RadarSuper
Pastiller

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000, Jordbær & Lime

Pastiller

10,05 kr.201,00 kr./kg

Størrelse: 50 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Pastiller koster 10,05 kr. (201,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

46 % sødestoffer (E 965, E 960a), 37 % fortykningsmiddel (E 414), 8 % vand, 6 % stabilisator (E 420), surhedsregulerende middel (E 330), aromaer (jordbær, lime, citron), emulgator (E 471 vegetabilsk), radisekoncentrat*, vegetabilske olier (kokos, raps), overfladebehandlingsmidler (E 903, E 901), citronkoncentrat*, solbærkoncentrat*.*farvegivende ingredienser.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi805 kJ / 196 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat49 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre36 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pastiller med jordbær- og limesmag er et lille, sødt indslag, der kan ligge i lommen eller skuffen og tages frem, når man har lyst til noget at sutte på. De er bygget op omkring sødestoffer (E 965 og E 960a) og fortykningsmidlet E 414, som giver den faste, seje konsistens, mens E 420 og E 330 bidrager til struktur og syrlighed. Smagen kommer fra aromaer af jordbær, lime og citron, og farven er baseret på koncentrater af radise, citron og solbær — ikke kunstige farver. Der er også tilsat vegetabilske olier og overfladebehandlingsmidler, så pastillerne ikke klæber sammen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 196 kcal, 49 g kulhydrater og 36 g fibre, hvilket hænger sammen med, at en stor del af indholdet er sødestoffer og fibergivende ingredienser. Det gør dem til et let valg, når man vil have noget sødt uden sukker.

Brug dem som en lille frisk mundfuld i hverdagen — på kontoret, i bilen eller som en del af slikskålen. Opbevar posen tørt og lukket, så pastillerne ikke optager fugt og mister deres sprøde bid. Med 50 g i posen er der rigeligt til flere gange.

Hvad kiloprisen fortæller

10,05 kr. for 50 gram giver 201,00 kr. pr. kilo — den højeste kilopris blandt slikvarerne i dette udtræk. Til sammenligning koster Rema 1000's Lakridskugler Havsalt & Karamel 191,25 kr. pr. kilo, og Møn Bolchers Møn blanding koster 133,33 kr. pr. kilo.

Forskellen hænger sandsynligvis sammen med, at pastillerne er sukkerfrie og bygget op omkring dyrere sødestoffer og fortykningsmidler i stedet for almindeligt sukker — en produktionsmæssig forskel, der typisk afspejles i kiloprisen.

Sukkerfri opskrift — sødestoffer og fiber i stedet for sukker

46 % sødestoffer og 37 % fortykningsmiddel udgør størstedelen af opskriften, sødet med erythritol og acesulfam K frem for sukker. Aromaerne af jordbær, lime og citron giver smagen.

Det forklarer også det høje fiberindhold på 36 gram pr. 100 gram: mange sødestoffer og fortykningsmidler tælles som kostfibre, fordi kroppen ikke fordøjer dem som almindeligt sukker.

Belægning og deklaration

Pastillernes glatte, skinnende overflade kommer fra overfladebehandlingsmidlerne E 903 (karnaubavoks) og E 901 (bivoks), begge almindeligt godkendte til slik af denne type.

"Ikke tilsat sukker"-mærket stemmer overens med det målte sukkerindhold på under 0,5 gram pr. 100 gram, ifølge varedeklarationen.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Jordbær & Lime
Størrelse
50 g
Stregkode (EAN)
5705830018182

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,05 kr.10,05 kr.10,06 kr.10,05 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,05 kr.
2026-09-0210,05 kr.
2026-09-1810,05 kr.
2026-10-0210,05 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange kalorier er der i pastillerne?

    Der er 196 kcal pr. 100 g, ifølge næringsindholdet.

  • Hvilke sødestoffer indeholder pastillerne?

    De indeholder sødestofferne E 965 og E 960a.

  • Hvordan opbevarer jeg pastillerne bedst?

    Opbevar posen tørt og lukket, så pastillerne ikke klæber sammen.

  • Hvad koster Pastiller hos Rema 1000?

    Pastiller koster 10,05 kr. (201,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pastiller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pastiller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pastiller?

    Pastiller sælges i 50 g, svarende til 201,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pastiller?

    Pastiller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg