RadarSuper
Pommes frites sauce

Annonce

Rema 1000 · Ketchup, mayonnaise & dressing · Graasten

Pommes frites sauce

23,95 kr.56,35 kr./kg

Størrelse: 425 g

Laveste registrerede: 22,23 kr.Højeste registrerede: 23,95 kr.Udvikling: +7,7 %Arbejdstid: 5 min

Annonce

Pommes frites sauce koster 23,95 kr. (56,35 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, rapsolie, sukker, estragoneddike (eddike, estragonekstrakt), mod. stivelse, salt, eddike, skummetmælkspulver, sennep (vand, sennepsfrø, eddike, sukker, salt, krydderier), mælkeprotein, grøntsagsekstrakt, glukose, gærekstrakt, persille, krydderiekstrakter, krydderier. Tilsat: Fortykningsmidler (E401, E410, E412), surhedsregulerende midler (E270), konserveringsmidler (E202, E211), farvestoffer (E160a).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.272 kJ / 304 kcal
Fedt30 g
heraf mættede fedtsyrer2,1 g
Kulhydrat8,2 g
heraf sukkerarter5,8 g
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt1,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pommes frites sauce fra Graasten er en cremet dressing på rapsolie og vand med estragoneddike, sennep og krydderier. Konsistensen er gjort fast med stivelse og fortykningsmidlerne E401, E410 og E412, så den hænger på fritterne i stedet for at løbe af. Smagen er let syrlig fra eddike og estragon, med en tydelig sødme fra sukker og glukose og et strejf af sennep og persille.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 304 kcal og 30 g fedt, heraf 2,1 g mættet fedt. Kulhydaterne udgør 8,2 g, hvoraf 5,8 g er sukkerarter, og saltindholdet er 1,87 g. Proteinindholdet er beskedent med 0,6 g.

Saucen er lavet til pommes frites og passer til det danske fritterbord, men kan også bruges som dip til andre retter, hvor man vil have en cremet, let syrlig smag. Den kommer i en flaske på 425 g, som er nem at have stående i køleskabet. Efter åbning opbevares den på køl, og holdbarheden står på emballagen.

Samme pris som søsterproduktet Fransk Dressing

22,23 kr. for 425 gram, svarende til 52,31 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris som Graastens Fransk Dressing i samme format. Forskellen mellem de to sauces ligger udelukkende i opskrift og anvendelse, ikke i pris.

Mild sauce med mælkeprotein og estragoneddike

Basen er vand, rapsolie, sukker og estragoneddike, tilsat sennep, mælkeprotein, skummetmælkspulver og grøntsagsekstrakt for dybde i smagen. Fortykningsmidlerne E401, E410 og E412 holder saucen stabil og cremet.

Højere fedt, lavere sukker end Fransk Dressing

Med 30 gram fedt pr. 100 gram ligger pommes frites-saucen en anelse over Fransk Dressings 29 gram, men til gengæld har den betydeligt mindre sukker: 5,8 gram mod 12 gram pr. 100 gram. Det gør den til den mindre søde af de to sauces.

Detaljer om varen

Mærke
Graasten
Størrelse
425 g
Stregkode (EAN)
5704000486479

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

22,23 kr.22,80 kr.23,38 kr.23,95 kr.19. aug.3. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1922,23 kr.
2026-09-0323,95 kr.
2026-09-1823,95 kr.
2026-10-0223,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges Graasten pommes frites sauce til?

    Den er lavet til pommes frites og kan også bruges som dip til andre retter, hvor man ønsker en cremet, let syrlig smag.

  • Hvor mange kalorier er der i Graasten pommes frites sauce?

    Der er 304 kcal pr. 100 g. Fedtindholdet er 30 g, heraf 2,1 g mættet fedt, og saltindholdet er 1,87 g pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares saucen efter åbning?

    Efter åbning opbevares flasken på køl. Holdbarheden fremgår af emballagen.

  • Hvad koster Pommes frites sauce hos Rema 1000?

    Pommes frites sauce koster 23,95 kr. (56,35 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pommes frites sauce på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pommes frites sauce ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pommes frites sauce?

    Pommes frites sauce sælges i 425 g, svarende til 56,35 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pommes frites sauce?

    Pommes frites sauce forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

5,00 kr.70 g

71,43 kr./kg

13,95 kr.230 g

60,65 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

20,53 kr.415 g

49,47 kr./kg

14,12 kr.210 g

67,24 kr./kg