RadarSuper
Lurpak smør

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Dansk Usaltet

Lurpak smør

27,95 kr.139,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 6 min

Annonce

Lurpak smør koster 27,95 kr. (139,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK, MÆLKESYREKULTUR

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi3.071 kJ / 747 kcal
Fedt82 g
heraf mættede fedtsyrer53 g
Kulhydrat0,7 g
heraf sukkerarter0,7 g
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lurpak Smør, Dansk Usaltet er et smør på 200 g fremstillet af mælk og mælkesyrekultur. Det er usaltet, hvilket betyder, at der ikke er tilsat salt under fremstillingen, og smagen er derfor ren og mild af fløde.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 747 kcal og 3071 kJ. Fedtindholdet er 82 g, hvoraf 53 g er mættet fedt. Kulhydater udgør 0,7 g, heraf sukkerarter 0,7 g, og proteinindholdet er 0,6 g.

Usaltet smør er en klassiker i det danske køkken, hvor det blandt andet bruges til bagning, til at brune og stege ved høj varme og som smagsgiver i saucer og desserter. Fordi det ikke indeholder salt, kan du selv styre saltmængden i retten, og det gør det også velegnet til bagværk, hvor saltindholdet er afstemt i opskriften.

Opbevar smørret køligt, gerne i køleskabet, og hold det indpakket, så det ikke tager smag fra andre fødevarer. Usaltet smør har en ren smag, der hurtigt optager omgivelsernes aromaer. 200 g-formatet passer til mindre husholdninger eller til opskrifter, hvor der kun skal bruges en mindre mængde ad gangen.

Usaltet mod saltet — kiloprisen sammenlignet

200 gram usaltet Lurpak koster 27,95 kr., svarende til 139,75 kr. pr. kilo. Den saltede variant fra samme producent, også i 200 gram, koster til sammenligning 19,95 kr., svarende til 99,75 kr. pr. kilo i samme udtræk — en forskel på 40 kr. pr. kilo. Salt i sig selv er en billig ingrediens, så prisforskellen afspejler snarere efterspørgsel og produktionsvolumen end selve råvaren.

Det er værd at kende, hvis valget mellem de to alene handler om budget — men til bagning, hvor saltkontrol er vigtig, er den usaltede ofte det rette valg uanset prisforskellen.

To ingredienser — den mest rendyrkede udgave

Mælk og mælkesyrekultur er hele listen — ingen salt, ingen andre tilsætninger. Det gør denne udgave til den simplest mulige form for smør: ren mælkefedt kærnet og syrnet med kultur, uden yderligere smagstilsætning.

Det er netop derfor, usaltet smør er standardvalget i mange bageopskrifter, hvor man ønsker fuld kontrol over det samlede saltindhold i den færdige kage eller bagværk, uden at smørret selv bidrager med salt.

Hvornår vælger man usaltet frem for saltet

Bagning er det klareste eksempel: opskrifter regner typisk med en bestemt mængde salt tilsat separat, og usaltet smør sikrer, at man ikke ender med for meget salt i den færdige kage eller det færdige bagværk.

Til direkte brug på brødet foretrækker mange dog den saltede udgave for smagens skyld — valget handler derfor typisk om, hvad smørret skal bruges til, ikke om hvilken der er »bedst«.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Usaltet
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5740900403390

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

27,95 kr.27,95 kr.27,96 kr.27,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1927,95 kr.
2026-09-0327,95 kr.
2026-09-1927,95 kr.
2026-10-0427,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er forskellen på usaltet og saltet smør?

    Usaltet smør indeholder ikke tilsat salt, mens saltet smør gør. Denne variant er fremstillet af mælk og mælkesyrekultur uden salt, så du selv kan styre saltmængden i madlavningen.

  • Hvordan opbevarer jeg usaltet smør bedst?

    Opbevar smørret køligt i køleskabet og hold det indpakket, så det ikke optager smag fra andre fødevarer. Usaltet smør har en ren smag, der let tager smag fra omgivelserne.

  • Hvad indeholder Lurpak Smør, Dansk Usaltet?

    Ingredienserne er mælk og mælkesyrekultur. Pr. 100 g indeholder det 747 kcal, 82 g fedt, heraf 53 g mættet fedt, 0,7 g kulhydrater og 0,6 g protein.

  • Hvad koster Lurpak smør hos Rema 1000?

    Lurpak smør koster 27,95 kr. (139,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lurpak smør på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lurpak smør ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lurpak smør?

    Lurpak smør sælges i 200 g, svarende til 139,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lurpak smør?

    Lurpak smør forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

18,00 kr.330 ml

54,55 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg