RadarSuper
Hvidløg & urter

Annonce

Rema 1000 · Smøreost & specialost · Philadelphia

Hvidløg & urter

14,95 kr.74,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreDNOVA4
Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Hvidløg & urter koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK, FLØDE, valleprodukt (MJÖLK), urter, lök, hvidløg, salt, stabilisator (johannesbrødkernemel), syra (citronsyra), SELLERIAROM, bakteriekultur.

Allergener

apio, leche

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi871,1 kJ / 212 kcal
Fedt19 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat4,5 g
heraf sukkerarter4,4 g
Kostfibre0,4 g
Protein5,2 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Philadelphia Hvidløg & Urter er en flødeost rørt op med krydderurter, løg og hvidløg. Ifølge ingredienslisten er den bygget på mælk og fløde samt valleprodukt, og den er sat sammen med en bakteriekultur og afstemt med salt, citronsyra og johannesbrødkernemel, der giver den faste, cremede konsistens. Smagen er rund og let syrlig med et tydeligt, men ikke skarpt, strejf af hvidløg og krydderurter.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 212 kcal, 19 g fedt — heraf 13 g mættet — 4,5 g kulhydrat, hvoraf 4,4 g sukker, 5,2 g protein og knap 1 g salt. Det er altså en fedtholdig ost, og den bærer både Nutri-Score D og tilhører NOVA-gruppe 4.

Den bruges typisk som smørbar ost på brød og knækbrød, i sandwich og wraps, som fyld i omeletter, eller rørt ud i en varm pastaret lige inden servering. Den kan også lægges i klatter på ovnbagte kartofler eller bruges som dip til grøntsagsstænger.

Bøtten på 200 g holder sig bedst på køl efter åbning, hvor den bør spises inden for nogle dage. Den er tilsat apio og mælk, så allergikere bør læse erklæringen.

Hvidløg & urter mod Original: samme kilopris

Begge Philadelphia-varianter i dette udtræk koster 14,95 kr. for 200 gram, svarende til 74,75 kr. pr. kilo — identisk kilopris for to forskellige smagsvarianter fra samme producent. Valget mellem dem handler altså udelukkende om smag, ikke om pris.

Det er den slags sammenligning, der er nem at overse i butikken, hvor to bakker med forskellig etiket kan se ud til at koste forskelligt, selvom tallene her viser, at de ikke gør.

Ingredienser: mælk, fløde og krydret smag

Grundopskriften er mælk, fløde og valleprodukt, tilsat urter, løg og hvidløg samt en stabilisator og en syre for konsistens og holdbarhed. Der er ingen kunstige farve- eller smagsstoffer på listen ud over selleriaromaen.

De 13 gram mættet fedt pr. 100 gram placerer produktet i den fede ende af pålægskategorien — forventeligt for en flødebaseret smøreost.

Fra rugbrød til varm sauce

Klassisk bruges smøreosten på rugbrød eller knækbrød som base under agurk eller tomat, men den smelter også fint ind i en varm pastasauce eller som fyld i en bagt kartoffel takket være det høje fedtindhold.

Opbevar altid på køl, luk bakken tæt efter brug, og brug en ren kniv hver gang for at holde osten frisk længst muligt.

Detaljer om varen

Mærke
Philadelphia
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
7622400969034

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,00 kr.14,32 kr.14,63 kr.14,95 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-08-3114,95 kr.
2026-09-1514,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Philadelphia Hvidløg & Urter lavet af?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den mælk, fløde, valleprodukt, urter, løg, hvidløg, salt, johannesbrødkernemel, citronsyra, selleriarom og bakteriekultur.

  • Hvordan bruges Philadelphia Hvidløg & Urter?

    Den bruges som smørbar ost på brød og knækbrød, i sandwich og wraps, som fyld i omeletter, rørt ud i varme pastaretter eller som dip til grøntsager.

  • Hvordan opbevares Philadelphia Hvidløg & Urter?

    Bøtten på 200 g opbevares på køl og bør efter åbning spises inden for nogle dage.

  • Hvad koster Hvidløg & urter hos Rema 1000?

    Hvidløg & urter koster 14,95 kr. (74,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hvidløg & urter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hvidløg & urter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hvidløg & urter?

    Hvidløg & urter sælges i 200 g, svarende til 74,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hvidløg & urter?

    Hvidløg & urter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,97 kr.150 g

133,13 kr./kg

22,95 kr.250 g

91,80 kr./kg

16,95 kr.450 g

37,67 kr./kg

8,95 kr.200 g

44,75 kr./kg

10,95 kr.200 g

54,75 kr./kg

15,95 kr.250 g

63,80 kr./kg