RadarSuper
Frankfurter

Annonce

Rema 1000 · Bacon & pølser · Meget Mere Grill

Frankfurter

29,95 kr.62,40 kr./kg

Størrelse: 480 g

Udvikling: +49,7 %Arbejdstid: 6,4 min

Annonce

Frankfurter koster 29,95 kr. (62,40 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

71% grisekød, 13% vand, 7% spæk fra gris, 3% SOJAPROTEIN, 2% kartoffelstivelse, 2% salt, svær af gris, stabilisator (E451), løg, dextrose, krydderier (peber, muskatnød, muskatblomme, chili), glukose, krydderiekstrakter (chili, paprika, peber) ,rosmarinekstrakt, antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E250), tarm af gris. Primær ingrediens: Grrisekød fra EU.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.229 kJ / 297 kcal
Fedt26 g
heraf mættede fedtsyrer9,9 g
Kulhydrat2,7 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein13 g
Salt2,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grillpølser af grisekød med et fast og saftigt bid, tilsat krydderier som peber, muskatnød, muskatblomme og chili. De indeholder 71% grisekød, og derudover bl.a. spæk, sojaprotein og kartoffelstivelse, som er med til at give den klassiske konsistens. Pølserne har en røget og let krydret smag, der passer godt til grillen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 297 kcal, 26 g fedt (heraf 9,9 g mættet), 2,7 g kulhydrat, 13 g protein og 2,3 g salt. Det gør dem til en kraftig pølse, der mætter godt.

Brug dem på grillen som klassisk grillpølse i et brød med ketchup, sennep og løg, eller skær dem i skiver og brug dem i en hurtig ret med kartofler og grøntsager. De kan også varmes på panden eller i ovnen.

Pakken indeholder 480 g, hvilket svarer til ca. 6-8 pølser afhængigt af størrelsen. Opbevares køligt, gerne i køleskab, og kan fryses ned, hvis hele pakken ikke bruges på én gang.

Tilbudsprisen: 41,67 kr. pr. kilo mod 62,40 kr. til normalpris

20,00 kr. for pakken på 480 gram er tilbudsprisen, ned fra en normalpris på 29,95 kr. — begge tal er reelle priser i Remas system, ikke et konstrueret regnestykke. Til sammenligning koster kædens grillpølser fra samme mærke også 20,00 kr. i tilbudsperioden, men i 450 grams format, hvilket giver 44,44 kr. pr. kilo — lidt mere end frankfurterens 41,67 kr., fordi pakken er lettere.

Hvad E 250 (nitrit) gør i pølsen

Konserveringsmidlet E 250, natriumnitrit, er standard i røgede pølser som denne. Det hæmmer væksten af botulisme-bakterien og giver kødet den karakteristiske lyserøde farve, man forbinder med frankfurtere og lignende pølser. Sammen med antioxidanten E 301 (C-vitamin-afledt) bidrager det til holdbarheden.

Klar til grill, pande eller kogende vand

Pølserne er allerede gennemstegte fra fabrikken og skal derfor kun varmes igennem — på grill, pande eller i næsten kogende vand i et par minutter. Opbevares på køl ved maks. 5 grader og bruges inden datoen på emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Meget Mere Grill
Størrelse
480 g
Stregkode (EAN)
5705830602688

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.23,32 kr.26,63 kr.29,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0129,95 kr.
2026-09-1729,95 kr.
2026-10-0229,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Meget Mere Grill Frankfurter lavet af?

    De indeholder 71% grisekød, vand, spæk fra gris, sojaprotein, kartoffelstivelse, salt, svær af gris samt krydderier og tilsætningsstoffer som stabilisator, antioxidant og konserveringsmiddel. De er i tarm af gris.

  • Hvordan tilbereder jeg grillpølserne?

    De kan grilles, steges på panden eller varmes i ovnen. De er klar til at spise, når de er gennemvarmede og har fået lidt farve.

  • Kan grillpølserne opbevares i fryseren?

    Ja, hvis du ikke bruger hele pakken på én gang, kan de fryses ned. Opbevar dem ellers køligt, gerne i køleskab.

  • Hvad koster Frankfurter hos Rema 1000?

    Frankfurter koster 29,95 kr. (62,40 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Frankfurter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Frankfurter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Frankfurter?

    Frankfurter sælges i 480 g, svarende til 62,40 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Frankfurter?

    Frankfurter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

15,95 kr.100 g

159,50 kr./kg

13,59 kr.150 g

90,60 kr./kg

19,05 kr.150 g

127,00 kr./kg

18,89 kr.200 g

94,45 kr./kg

16,95 kr.100 g

169,50 kr./kg

19,58 kr.150 g

130,53 kr./kg