Annonce
Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Møn Bolcher
Møn blanding
Størrelse: 150 g
Annonce
Møn blanding koster 20,00 kr. (133,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Sukker, glukosesirup, ammoniumclorid (E510), citronsyre (E330), honning, aroma, lakridspulver, kakao, florsukker, farvestof (E153, E120, E133, E100).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.647 kJ / 394 kcal |
| Fedt | — |
| heraf mættede fedtsyrer | — |
| Kulhydrat | 96 g |
| heraf sukkerarter | 80 g |
| Kostfibre | — |
| Protein | — |
| Salt | 0,2 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Møn Blanding er en pose med 150 g blandede bolcher fra Møn Bolcher. Bolcherne er lavet af sukker og glukosesirup som base, tilsat ammoniumchlorid (E510), citronsyre (E330), honning og aroma. Derudover indeholder blandingen lakridspulver, kakao, florsukker samt farvestofferne E153, E120, E133 og E100, som giver de forskellige bolcher deres farver.
Næringsindholdet pr. 100 g er 1647 kJ / 394 kcal, 96 g kulhydrater heraf 80 g sukkerarter og 0,2 g salt. Det er altså en koncentreret sukkerkilde uden nævneværdigt indhold af fedt eller protein.
Blandingen rummer flere slags bolcher i én pose, så der er variation i smag og farve. Den passer til at have liggende til gæster, til at tage med på tur eller til at dele ud af, når der skal være lidt sødt. Bolcherne kan også bruges som lille gave eller som en del af en slikskål.
Opbevares tørt og ikke for varmt, så bolcherne holder sig fri for at klæbe. Posens 150 g er en overskuelig størrelse til et par personer eller til at fylde i en skål.
Hvad kiloprisen fortæller
20,00 kr. for 150 gram giver 133,33 kr. pr. kilo. Til sammenligning koster Rema 1000's Lakridskugler Havsalt & Karamel 191,25 kr. pr. kilo (120 g til 22,95 kr.) i samme netbutik — knap 58 kr. mere pr. kilo.
Forskellen hænger sandsynligvis sammen med råvaresammensætningen: rene sukkerbolcher uden kakaosmør eller mælkepulver er typisk billigere at fremstille end chokolade-baseret slik, hvilket afspejles direkte i kilopriserne.
En klassisk blandingspose — flere smage, én pose
Ingredienslisten viser sukker og glukosesirup som base, tilsat ammoniumklorid (salmiaksalt) for de salte lakridsbolcher, citronsyre for syrlighed, honning og lakridspulver for de mørkere varianter, samt farvestofferne E153, E120, E133 og E100.
Det er den klassiske komposition for en dansk blandingspose: sødt, syrligt og salt lakrids i samme pose, en tradition der går tilbage til de gamle bolcherforretninger.
Næringsindhold
96 gram kulhydrat pr. 100 gram, hvoraf 80 gram er sukkerarter — et niveau, der er typisk for rene sukkerbolcher uden fedtindhold. Saltindholdet på 0,20 gram kommer fra ammoniumkloriden i de salte lakridsbolcher.
Med under 0,5 gram fedt og protein er blandingen, som al klassisk bolchemix, primært en ren sukkervare uden andre næringsmæssige bidrag.
Detaljer om varen
- Mærke
- Møn Bolcher
- Størrelse
- 150 g
- Stregkode (EAN)
- 5705892030016
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 20,00 kr. |
| 2026-09-03 | 20,00 kr. |
| 2026-09-19 | 20,00 kr. |
| 2026-10-03 | 20,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder Møn Blanding bolcher?
Bolcherne er lavet af sukker, glukosesirup, ammoniumchlorid (E510), citronsyre (E330), honning og aroma. Derudover indeholder de lakridspulver, kakao, florsukker og farvestofferne E153, E120, E133 og E100.
Hvor mange kalorier er der i Møn Blanding?
Pr. 100 g indeholder bolcherne 1647 kJ / 394 kcal, 96 g kulhydrater heraf 80 g sukkerarter og 0,2 g salt.
Hvordan opbevares Møn Blanding bedst?
Opbevar posen tørt og ikke for varmt, så bolcherne ikke klæber sammen.
Hvad koster Møn blanding hos Rema 1000?
Møn blanding koster 20,00 kr. (133,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Møn blanding på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Møn blanding ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Møn blanding?
Møn blanding sælges i 150 g, svarende til 133,33 kr./kg.
Hvor kan man købe Møn blanding?
Møn blanding forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce