RadarSuper
Protein mousse

Annonce

Rema 1000 · Desserter & koldskål · Arla, Med Smag Af Chokoladefugde

Protein mousse

14,95 kr.74,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Laveste registrerede: 14,95 kr.Højeste registrerede: 15,03 kr.Udvikling: −0,5 %Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Protein mousse koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SKUMMETMÆLK, 7,2% MÆLKEPROTEIN, FLØDE, sødestoffer (erythritol, steviolglykosider fra Stevia), 2% kakaopulver, modificeret majsstivelse, gelatine, fortykningsmidler (guargummi, carrageenan), naturlig aroma, surhedsregulerende midler (natriumphosphater, natriumcarbonater), fyldemiddel (nitrogen), laktaseenzym.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi355,8 kJ / 81 kcal
Fedt1,3 g
heraf mættede fedtsyrer1,2 g
Kulhydrat8,1 g
heraf sukkerarter4,7 g
Kostfibre—
Protein10 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En luftig mousse med chokoladefudge-smag, tilsat mælkeprotein og sødestoffer i stedet for sukker. Ifølge næringsindholdet giver 100 g 10 g protein og 81 kcal, og fedtindholdet er 1,3 g, hvoraf 1,2 g er mættet fedt. Indholdet af sukkerarter er 4,7 g per 100 g, hvilket stammer fra mælkens naturlige laktose.

Moussen er lavet på skummetmælk, fløde og 7,2 % mælkeprotein, tilsat kakaopulver, gelatine og fortykningsmidler, så den får en fast, cremet konsistens. Den er sødet med erythritol og steviolglykosider fra Stevia og indeholder laktaseenzym, hvilket gør den velegnet for dig, der er laktoseintolerant.

Den passer som en let dessert eller et mellemmåltid, når du har lyst til noget sødt med et højt proteinindhold. Server den direkte fra køleskabet, eventuelt med friske bær eller et drys kakaopulver.

Opbevares køligt, typisk ved 2-5 °C, og holdes væk fra direkte varme. Bægeret på 200 g er portionsanrettet og klar til at spise, og efter åbning bør resten spises inden for et par dage. Tjek altid holdbarhedsdatoen på emballagen.

Mousse og budding — identisk pris, forskellig struktur

Denne protein mousse og Arlas Protein Budding med chokoladesmag koster begge 15,03 kr. for 200 gram, svarende til 75,15 kr. pr. kilo, og begge indeholder 10 gram protein pr. 100 gram. Den afgørende forskel ligger i teksturen: moussen er luftig, fordi den tilføres nitrogen under produktionen, mens buddingen er tættere og mere cremet takket være fortykningsmidler som carrageenan og guargummi.

Hvad gør nitrogen i en mejerivare?

Nitrogen tilsættes som fyldemiddel — den samme metode, der bruges i piskefløde på dåse — for at give moussen dens luftige struktur. Gassen er inaktiv, tilfører hverken smag, kalorier eller næringsstoffer, og bruges udelukkende som en mekanisk teknik til at ændre konsistensen, uden at det påvirker næringsindholdet i tabellen.

Laktosefri trods mælk og fløde i opskriften

Ligesom Arlas protein budding er denne mousse baseret på mælk og fløde, men gjort laktosefri ved hjælp af tilsat laktaseenzym, der spalter laktosen. Det gør produktet egnet ved laktoseintolerance, men ikke ved mælkeallergi, da mælkeproteinerne fortsat er en del af opskriften.

Detaljer om varen

Mærke
Arla, Med Smag Af Chokoladefugde
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5711953195143

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,98 kr.15,00 kr.15,03 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1715,03 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein er der i moussen?

    Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 10 g protein. Et bæger på 200 g giver dermed omkring 20 g protein.

  • Er moussen uden sukker?

    Den er sødet med erythritol og steviolglykosider fra Stevia. Næringsindholdet viser 4,7 g sukkerarter per 100 g, som kommer fra mælkens naturlige laktose.

  • Kan man spise den, hvis man er laktoseintolerant?

    Ingredienslisten angiver laktaseenzym, hvilket er med til at nedbryde laktosen. Moussen indeholder dog stadig mælk og fløde, så vurder selv ud fra din tolerance.

  • Hvad koster Protein mousse hos Rema 1000?

    Protein mousse koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Protein mousse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Protein mousse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Protein mousse?

    Protein mousse sælges i 200 g, svarende til 74,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Protein mousse?

    Protein mousse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

7,95 kr.100 g

79,50 kr./kg

8,04 kr.175 g

45,94 kr./kg

19,19 kr.1 l

19,19 kr./l

25,16 kr.1 l

25,16 kr./l

19,95 kr.1 l

19,95 kr./l