RadarSuper
Peber spegepølse

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Gøl

Peber spegepølse

14,95 kr.119,60 kr./kg

Størrelse: 125 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 3 min

Annonce

Peber spegepølse koster 14,95 kr. (119,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grisekød, salt, overfladekrydderi (knust sort peber, gelatine, konserveringsmiddel (E 202)), druesukker, krydderier, hvidløg, antioxidanter (E 301, E 300), tørrede grøntsager (rødbede, gulerod, tomat, peberfrugt), hydrolyseret vegetabilsk protein (majs, raps), krydderiekstrakter, gærekstrakt, starterkultur, konserveringsmiddel (E 250). Til 100g færdigvare er anvendt 122g grisekød

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.627 kJ / 393 kcal
Fedt35 g
heraf mættede fedtsyrer13 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt5,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Peber Spegepølse fra Gøl er en dansk spegepølse med et tydeligt præg af knust sort peber. Den er lavet af grisekød — der er anvendt 122 g grisekød til 100 g færdigvare — og krydret med sort peber, hvidløg og krydderier samt krydderiekstrakter. Farven kommer blandt andet fra tørrede grøntsager som rødbede, gulerod, tomat og peberfrugt.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 393 kcal, 35 g fedt heraf 13 g mættet fedt, 19 g protein og 5,1 g salt. Det gør spegepølsen til en kraftig pålægstype, der mætter godt i små mængder.

Peber Spegepølse hører hjemme på det danske pålægsbord, hvor den typisk skæres i tynde skiver og lægges på rugbrød eller franskbrød, gerne med en skive ost eller et stykke agurk til. Den kan også skæres i tern og bruges på en ostebakke eller i en madpakke.

Pakken indeholder 125 g. Opbevar spegepølsen køligt, og sæt den på køl efter åbning. Skær gerne kun det, der skal bruges ad gangen, så holder den bedre.

Peber eller hvidløg — samme pris, forskellig smag

Begge Gøl-spegepølser i 125-grams format koster 14,95 kr. og lander på præcis 119,60 kr. pr. kilo — der er ingen kilopris-forskel at forholde sig til. Peberversionen har en skarpere, mere aromatisk overflade fra det knuste sorte peber, mens hvidløgsversionen er rundere og mildere i smagen. Da priserne er identiske, er det eneste rationelle udgangspunkt for valget din egen smagspræference, ikke en forestilling om, at den ene er et bedre køb end den anden.

Hvad E 202 og E 250 gør i spegepølsen

E 202 (kaliumsorbat) sidder i overfladekrydringen og hæmmer skimmelvækst på det udsatte yderlag. E 250 (natriumnitrit) er tilsat i selve pølsemassen og har to funktioner i spegepølse: det holder botulismebakterier i skak under den lange spegningsproces, og det er ansvarligt for den lyserøde-røde farve, man forbinder med spegepølse — uden det ville kødet blive gråligt, som det gør ved almindelig stegning. Begge stoffer er godkendt og reguleret med maksimalgrænser i EU.

Opbevaring og brug af spegepølse

En uåbnet pakke holder sig relativt længe på køl takket være spegningsprocessen. Når pakken er åbnet, bør resten bruges inden for nogle få dage — skær altid med en ren kniv, og pak skiverne tæt for at undgå udtørring. Spegepølse fryser fint i portioner, gerne adskilt af bagepapir, så du kan tage netop det antal skiver frem, du skal bruge, uden at optø hele pakken på én gang.

Detaljer om varen

Mærke
Gøl
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5707196194791

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.11,65 kr.13,30 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Peber Spegepølse lavet af?

    Den er lavet af grisekød, salt, krydderier, hvidløg og knust sort peber. Der er anvendt 122 g grisekød til 100 g færdigvare.

  • Hvordan bruges Peber Spegepølse?

    Den skæres i tynde skiver og lægges på rugbrød eller franskbrød, eller skæres i tern til ostebakken og madpakken.

  • Hvordan opbevares Peber Spegepølse?

    Opbevar den køligt og sæt den på køl efter åbning. Skær kun det, der skal bruges ad gangen.

  • Hvad koster Peber spegepølse hos Rema 1000?

    Peber spegepølse koster 14,95 kr. (119,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Peber spegepølse på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Peber spegepølse ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Peber spegepølse?

    Peber spegepølse sælges i 125 g, svarende til 119,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Peber spegepølse?

    Peber spegepølse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg