2026-09-0369,00 kr.
2026-09-2279,00 kr.
2026-09-2779,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg pulled pork fra pakken?

    Varm kødet forsigtigt igennem på panden eller i ovnen, og rids det fra hinanden med to gafler, så fibrene slipper.

  • Hvad kan jeg bruge pulled pork til?

    Den kan serveres i en burgerbolle med coleslaw, i en wrap, oven på nachos, som fyld i en bagt kartoffel eller vendt i en tacoskal.

  • Hvor meget protein indeholder produktet?

    Der er 16 g protein pr. 100 g, og kødet udgør 92 % af indholdet.

  • Hvad koster Pulled pork m/bbq hos Rema 1000?

    Pulled pork m/bbq koster 79,00 kr. (98,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 27. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pulled pork m/bbq på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pulled pork m/bbq ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pulled pork m/bbq?

    Pulled pork m/bbq sælges i 800 g, svarende til 98,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pulled pork m/bbq?

    Pulled pork m/bbq forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.300 g

149,83 kr./kg