RadarSuper
Pasta carbonara

Annonce

Rema 1000 · Frost · Rema 1000

Pasta carbonara

19,22 kr.54,91 kr./kg

Størrelse: 350 g

Nutri-ScoreC
Arbejdstid: 3,9 min

Annonce

Pasta carbonara koster 19,22 kr. (54,91 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

51,4 % kogt pasta (vand, semulje durumhvedemel, pasteuriseret æg (æg, salt), gurkemeje),48,6 % flødesauce med bacon (heraf vand, 17,7 % % stegt bacon tilsat vand (bryst af gris, vand, salt, naturlig aroma, stabilisator (E 451), røget salt, antioxidant (E 300)), 9,5 % pasteuriseret fløde (35 %) (fløde,stabilisator (E 407)), solsikkeolie, forstegte løg (løg, solsikkeolie), ost (pasteuriseret sødmælk, kartoffelstivelse, salt, mælkesyrekultur (indeholder mælk), osteløbe (mikrobiel)), sødmælkspulver, risstivelse, salt, hvid peber).Kan indeholde spor af soja og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi747 kJ / 178 kcal
Fedt7,7 g
heraf mættede fedtsyrer2,3 g
Kulhydrat21 g
heraf sukkerarter1,6 g
Kostfibre1 g
Protein5,7 g
Salt0,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Pasta Carbonara fra Rema 1000 er en færdigret på 350 g, hvor kogt pasta og en flødesauce med bacon er samlet i én bakke. Pastadelen udgør 51,4 % og er lavet af vand, semulje af durumhvede, pasteuriseret æg og gurkemeje. Saucen udgør 48,6 % og indeholder blandt andet 17,7 % stegt bacon, pasteuriseret fløde, solsikkeolie, forstegte løg, ost, sødmælkspulver, risstivelse og hvid peber. Der kan forekomme spor af soja og sennep.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 178 kcal, 7,7 g fedt, 21 g kulhydrat, 1,6 g sukker, 1 g fiber, 5,7 g protein og 0,7 g salt. Nutri-Score er C.

Retten er klar til at varme og passer til en hurtig middag, når man vil have carbonara uden selv at skulle koge pasta og røre sauce. Den kan spises som den er, eventuelt med et drys sort peber eller revet ost over. Opbevares køligt og tørt; følg anvisningen på emballagen om opbevaring og holdbarhed. Den uåbnede pakke på 350 g rummer en portion, der typisk dækker et enkelt måltid eller kan deles som tilbehør.

Samme pris som Fettuccine Funghi

19,22 kr. for 350 gram, svarende til 54,91 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris som Fettuccine Funghi fra samme mærke i samme udtræk. De to retter koster det samme; valget handler om, hvorvidt man foretrækker bacon og fløde eller champignon.

Bacon og fløde — det, der gør carbonaraen tungere

Saucen indeholder 17,7 % stegt bacon og 9,5 % fløde med 35 % fedt, hvilket giver retten dens cremede, salte karakter. Det er også forklaringen på, hvorfor Pasta Carbonara ligger højere i både kalorier og fedt end søsterretten Fettuccine Funghi.

Mere energitæt end svamperetten i samme sortiment

Med 178 kcal og 7,7 gram fedt pr. 100 gram er Pasta Carbonara mere energitæt end Fettuccine Funghi, der ligger på 145 kcal og 3,7 gram fedt. Forskellen skyldes bacon og fløde i carbonara-saucen mod en lettere ostesauce i svamperetten.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
350 g
Stregkode (EAN)
5705830604309

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.13,07 kr.16,15 kr.19,22 kr.19. aug.2. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,22 kr.
2026-09-0219,22 kr.
2026-09-1919,22 kr.
2026-10-0319,22 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Pasta Carbonara fra Rema 1000?

    Den består af 51,4 % kogt pasta (vand, semulje af durumhvede, pasteuriseret æg, gurkemeje) og 48,6 % flødesauce med bacon, der bl.a. indeholder 17,7 % stegt bacon, pasteuriseret fløde, solsikkeolie, forstegte løg, ost, sødmælkspulver, risstivelse og hvid peber. Der kan forekomme spor af soja og sennep.

  • Hvordan bruges Pasta Carbonara fra Rema 1000?

    Den er en færdigret, der varmes og spises som den er, eventuelt med et drys sort peber eller revet ost over. Den passer til en hurtig middag, når man ikke selv vil koge pasta og lave sauce.

  • Hvordan opbevares Pasta Carbonara fra Rema 1000?

    Den opbevares køligt og tørt, og man bør følge anvisningen på emballagen om opbevaring og holdbarhed. Den uåbnede pakke indeholder 350 g.

  • Hvad koster Pasta carbonara hos Rema 1000?

    Pasta carbonara koster 19,22 kr. (54,91 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pasta carbonara på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pasta carbonara ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pasta carbonara?

    Pasta carbonara sælges i 350 g, svarende til 54,91 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pasta carbonara?

    Pasta carbonara forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg