RadarSuper
Øko koteletter

Annonce

Rema 1000 · Svinekød · Friland, Dansk

Øko koteletter

44,95 kr.149,83 kr./kg

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 9,6 min

Annonce

Øko koteletter koster 44,95 kr. (149,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

økologiske koteletter af gris

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi567 kJ / 135 kcal
Fedt5 g
heraf mættede fedtsyrer1,8 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein22 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Økologiske grisekoteletter fra Friland er udskæringer af gris, hvor ingredienslisten alene består af økologiske koteletter af gris. Koteletten sidder på grisens nakke og har en fast struktur med en smule fedtmarv, der gør den velegnet til hurtig tilberedning på panden.

Ifølge næringsindholdet giver 100 g 135 kcal og 567 kJ. Fedtindholdet er 5,0 g, heraf 1,8 g mættede fedtsyrer, og proteinindholdet er 22,0 g. Saltindholdet er 0,17 g pr. 100 g.

I det danske køkken er grisekoteletter en klassiker, ofte serveret med kartofler, brun sovs og syltede rødbeder eller agurker. De kan også bruges i en gryderet, på grillen eller skåret i strimler til en wok. Steges ved middelhøj varme, så de forbliver saftige.

Pakken indeholder 300 g. Opbevares køligt, og følger du med i datomærkningen, kan du planlægge, hvornår de skal tilberedes. Kødet kan fryses ned, hvis det ikke bruges med det samme.

Fem mærker på samme vare

Koteletterne bærer Økologi, Nøglehul, Dansk, Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse og Bedre dyrevelfærd 3 hjerter — den højeste score i Fødevarestyrelsens frivillige dyrevelfærdsmærke. Det er en usædvanlig samling, fordi høj dyrevelfærd og økologisk produktion ikke automatisk betyder magert kød, men her opfylder varen samtlige kriterier samtidig.

Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse er en frivillig anbefaling fra en dansk interesseorganisation, ikke en officiel myndighedsmærkning, og stiller sine egne krav til produktionsforhold ud over lovgivning og øko-regler.

Hvorfor koteletterne bærer Nøglehullet

Nøglehulsmærket gives til varer med et lavere fedtindhold end kategoriens gennemsnit. Med kun 5,0 gram fedt og 22 gram protein pr. 100 gram er disse koteletter et magert kødvalg, der klart lever op til kriterierne — uden at være specialbehandlet eller trimmet ud over det almindelige.

Det gør dem velegnede til en proteinrig kost, hvor man ønsker begrænset fedtindtag fra kødet selv, uafhængigt af tilberedningsmetode.

Kilopris og tilberedning

300 gram til 44,95 kr. giver 149,83 kr. pr. kilo — en pris, der afspejler både den økologiske certificering og Friland-mærkets krav til bedre dyrevelfærd end lovens minimum.

Lad koteletterne nå stuetemperatur før stegning, steg dem ved høj varme kort på hver side, og lad dem hvile et par minutter, inden de skæres — så bevares saften bedst i det magre kød.

Detaljer om varen

Mærke
Friland, Dansk
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5701050361954

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

44,95 kr.44,95 kr.44,96 kr.44,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1344,95 kr.
2026-09-0144,95 kr.
2026-09-1744,95 kr.
2026-10-0144,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Frilands økologiske grisekoteletter?

    Ingredienslisten består af økologiske koteletter af gris.

  • Hvor meget protein er der i grisekoteletterne?

    Der er 22,0 g protein pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvordan tilbereder jeg grisekoteletterne?

    De kan steges på panden ved middelhøj varme, grilles eller skæres i strimler til gryderetter og wok.

  • Hvad koster Øko koteletter hos Rema 1000?

    Øko koteletter koster 44,95 kr. (149,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko koteletter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko koteletter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko koteletter?

    Øko koteletter sælges i 300 g, svarende til 149,83 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko koteletter?

    Øko koteletter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.400 g

112,38 kr./kg