RadarSuper
Pasta sauce

Annonce

Rema 1000 · Andre saucer · Rema 1000

Pasta sauce

12,92 kr.26,92 kr./kg

Størrelse: 480 g

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Pasta sauce koster 12,92 kr. (26,92 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

76 % hakkede tomater, 11 % tomatpasta, 6 % vand, 3 % løg, 2 % basilikum, sukker, salt, ekstra jomfruolivenolie, koncentreret citronsaft, hvidløgspulver, timianekstrakt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi163 kJ / 39 kcal
Fedt0,6 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat6,5 g
heraf sukkerarter5,5 g
Kostfibre1,2 g
Protein1,2 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En klassisk tomatsauce på flåede tomater, der udgør størstedelen af indholdet, suppleret med tomatpuré, løg, basilikum og et strejf af ekstra jomfruolivenolie, hvidløg og timian. Konsistensen er jævn og fyldig takket være tomatpuréen, og smagen er rundet af med sukker, salt og lidt citronsaft.

Næringsindholdet ligger på 39 kcal pr. 100 g, med 6,5 g kulhydrater — heraf 5,5 g sukkerarter — 1,2 g fibre og 1,2 g protein. Saltindholdet er 1,1 g pr. 100 g, så det er værd at smage til, inden der krydres ekstra.

Saucen er lavet til det danske køkken som den nemme base under pastaretter, lasagne og pizza, men kan også bruges som grundlag i gryderetter, til at vende kødboller i eller som dip til brød. Den skal blot varmes op, og krydderurterne kommer bedst frem, når den får et par minutter på panden.

Med 480 g i glasset er der rigeligt til en stor portion pasta til flere personer. Åbnet holder den sig bedst på køl og bør bruges inden for få dage; uåbnet opbevares den tørt og ved stuetemperatur. Rør rundt inden brug, da indholdet kan sætte sig.

Kiloprisen mod den økologiske pizzasauce

26,92 kr. pr. kilo for pastasaucen mod 40,75 kr. pr. kilo for kædens økologiske pizzasauce — begge fra samme Rema 1000-serie, Saucer & nem mad, i samme udtræk. Forskellen på knap 14 kr. pr. kilo hænger sammen med den økologiske certificering, som pastasaucen ikke har.

En kort ingrediensliste uden tilsætningsstoffer

Tomat og tomatpasta udgør 87 % af indholdet tilsammen, og resten er løg, basilikum, olivenolie og krydderier. Der er hverken konserveringsmidler, farvestoffer eller fortykningsmidler i deklarationen — en kortere liste end mange andre pastasaucer i samme prisklasse.

Salt- og sukkerindhold sammenlignet med pizzasaucen

Pastasaucen indeholder 1,1 gram salt pr. 100 gram mod pizzasaucens 0,95 gram, mens sukkerindholdet ligger tæt på hinanden: 5,5 gram i begge saucer. De to Rema 1000-saucer er altså ernæringsmæssigt næsten identiske, selv om kiloprisen adskiller sig markant.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
480 g
Stregkode (EAN)
5705830002761

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,92 kr.12,92 kr.12,93 kr.12,92 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,92 kr.
2026-09-0312,92 kr.
2026-09-1912,92 kr.
2026-10-0412,92 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad kan jeg bruge tomatsaucen til?

    Den er velegnet som base under pasta, lasagne og pizza og kan også bruges i gryderetter eller som dip. Varm den op, og smag eventuelt til med krydderurter.

  • Hvordan opbevarer jeg saucen, når den er åbnet?

    Åbnet holder den sig bedst på køl og bør bruges inden for få dage. Uåbnet opbevares den tørt ved stuetemperatur.

  • Hvor meget sauce er der i glasset?

    Der er 480 g i glasset, hvilket rækker til en stor portion pasta til flere personer.

  • Hvad koster Pasta sauce hos Rema 1000?

    Pasta sauce koster 12,92 kr. (26,92 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pasta sauce på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pasta sauce ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pasta sauce?

    Pasta sauce sælges i 480 g, svarende til 26,92 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pasta sauce?

    Pasta sauce forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

9,61 kr.280 g

34,32 kr./kg

11,91 kr.110 g

108,27 kr./kg

18,95 kr.400 g

47,38 kr./kg

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l