RadarSuper
Poke bowl

Annonce

47,00 kr.140,30 kr./kg

Størrelse: 335 g

Udvikling: +34,3 %Arbejdstid: 9,7 min

Annonce

Poke bowl koster 47,00 kr. (140,30 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

37% kogt ris (vand, ris, rapsolie, sukker, hvidvinseddike, salt), 15% wasabidressing (heraf vand, rapsolie, sennep (vand, SENNEPSFRØ, eddike, salt, sukker, krydderier), sukker, modificeret stivelse, hvidvinseddike, ÆGGEBLOMME, 1% wasabipulver (peberrod, SENNEPSFRØ, wasabirod), salt, ansjospasta (ANSJOS, salt), limesaft fra koncentrat, peberrodspuré (peberrod, vand, rapsolie, eddike, surhedsregulerende middel (citronsyre), konserveringsmiddel (natriumdisulfit), stabilisatorer (guargummi, xanthangummi)), surhedsregulerende middel (citronsyre), hvid peber, fortykningsmiddel (xanthangummi), 9% røget laks (LAKS, salt, konserveringsmiddel (bufret eddike), sukker), agurk, drænede sojabønner (SOJABØNNE, vand, sukker, hvidvinseddike, salt), mango i lage (mango, vand, sukker, surhedsregulerende middel (citronsyre), antioxidant (ascorbinsyre)), endivesalat, gulerod, radise, friséesalat, sojasauce (vand, SOJABØNNE, HVEDE, salt, eddike, alkohol, sukker), 1% hvide SESAMFRØ, raddicchiosalat, 0,4% grøn tang (aonori).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi552 kJ / 132 kcal
Fedt6,9 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat13 g
heraf sukkerarter3 g
Kostfibre1,2 g
Protein3,9 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigret, der samler det japansk-inspirerede poké bowl-koncept i én bakke: kogte ris som base, røget laks, grøntsager og en wasabidressing, der bindes sammen af sojasauce og sesamfrø.

Risene er kogt med vand, rapsolie, sukker, hvidvinseddike og salt og udgør 37 % af indholdet. Ovenpå ligger 9 % røget laks, krydret med salt, sukker og bufret eddike, samt agurk, drænede sojabønner, mango i lage, endivesalat, gulerod, radise, friséesalat og radicchio. Dressingen på 15 % er bygget op om wasabipulver af peberrod, sennepsfrø og wasabirod, tilsat æggeblomme, ansjospasta, limesaft og peberrodspuré. Sojasaucen indeholder sojabønner og hvede, og der er drysset 1 % hvide sesamfrø og 0,4 % grøn tang over.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 132 kcal, 6,9 g fedt — heraf 0,8 g mættet — 13 g kulhydrat med 3 g sukkerarter, 1,2 g fibre, 3,9 g protein og 0,78 g salt. Det giver en let og frisk sammensat ret med både fisk, grøntsager og ris.

Brug den som den er, direkte fra bakken, eventuelt efter en kort tur i køleskabet. Rør dressingen ud over indholdet lige inden servering, så ris, laks og grøntsager blandes. Bakken på 335 g passer til én portion. Opbevares koldt og holdes inden for holdbarhedsdatoen; er den frosset, tøs den op i køleskabet.

Tilbud mod normalpris: hvad kilo-rabatten faktisk er

Tilbudsprisen giver 104,48 kr. pr. kilo mod normalprisens 140,30 kr. pr. kilo — et fald på knap 36 kr. pr. kilo, beregnet direkte ud fra Remas egne priser på 35,00 kr. og 47,00 kr. for de 335 gram.

Allergener i poke bowlen

Gluten fra hvede i sojasovsen, sennepsfrø og æggeblomme i dressingen, fisk fra laksen og ansjospastaen, samt soja og sesam — en usædvanlig lang liste for en enkelt ret, der bør tjekkes grundigt ved fødevareallergi.

Sådan opbevares og spises retten

Bakken opbevares på køl og spises koldt direkte fra emballagen. Røget laks bør ikke genopvarmes, så retten er tænkt til at spises kold som den er.

Detaljer om varen

Mærke
Med Laks
Størrelse
335 g
Stregkode (EAN)
5712849025759

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,00 kr.39,00 kr.43,00 kr.47,00 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1335,00 kr.
2026-08-3147,00 kr.
2026-09-1747,00 kr.
2026-10-0147,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en poké bowl med laks?

    Kogte ris (37 %), wasabidressing (15 %), røget laks (9 %), agurk, sojabønner, mango i lage, endivesalat, gulerod, radise, friséesalat, radicchio, sojasauce, hvide sesamfrø og grøn tang (aonori).

  • Hvor meget protein og fedt er der i retten?

    Pr. 100 g indeholder den 3,9 g protein og 6,9 g fedt, hvoraf 0,8 g er mættet fedt. Energiindholdet er 132 kcal.

  • Hvordan opbevares og serveres poké bowlen?

    Den opbevares koldt og holdes inden for holdbarhedsdatoen. Rør dressingen ud over indholdet lige inden servering, så ris, laks og grøntsager blandes. Bakken på 335 g passer til én portion.

  • Hvad koster Poke bowl hos Rema 1000?

    Poke bowl koster 47,00 kr. (140,30 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Poke bowl på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Poke bowl ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Poke bowl?

    Poke bowl sælges i 335 g, svarende til 140,30 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Poke bowl?

    Poke bowl forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,25 kr.233 g

95,49 kr./kg

23,05 kr.230 g

100,22 kr./kg

47,19 kr.450 g

104,87 kr./kg

35,51 kr.430 g

82,58 kr./kg

27,26 kr.320 g

85,19 kr./kg

27,27 kr.350 g

77,91 kr./kg