RadarSuper
Original spice ketchup

Annonce

Rema 1000 · Ketchup, mayonnaise & dressing · Hela

Original spice ketchup

15,75 kr.52,50 kr./l

Størrelse: 300 ml

Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Original spice ketchup koster 15,75 kr. (52,50 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tomatpuré 64% (vand, tomatpasta, eddike), sukker, dextrose, krydderier (karry (indeholder SENNEP)), bordsalt, modificeret stivelse, fortykningsmiddel (guargummi), smagsforstærker (mononatriumglutamat), karamelsukkersirup, syre (citronsyre), krydderurter. Kan indeholde spor af selleri.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi560,2 kJ / 135 kcal
Fedt0,3 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat31,5 g
heraf sukkerarter29 g
Kostfibre—
Protein0,8 g
Salt2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En krydret ketchup med tomat som den bærende smag. Tomatpuré udgør 64 procent, og blandingen af eddike, sukker og dextrose giver den sødmefulde, let syrlige profil, som ketchup plejer at have. Krydderierne rummer karry, og det er den, der lægger den krydrede tone. Der er også tilsat bordsalt, modificeret stivelse, guargummi som fortykningsmiddel, mononatriumglutamat, karamelsukkersirup, citronsyre og krydderurter. Bemærk, at karryen indeholder sennep, og at produktet kan indeholde spor af selleri.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 135 kcal og 560 kJ, 0,3 g fedt, hvoraf 0 g mættet, 31,5 g kulhydrater, heraf 29 g sukker, 0,8 g protein og 1,97 g salt. Det er altså en ketchup med et højt sukkerindhold og en tydelig saltprofil.

Brug den, hvor du ellers ville bruge ketchup, men gerne vil have lidt mere krydderi: på pølser, burger, fritter, i dressinger eller som smagsgiver i en tomatsauce. Den krydrede note gør den også velegnet til at dyppe i.

Flasken indeholder 300 ml. Opbevares tørt og ikke for varmt, og efter åbning sættes den på køl.

Literprisen på karryketchup

15,75 kr. for 300 ml giver 52,50 kr. pr. liter. Det er tallet, man skal bruge, hvis man vil sammenligne på tværs af flaskestørrelser eller mod andre saucer i samme afdeling, uafhængigt af flaskens volumen.

Varen sælges ikke i alle Rema 1000-butikker ifølge netbutikkens egne oplysninger, så det kan være værd at tjekke lokal tilgængelighed.

Hvad gør denne ketchup 'spice'

Krydderiblandingen karry er hovedforskellen fra almindelig ketchup, og karryen indeholder sennep, som er markeret direkte i ingredienslisten som allergen. Basen er stadig 64 % tomatpuré, ligesom i almindelig ketchup, men krydringen giver en varmere, mere kompleks smag.

Det gør flasken velegnet som erstatning for almindelig ketchup, hvor man ønsker en ekstra smagsdimension uden selv at tilsætte karry.

Sukker og MSG i ingredienslisten

29 af de 32 gram kulhydrat pr. 100 gram er sukkerarter — et højt, men for ketchup typisk niveau, da sukker både giver sødme og binder konsistensen. Smagsforstærkeren mononatriumglutamat (E621) indgår også, hvilket er relevant for forbrugere, der er følsomme over for stoffet, selvom det er en almindelig og godkendt ingrediens i krydrede saucer.

Der kan desuden være spor af selleri, ifølge varedeklarationen — relevant ved selleriallergi.

Detaljer om varen

Mærke
Hela
Størrelse
300 ml
Stregkode (EAN)
4027400149807

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,75 kr.15,75 kr.15,76 kr.15,75 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1915,75 kr.
2026-09-0315,75 kr.
2026-09-1915,75 kr.
2026-10-0315,75 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Hela Original Spice Ketchup?

    Tomatpuré 64% (vand, tomatpasta, eddike), sukker, dextrose, krydderier (karry, som indeholder sennep), bordsalt, modificeret stivelse, guargummi, mononatriumglutamat, karamelsukkersirup, citronsyre og krydderurter. Kan indeholde spor af selleri.

  • Hvor meget sukker og salt er der i ketchuppen?

    Pr. 100 g indeholder den 31,5 g kulhydrater, hvoraf 29 g er sukker, og 1,97 g salt. Energiindholdet er 135 kcal / 560 kJ pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares flasken bedst?

    Opbevar flasken tørt og ikke for varmt. Efter åbning bør den sættes på køl.

  • Hvad koster Original spice ketchup hos Rema 1000?

    Original spice ketchup koster 15,75 kr. (52,50 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Original spice ketchup på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Original spice ketchup ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Original spice ketchup?

    Original spice ketchup sælges i 300 ml, svarende til 52,50 kr./l.

  • Hvor kan man købe Original spice ketchup?

    Original spice ketchup forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,00 kr.40 g

125,00 kr./kg

5,00 kr.70 g

71,43 kr./kg

13,95 kr.230 g

60,65 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

20,53 kr.415 g

49,47 kr./kg

14,12 kr.210 g

67,24 kr./kg