RadarSuper
Protein choco

Annonce

Rema 1000 · Mælk & plantedrikke · Arla, Chokolade Smag

Protein choco

18,95 kr.37,90 kr./kg

Størrelse: 500 g

NOVA4
Laveste registrerede: 17,95 kr.Højeste registrerede: 18,95 kr.Udvikling: +5,6 %Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Protein choco koster 18,95 kr. (37,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK (94%), MÆLKEPROTEIN, sukker (1,9%), fedtreduceret kakaopulver²(1,2%), stabilisatorer (gellangummi, carrageenan), naturlige aromaer, surhedsregulerende middel (natriumcitrat), laktaseenzym.

Allergener

leche

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi215,1 kJ / 51 kcal
Fedt0,9 g
heraf mættede fedtsyrer0,6 g
Kulhydrat4,9 g
heraf sukkerarter4,7 g
Kostfibre0,2 g
Protein5,7 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Protein choco kakaomælk fra Arla er en mælkedrik med chokoladesmag, hvor mælken udgør 94 % af indholdet. Der er tilsat mælkeprotein, lidt sukker (1,9 %) og fedtreduceret kakaopulver (1,2 %), mens gellangummi og carrageenan sørger for en jævn konsistens. Naturlige aromaer og natriumcitrat runder smagen af, og laktaseenzym gør drikken lettere fordøjelig for personer med laktoseintolerance.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 51 kcal, 5,7 g protein, 4,9 g kulhydrat (heraf 4,7 g sukkerarter) og 0,9 g fedt. Proteinindholdet er altså markant højere end i almindelig kakaomælk, hvilket gør den velegnet som et hurtigt mellemmåltid eller et proteinrigt indslag efter motion.

Drikken kan nydes kold direkte fra køleskabet, som den er, eller bruges som base i en smoothie sammen med fx banan og havregryn. Den kan også hældes over morgenmadsprodukter eller bruges i en kold kaffedrik.

Med 500 g i pakken er der rigeligt til flere portioner. Opbevares køligt, fx i køleskabet, og bør nydes inden for nogle dage efter åbning. Ryst eller vend pakken, før den hældes op, så kakaopulveret fordeler sig jævnt.

Hvad koster proteindrikken pr. kilo?

35,90 kr. pr. kilo er kiloprisen på denne pakke, som vejer 500 gram og koster 17,95 kr. Det placerer produktet i den midterste ende af mælkebaserede drikke i køledisken, hvor prisen typisk afspejler både proteintilsætning og laktosefri fremstilling.

Da drikken sælges i en fast pakkestørrelse uden mindre eller større varianter i vores data, er kiloprisen samtidig den eneste sammenligning, man kan lave direkte ud fra Remas eget sortiment.

Hvorfor er drikken laktosefri, selvom den er lavet af mælk?

Ingredienslisten indeholder et laktaseenzym, som spalter mælkens naturlige laktose (mælkesukker) til lettere fordøjelige sukkerstoffer. Det er derfor, produktet kan mærkes laktosefrit, selvom hovedingrediensen fortsat er almindelig komælk (94 %).

Det betyder også, at drikken smager en anelse sødere end upasteuriseret mælk med samme sukkerindhold, fordi de spaltede sukkerstoffer opleves sødere på tungen — en kendt effekt af laktasebehandling, ikke af tilsat sukker.

Proteinindhold og brug som proteindrik

Med 5,7 gram protein pr. 100 gram ligger drikken over niveauet i almindelig letmælk, hvilket forklarer positioneringen som proteindrik. Mælkeprotein er tilsat ud over mælkens eget indhold for at hæve niveauet yderligere.

Drikken egner sig til at nyde kold, direkte fra emballagen — for eksempel efter træning eller som en del af morgenmaden — og ryst gerne pakken godt inden servering, da indholdet kan skille sig lidt ad ved længere tids opbevaring.

Detaljer om varen

Mærke
Arla, Chokolade Smag
Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
5711953068881

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.14,32 kr.16,63 kr.18,95 kr.13. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,95 kr.
2026-09-0418,95 kr.
2026-09-2018,95 kr.
2026-10-0418,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein er der i Arla Protein choco kakaomælk?

    Der er 5,7 g protein pr. 100 g ifølge næringsindholdet. Det er mere end i almindelig kakaomælk, da der er tilsat mælkeprotein.

  • Indeholder Arla Protein choco kakaomælk laktose?

    Der er tilsat laktaseenzym, hvilket gør drikken lettere fordøjelig for personer med laktoseintolerance. Den indeholder dog stadig mælk (94 %), som er det deklarerede allergen.

  • Hvordan opbevares Arla Protein choco kakaomælk bedst?

    Den opbevares køligt, fx i køleskabet, og bør nydes inden for nogle dage efter åbning. Ryst eller vend pakken, før den hældes op, så kakaopulveret fordeler sig.

  • Hvad koster Protein choco hos Rema 1000?

    Protein choco koster 18,95 kr. (37,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Protein choco på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Protein choco ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Protein choco?

    Protein choco sælges i 500 g, svarende til 37,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Protein choco?

    Protein choco forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

18,79 kr.1 l

18,79 kr./l

11,95 kr.1 l

11,95 kr./l

3,33 kr.20 cl

16,65 kr./l

11,95 kr.1 l

11,95 kr./l

14,00 kr.50 cl

28,00 kr./l

11,95 kr.1 l

11,95 kr./l