RadarSuper
Pizza mix

Annonce

Rema 1000 · Smøreost & specialost · Planet Dairy

Pizza mix

12,95 kr.92,50 kr./kg

Størrelse: 140 g

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Pizza mix koster 12,95 kr. (92,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Revet topping med mozzarella og 31% planteingredienser 40% mozzarella, vand, modificeret stivelse, rapsolie, kokosolie, hestebønneprotein, kartoffelstivelse, mælkeprotein, salt, surhedsregulerende middel (mælkesyre), naturlig aroma, konserveringsmiddel (kaliumsorbat). Indeholder ikke palmeolie.Tilsætningsstoffer:Kaliumsorbat - E 202Mælkesyre - E 270

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.236 kJ / 290 kcal
Fedt21 g
heraf mættede fedtsyrer11 g
Kulhydrat15 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein13 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En revet topping til pizza og andre ovnretter, hvor mozzarella udgør 40 % og planteingredienser 31 %. Blandingen består desuden af vand, modificeret stivelse, rapsolie, kokosolie, hestebønneprotein, kartoffelstivelse, mælkeprotein, salt, surhedsregulerende middel (mælkesyre), naturlig aroma og konserveringsmidlet kaliumsorbat. Der er ikke tilsat palmeolie.

Næringsindholdet pr. 100 g er 290 kcal, 21 g fedt heraf 11 g mættet, 15 g kulhydrat, 13 g protein og 1,1 g salt. Det giver et topping-lag med både smeltende ost og et plantebidrag, så blandingen fordeler sig jævnt over pizzaen og smelter i ovnen.

Brug den som drys oven på pizza, tærter, toast eller gratinerede retter, hvor du ønsker et gyldent ostelag. Posens 140 g rækker til et par almindelige pizzaer eller en mindre gratinering. Opbevares køligt, og efter åbning sættes posen i køleskabet og bruges inden for nogle dage, så toppingen bevarer sin smelteevne og friske smag.

Hvad står der egentlig i posen

Blandingen er 40 % mozzarella og 31 % planteingredienser — vand, modificeret stivelse, rapsolie, kokosolie, hestebønneprotein og kartoffelstivelse. Resten er mælkeprotein, salt og to tilsætningsstoffer: mælkesyre (E 270) til at regulere surhedsgraden og kaliumsorbat (E 202) som konserveringsmiddel.

Det gør den til hverken fisk eller fugl: for lidt planteindhold til at kalde sig vegansk, for lidt ren mælkeost til at være en klassisk revet mozzarella. Producenten fremhæver til gengæld, at der ikke er palmeolie i blandingen — den vegetabilske del er raps- og kokosolie.

Kiloprisen på 92,50 kr.

140 gram til 12,95 kr. giver 92,50 kr. pr. kilo. Det er en mellemkategori-pris for revet ost til madlavning: hverken discountens billigste rene mozzarella eller en dyr specialost. Prisen afspejler, at produktet er udviklet med en blandet råvarebase snarere end 100 % mejeriprodukt.

Til en standardpizza bruger de fleste 75-100 gram topping, hvilket gør posen på 140 gram til lidt mere end én portion — praktisk til to mindre pizzaer eller én stor familiepizza med rigeligt ost på.

Næringsindhold og brug

21 gram fedt og 13 gram protein pr. 100 gram ligger tæt på, hvad man kan forvente af revet mozzarella, mens de 15 gram kulhydrat er højere end en ren ost ville have — det skyldes stivelserne i planteandelen. Der er ingen tilsat sukker af betydning.

Toppingen bruges som almindelig revet ost: direkte på pizzabund, lasagne eller gratin før bagning. Opbevar posen lukket på køl, og brug den inden datoen — modificeret stivelse i blandingen kan give en mere klumpet konsistens, hvis posen står åben i længere tid.

Detaljer om varen

Mærke
Planet Dairy
Størrelse
140 g
Stregkode (EAN)
5744004530020

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,95 kr.
2026-09-0112,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Planet Dairy Pizza Mix?

    Blandingen indeholder 40 % mozzarella og 31 % planteingredienser samt vand, modificeret stivelse, rapsolie, kokosolie, hestebønneprotein, kartoffelstivelse, mælkeprotein, salt, mælkesyre, naturlig aroma og kaliumsorbat. Der er ikke palmeolie i.

  • Hvordan bruger jeg den revne topping?

    Drys den over pizza, tærter, toast eller gratinerede retter, og lad den smelte i ovnen, så den fordeler sig som et gyldent ostelag.

  • Hvordan opbevarer jeg posen?

    Opbevar den køligt. Efter åbning sættes posen i køleskabet og bruges inden for nogle dage, så toppingen bevarer sin smelteevne og friske smag.

  • Hvad koster Pizza mix hos Rema 1000?

    Pizza mix koster 12,95 kr. (92,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pizza mix på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pizza mix ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pizza mix?

    Pizza mix sælges i 140 g, svarende til 92,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pizza mix?

    Pizza mix forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,97 kr.150 g

133,13 kr./kg

22,95 kr.250 g

91,80 kr./kg

16,95 kr.450 g

37,67 kr./kg

8,95 kr.200 g

44,75 kr./kg

10,95 kr.200 g

54,75 kr./kg

15,95 kr.250 g

63,80 kr./kg