RadarSuper
Mørbrad a la creme

Annonce

Rema 1000 · Frost · Rema 1000,

Mørbrad a la creme

35,22 kr.78,27 kr./kg

Størrelse: 450 g

Arbejdstid: 7,5 min

Annonce

Mørbrad a la creme koster 35,22 kr. (78,27 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

33 % champignonsauce (heraf vand, 37 % champignon, PISKEFLØDE, modificeret stivelse (majs), HVEDEMEL, salt, sukker, krydderier (peber, løvstikkerod, muskatnød, gurkemeje), gærekstrakt, majsstivelse, porre, løgpulver, gulerodspulver, pastinakpulver), 31 % forkogte ris (langkornet parboiled ris, vand), 18 % kogt mørbrad af gris (heraf 78 % mørbrad af gris, vand, majsstivelse, salt, dextrose), 18 % grøntsager i variablet mængdeforhold (sukkerærter, blomkål, gule gulerødder, røde gulerødder).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi420 kJ / 100 kcal
Fedt2,6 g
heraf mættede fedtsyrer1,5 g
Kulhydrat13 g
heraf sukkerarter1,1 g
Kostfibre1 g
Protein5,6 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigret med mørbrad af gris, champignonsauce, forkogte ris og grøntsager. Mørbraden udgør 18 % og består af 78 % mørbrad af gris tilsat vand, majsstivelse, salt og dextrose. Champignonsaucen udgør 33 % og indeholder blandt andet 37 % champignon, piskefløde, hvedemel, løg, porre samt krydderier som peber, løvstikkerod, muskatnød og gurkemeje. Dertil kommer 31 % forkogte langkornede parboiled ris og 18 % grøntsager i varierende mængdeforhold: sukkerærter, blomkål, gule og røde gulerødder.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 100 kcal, 2,6 g fedt (heraf 1,5 g mættet), 13 g kulhydrat (heraf 1,1 g sukker), 1 g fiber, 5,6 g protein og 0,8 g salt. Det giver en sammensat ret med både protein fra mørbraden, kulhydrat fra risene og grøntsager ved siden af.

Retten er klar til at varme og passer til et måltid, hvor man ønsker mørbrad, sauce og tilbehør samlet i én bakke. Opbevares i køleskabet og tilberedes efter anvisningen på emballagen. Nettovægten er 450 g.

Samme kilopris som kylling m. skysauce

78,27 kr. pr. kilo — identisk med kylling m. skysauce fra samme serie og samme 450-gramsformat, begge til 35,22 kr. Det placerer dem mellem frikadeller med rødkål (42,86 kr. pr. kilo på tilbud) og de to bearnaiseretter (82,71 kr. pr. kilo).

Ris og champignonsauce i stedet for rodfrugtmos

31 % forkogte ris og 33 % champignonsauce af piskefløde og champignon udgør hovedparten, tilsat 18 % kogt mørbrad af gris og 18 % grøntsager. Det adskiller retten fra de øvrige færdigretter i udtrækket, der bruger rodfrugtmos som tilbehør.

Den magreste ret blandt de fem færdigretter

2,6 gram fedt pr. 100 gram er det laveste tal blandt de fem færdigretter i dette udtræk, mens kulhydratindholdet på 13 gram er det højeste — en direkte konsekvens af den høje risandel i retten.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000,
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830608468

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,22 kr.35,22 kr.35,23 kr.35,22 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1935,22 kr.
2026-09-0335,22 kr.
2026-09-1935,22 kr.
2026-10-0435,22 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder mørbrad a la creme?

    Retten består af 33 % champignonsauce, 31 % forkogte parboiled ris, 18 % kogt mørbrad af gris og 18 % grøntsager som sukkerærter, blomkål og gule og røde gulerødder.

  • Hvor meget protein og fedt er der pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder retten 5,6 g protein, 2,6 g fedt (heraf 1,5 g mættet), 13 g kulhydrat og 0,8 g salt.

  • Hvor meget vejer pakken?

    Nettovægten er 450 g.

  • Hvad koster Mørbrad a la creme hos Rema 1000?

    Mørbrad a la creme koster 35,22 kr. (78,27 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mørbrad a la creme på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Mørbrad a la creme ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Mørbrad a la creme?

    Mørbrad a la creme sælges i 450 g, svarende til 78,27 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Mørbrad a la creme?

    Mørbrad a la creme forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg