RadarSuper
Paprikagryde

Annonce

Rema 1000 · Svinekød · Frilandsgris

Paprikagryde

34,95 kr.116,50 kr./kg

Størrelse: 300 g

Udvikling: +20,5 %Arbejdstid: 6,9 min

Annonce

Paprikagryde koster 34,95 kr. (116,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

45,5 % grisekød, 22 % rød peberugt i tern, 14,5 % marinade (delvis hærdet rapsolie, vand, krydderier (heraf 8 % paprika, røget paprika, chili, hvidløg, spidskommen, peber), sukker, salt, tomatpulver, gærekstrakt, modificeret stivelse (tapioka), hydrolyseret vegetabilsk protein (majs), løgpulver, champignonekstrakt, tørrede krydderuer (oregano, timian), paprikaekstrakt, hvidløgsekstrakt, løgekstrakt, surhedsregulerende midler (E 331, E 640 syntetisk), maltodextrin), 9 % pastinak i strimler , 9 % rødløg i tern

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi552 kJ / 132 kcal
Fedt6,4 g
heraf mættede fedtsyrer2,2 g
Kulhydrat7 g
heraf sukkerarter2,2 g
Kostfibre1,1 g
Protein11 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En gryderet med grisekød og masser af grønt i form af rød peber, pastinak og rødløg. Kødet udgør knap halvdelen, og grøntsagerne er skåret i tern og strimler, så retten har både bid og farve.

Marinaden samler smagen: paprika i flere afskygninger, røget paprika, chili, hvidløg, spidskommen og peber, rundet af tomatpulver og lidt sukker. Pastinak og rødløg giver en let sødme, der passer til det krydrede.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 132 kcal, 11 g protein og 6,4 g fedt, hvoraf 2,2 g er mættet. Der er 7 g kulhydrat, 2,2 g sukker, 1,1 g fiber og 0,1 g salt.

Retten er klar til at varme og lægge på tallerkenen, og den passer til kogte kartofler, ris eller et stykke brød, der kan tage saucen. Rør eventuelt lidt ekstra grønt eller en klat creme fraiche i, hvis du vil have den mildere.

Bakken indeholder 300 g. Opbevar den køligt og tjek holdbarhedsdatoen på emballagen; åbnet bakke bør bruges hurtigt og kan varmes i mikroovn eller på pande.

Tilbud eller normalpris — sådan regner du efter

Tilbudsprisen på 29,00 kr. giver 96,67 kr. pr. kilo. Regner man i stedet ud fra normalprisen på 34,95 kr., lander kiloprisen på 116,50 kr. — en forskel på knap 20 kr. pr. kilo. Det er den type regnestykke, der er værd at kende, når en vare er sat ned: kiloprisen på tilbuddet er det eneste tal, der reelt fortæller, hvor meget man sparer i kroner og øre pr. kilo, sammenlignet med varens egen normalpris.

Frilandsgris og de to dyrevelfærdsmærker

Pakken bærer Bedre dyrevelfærd 3 — den højeste af de tre niveauer i den danske mærkningsordning for dyrevelfærd i kødproduktion — samt mærket Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. Begge dele er en del af Frilandsgris-sortimentet, hvor grisene i modsætning til konventionel produktion har adgang til udearealer. Dansk-mærket bekræfter desuden, at både dyr og forarbejdning er dansk.

Sådan bruger du bakken — fra marineret kød til gryderet

Kødet er allerede skåret og marineret sammen med peberfrugt, pastinak og rødløg, så det kan brunes direkte på panden eller i gryden. Tilsæt eventuelt lidt fond eller fløde og lad det simre, til pastinakken er mør — typisk 15-20 minutter ved svag varme. Retten passer til ris, kartofler eller groft brød som tilbehør.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5705830616067

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.28,32 kr.31,63 kr.34,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,00 kr.
2026-08-3129,00 kr.
2026-09-1725,00 kr.
2026-10-0134,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder paprikagryden?

    45,5 % grisekød, 22 % rød peber i tern, 14,5 % marinade, 9 % pastinak i strimler og 9 % rødløg i tern. Marinaden indeholder bl.a. paprika, røget paprika, chili, hvidløg, spidskommen og tomatpulver.

  • Hvordan tilbereder jeg den?

    Retten er klar til at varme. Den kan varmes i mikroovn eller på pande og serveres med f.eks. kogte kartofler, ris eller brød.

  • Hvor meget er der i pakken?

    Pakken indeholder 300 g.

  • Hvad koster Paprikagryde hos Rema 1000?

    Paprikagryde koster 34,95 kr. (116,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Paprikagryde på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Paprikagryde ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Paprikagryde?

    Paprikagryde sælges i 300 g, svarende til 116,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Paprikagryde?

    Paprikagryde forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

29,00 kr.360 g

80,56 kr./kg

32,95 kr.300 g

109,83 kr./kg

44,95 kr.300 g

149,83 kr./kg