RadarSuper
Lurpak smørbarTilbud

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Dansk Saltet

Lurpak smørbar

15,00 kr.75,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreENOVA2
Udvikling: −24,8 %Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Lurpak smørbar koster 15,00 kr. (75,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SMØR, rapsolie, salt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.908,1 kJ / 707 kcal
Fedt78 g
heraf mættede fedtsyrer40 g
Kulhydrat0,7 g
heraf sukkerarter0,7 g
Kostfibre0 g
Protein0,6 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Smørbar er en blanding af smør og rapsolie tilsat salt. Det giver en blød konsistens, der er let at smøre direkte fra køleskabet, også på friskbagt brød. Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 707 kcal og 78 g fedt, hvoraf 40 g er mættet fedt. Saltindholdet er 1,08 g pr. 100 g. Protein- og kulhydratindholdet er lavt.

Den bruges typisk som pålæg på brød, rugbrød og knækbrød, og den kan også bruges i bagning, hvor en blød fedtstof er nem at arbejde med. Den skal opbevares på køl. Med 200 g i pakken er den i en størrelse, der passer til daglig brug i en mindre husstand, og den kan stå i køleskabet uden at blive hård.

Ingredienslisten er kort: smør, rapsolie og salt.

Hvad kiloprisen fortæller

99,75 kr. pr. kilo for bakken på 200 gram til 19,95 kr. Da dette er den eneste Lurpak-smørbar af denne variant i dette udtræk af sortimentet, står tallet alene som reference, hvis man ønsker at sammenligne med andre smør- eller smørbare produkter i køledisken.

Hvorfor kan smørbaren smøres direkte fra køleskabet?

Det skyldes tilsætningen af rapsolie, som er flydende ved stuetemperatur og forbliver delvist blød selv ved køleskabstemperatur. Blandet med smør ændrer det den samlede fedtblandings konsistens, så produktet forbliver smørbart uden at skulle stå fremme først — en fordel, almindeligt rent smør ikke har, da mættet fedt fra mælk er hårdere ved kolde temperaturer.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Saltet
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5740900403376

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0215,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Lurpak Smørbar Dansk Saltet lavet af?

    Den er lavet af smør, rapsolie og salt.

  • Hvor mange kalorier er der i Lurpak Smørbar Dansk Saltet?

    Der er 707 kcal pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvordan opbevares Lurpak Smørbar Dansk Saltet?

    Den skal opbevares på køl.

  • Hvad koster Lurpak smørbar hos Rema 1000?

    Lurpak smørbar koster 15,00 kr. (75,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lurpak smørbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Lurpak smørbar markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Lurpak smørbar?

    Lurpak smørbar sælges i 200 g, svarende til 75,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lurpak smørbar?

    Lurpak smørbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg