RadarSuper
Port salut 50+

Annonce

33,03 kr.220,20 kr./kg

Størrelse: 150 g

Arbejdstid: 7,1 min

Annonce

Port salut 50+ koster 33,03 kr. (220,20 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

pasteuriseret MÆLK/MELK, MÆLKE-/MELKE-proteiner, salt, MÆLKE-/MELKEsyrekultur, vegetarisk løbe, farvestof: E160b(ii).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.360 kJ / 327 kcal
Fedt27 g
heraf mættede fedtsyrer18 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein21 g
Salt1,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Port salut er en blød, cremet skæreost med en mild og let syrlig smag. Denne variant er en 50+, hvilket henviser til fedtindholdet i tørstoffet. Osten er fremstillet af pasteuriseret mælk tilsat mælkeproteiner, salt, mælkesyrekultur og vegetarisk løbe. Farven kommer fra farvestoffet E160b(ii), der giver den karakteristiske lyse, gullige tone.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 327 kcal, 27 g fedt heraf 18 g mættet fedt, 21 g protein og 1,7 g salt. Det gør osten til et næringsrigt indslag med et højt proteinindhold.

Port salut er velegnet på brød, i sandwich og på ostebordet. Den smelter jævnt og kan derfor også bruges i varme retter som gratiner og tærter, hvor dens milde smag ikke overdøver de øvrige ingredienser. I det danske køkken er den en alsidig ost, der både kan spises kold og varm.

Opbevar osten køligt, gerne i køleskabet ved 5-8 grader, og pak den ind efter brug, så den ikke tørrer ud. Denne pakke på 150 g er en praktisk størrelse til mindre husholdninger eller til at prøve osten af.

Kiloprisen mod grana padano

Port Salut koster 220,20 kr. pr. kilo (33,03 kr. for 150 gram), mens grana padano fra samme sortiment koster 189,75 kr. pr. kilo (37,95 kr. for 200 gram) — en forskel på cirka 30 kr. pr. kilo. De to oste hører til helt forskellige kategorier: en fransk, blød specialost mod en italiensk, tørlagret hårdost.

Det er en direkte prissammenligning mellem to varer i samme afdeling, ikke en anbefaling af den ene ostetype frem for den anden.

Hvad betyder 50+ i navnet

50+ angiver typisk fedtprocenten beregnet på ostens tørstof — en almindelig mærkningskonvention for oste i både Frankrig og Danmark. Det er ikke det samme som fedtprocent af den samlede vægt, hvilket forklarer, hvorfor tallet 50 ikke direkte matcher de 27 gram fedt pr. 100 gram i næringsværditabellen.

Det er en branchestandard for ostemærkning, ikke en unik betegnelse for netop denne vare.

Port Salut — en fransk trappistost

Port Salut blev oprindeligt udviklet af trappistmunke i Frankrig i 1800-tallet og er i dag en af de mest kendte franske halvbløde oste, kendetegnet ved en mild, cremet smag og en tynd, orange skorpe, der typisk kan spises.

Den bruger vegetarisk løbe i modsætning til flere traditionelle hårde oste, hvilket gør den til et vegetarisk osteprodukt.

Detaljer om varen

Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
3038910001074

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

33,03 kr.33,03 kr.33,04 kr.33,03 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1333,03 kr.
2026-09-0133,03 kr.
2026-09-1733,03 kr.
2026-10-0133,03 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad betyder 50+ på port salut?

    50+ angiver fedtindholdet i ostens tørstof, altså at 50 % af tørstoffet er fedt.

  • Kan port salut bruges i varme retter?

    Ja, port salut smelter jævnt og har en mild smag, så den egner sig godt i gratiner og tærter.

  • Hvordan opbevares port salut bedst?

    Opbevar osten køligt i køleskabet og pak den ind efter brug, så den ikke tørrer ud.

  • Hvad koster Port salut 50+ hos Rema 1000?

    Port salut 50+ koster 33,03 kr. (220,20 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Port salut 50+ på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Port salut 50+ ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Port salut 50+?

    Port salut 50+ sælges i 150 g, svarende til 220,20 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Port salut 50+?

    Port salut 50+ forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,97 kr.150 g

133,13 kr./kg

22,95 kr.250 g

91,80 kr./kg

16,95 kr.450 g

37,67 kr./kg

8,95 kr.200 g

44,75 kr./kg

10,95 kr.200 g

54,75 kr./kg

15,95 kr.250 g

63,80 kr./kg