Annonce
Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Carletti, Original
P-tærter
Størrelse: 60 g
Annonce
P-tærter koster 14,95 kr. (249,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Sukker, glukosesirup, JORDNØDDER, helt hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne, kokos) i variabelt mængde forhold, vand, stabilisatorer (sorbitolsirup, sorbitantristearat), fedtreduceret kakaopulver, SKUMMETMÆLKSPULVER, skumdannende middel (MÆLKEPROTEIN), gelatine, emulgator (lecithiner), aroma, konsistensmiddel (invertase).Kan indeholde spor af nødder.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.739 kJ / 415 kcal |
| Fedt | 18 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 11 g |
| Kulhydrat | 58 g |
| heraf sukkerarter | 47 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 0 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
P-tærter Original fra Carletti er små, runde skumtærter med en luftig, let sej konsistens og en sød smag, der typisk minder om skumfiduser. De er bygget op omkring sukker og glukosesirup, tilsat jordnødder samt helt hærdet vegetabilsk fedt af palmekerne og kokos. Derudover indeholder de blandt andet fedtreduceret kakaopulver, skummetmælkspulver, gelatine og mælkeprotein, som er med til at give den karakteristiske skumstruktur.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 415 kcal og 1739 kJ, med 18 g fedt, hvoraf 11 g er mættet fedt. Kulhydaterne udgør 58 g, og heraf er 47 g sukker. Proteinindholdet er 5,5 g, og saltindholdet er lavt med 0,02 g.
P-tærterne spises som de er, som en lille sødmefuld snack, og de kan også bruges som pynt eller drys på is, desserter og kager, hvor den bløde konsistens og den lette jordnøddesmag passer godt. Pakken indeholder 60 g, hvilket er en lille portion, der nemt kan ligge i skuffen eller tasken. Opbevares tørt og ikke for varmt, så tærterne bevarer deres form og konsistens. Kan indeholde spor af nødder.
Samme kilopris som skumbananerne — men ikke samme indhold
60 gram til 14,95 kr. giver 249,17 kr. pr. kilo, nøjagtig samme pris og kilopris som Carlettis skumbananer i samme 60-grams format i dette udtræk. Men indholdet er ikke identisk: p-tærterne indeholder jordnødder direkte i opskriften og hærdet vegetabilsk fedt fra palmekerne og kokos, hvilket skumbananerne ikke gør.
Det betyder, at fedtindholdet er markant højere i p-tærterne — 18 gram pr. 100 gram mod 8,5 gram i skumbananerne — selvom prisen er den samme.
Jordnødder som direkte ingrediens, ikke kun sporadvarsel
I modsætning til flere andre slikvarer i dette udtræk, hvor jordnødder kun nævnes som en krydskontamineringsrisiko, indgår jordnødder her direkte i ingredienslisten. Det gør produktet uegnet for personer med jordnøddeallergi, ikke blot en forsigtighedsadvarsel.
Dertil kommer helt hærdet vegetabilsk fedt fra palmekerne og kokos, som sandsynligvis bidrager til tærtebundens struktur og det højere fedtindhold sammenlignet med rent skumslik uden fedttilsætning.
Opbevaring
Posen bør opbevares tørt og ved almindelig stuetemperatur, væk fra direkte varme eller sollys, som kan påvirke både skummets konsistens og strukturen i det hærdede fedt i bunden.
Uåbnet holder produktet til den dato, der er trykt på emballagen.
Detaljer om varen
- Mærke
- Carletti, Original
- Størrelse
- 60 g
- Stregkode (EAN)
- 5701049193061
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 14,95 kr. |
| 2026-09-03 | 14,95 kr. |
| 2026-09-19 | 14,95 kr. |
| 2026-10-03 | 14,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er P-tærter Original lavet af?
De indeholder sukker, glukosesirup, jordnødder, helt hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne og kokos), vand, stabilisatorer, fedtreduceret kakaopulver, skummetmælkspulver, mælkeprotein, gelatine, lecithiner, aroma og invertase. Kan indeholde spor af nødder.
Hvordan bruges P-tærter Original?
De spises som de er, som en lille snack, og kan også bruges som pynt eller drys på is, desserter og kager.
Hvordan opbevares P-tærter Original bedst?
Opbevar dem tørt og ikke for varmt, så de bevarer form og konsistens. Pakken indeholder 60 g.
Hvad koster P-tærter hos Rema 1000?
P-tærter koster 14,95 kr. (249,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er P-tærter på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var P-tærter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har P-tærter?
P-tærter sælges i 60 g, svarende til 249,17 kr./kg.
Hvor kan man købe P-tærter?
P-tærter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce