RadarSuper
Oksepastrami

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Tyndskåret, Rema 1000

Oksepastrami

16,03 kr.267,17 kr./kg

Størrelse: 60 g

Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Oksepastrami koster 16,03 kr. (267,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

96% oksespidsbryst, 2,4% salt, okseprotein, kartoffelstivelse, stbilisator (E450), dextrose, kødaroma, tørrede grøntsager (løg, karotter, peberfrugt), krydderier (peber, koriander, chili) hydrolyserede vegetabilske proteiner (majs, raps), hvidløgspulver, peberekstrakt, antioxidanter (E262, E301, E316, E250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi510 kJ / 121 kcal
Fedt4,5 g
heraf mættede fedtsyrer1,8 g
Kulhydrat1,2 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt2,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Oksepastrami i tynde skiver af oksespidsbryst, tørrsaltet og krydret i samme tradition som den klassiske delikatesse. Skiverne er klare til brug og kræver ingen tilberedning.

Indholdet er 96 % oksespidsbryst, og resten er salt, okseprotein, kartoffelstivelse, dextrose, krydderier som peber, koriander og chili samt tørrede grøntsager som løg, karotter og peberfrugt. Der er også tilsat antioxidanter og stabilisator for at holde farve og konsistens.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 19 g protein og 4,5 g fedt, hvoraf 1,8 g er mættet. Saltindholdet er 2,4 g pr. 100 g, hvilket er værd at have med i regnestykket, når pastramien lægges på brødet.

Brug den tyndskårne pastrami på rugbrød eller i en sandwich, gerne med sennep, syltede agurker eller rødløg. Den kan også vendes i en salat eller lægges på en tallerken som en del af et koldt bord.

Pakken indeholder 60 g, og da skiverne er tynde, er der rigeligt til et par sandwich. Opbevar den køligt, og hold øje med holdbarheden på pakken, da pålægget er skåret og dermed mere sårbart end et helt stykke kød.

Samme stykpris som kyllingebrystet, højere kilopris

Oksepastramien koster 16,03 kr. for 60 gram, samme stykpris som Remas tyndskårne kyllingebryst — men fordi kyllingepakken er større (80 g), bliver pastramiens kilopris højere: 267,17 kr. pr. kilo mod kyllingens 200,38 kr. Det er en konsekvens af de to konkrete pakkestørrelser, ikke en generel sammenligning af oksekød og fjerkræ som råvarer.

Hvad er pastrami, og hvad er den lavet af

Pastrami er traditionelt saltet og krydret oksekød, oprindeligt fra den ashkenasisk-jødiske delikatessetradition. Denne udgave er 96 % oksespidsbryst, tilsat salt, stabilisator (E 450), krydderier som peber, koriander og chili samt konserveringsmidlet E 250 — en industrielt fremstillet, tyndskåret hverdagsversion frem for en håndlavet specialitet.

Proteinindhold og Nøglehulsmærket

Med 19 g protein og kun 4,5 g fedt pr. 100 gram bærer pastramien Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens officielle mærke for ernæringsmæssigt bedre valg. Proteinindholdet er højt sammenlignet med de fleste andre pålægsvarer i samme prisregistrering.

Detaljer om varen

Mærke
Tyndskåret, Rema 1000
Størrelse
60 g
Stregkode (EAN)
5705830607850

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

16,03 kr.16,03 kr.16,04 kr.16,03 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1716,03 kr.
2026-09-0116,03 kr.
2026-09-1716,03 kr.
2026-10-0116,03 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er oksepastrami lavet af?

    Den indeholder 96 % oksespidsbryst samt salt, okseprotein, kartoffelstivelse, dextrose, krydderier som peber, koriander og chili, tørrede grøntsager og tilsatte antioxidanter og stabilisator.

  • Hvor meget protein er der i pastramien?

    Der er 19 g protein pr. 100 g. En pakke på 60 g indeholder dermed omkring 11 g protein.

  • Hvordan bruges tyndskåret pastrami?

    Skiverne er klar til brug og lægges direkte på rugbrød, i en sandwich eller på et koldt bord. De kan også vendes i en salat.

  • Hvad koster Oksepastrami hos Rema 1000?

    Oksepastrami koster 16,03 kr. (267,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Oksepastrami på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Oksepastrami ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Oksepastrami?

    Oksepastrami sælges i 60 g, svarende til 267,17 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Oksepastrami?

    Oksepastrami forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg