RadarSuper
Lurpak smør

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Dansk Saltet

Lurpak smør

19,95 kr.99,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreE
Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Lurpak smør koster 19,95 kr. (99,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

MÆLK, MÆLKESYREKULTUR, salt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi3.056,1 kJ / 739 kcal
Fedt82 g
heraf mættede fedtsyrer52 g
Kulhydrat0,7 g
heraf sukkerarter0,7 g
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Smør fremstillet af mælk, mælkesyrekultur og salt. Denne variant er dansk saltet, hvilket giver en tydelig salt smag, der passer til det klassiske danske smørrebrød, hvor den salte note balancerer pålæg som ost, spegepølse og sild.

Næringsindholdet pr. 100 g viser et højt fedtindhold på 82 g, heraf 52 g mættede fedtsyrer, og et saltindhold på 1,2 g. Kulhydrater og protein er minimale. Det er altså et rent fedtprodukt, og en smule rækker langt i madlavningen.

Brug det også til at stege i, til at smelte over varme retter eller som smagsgiver i bagværk, hvor saltet spiller sammen med det søde. Den faste konsistens gør den nem at skære i skiver og lægge på brødet.

Opbevares køligt, gerne i køleskabet, og beskyttes mod stærk lugt fra andre varer, da smør let optager aroma. Pakken indeholder 200 g, en størrelse der passer til husholdninger, hvor smørret ikke når at blive gammelt. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

Saltet eller usaltet — hvad kiloprisen viser

Den saltede 200-grams pakke koster 19,95 kr., svarende til 99,75 kr. pr. kilo. Den usaltede udgave fra samme producent, også i 200 gram, koster i dette udtræk 27,95 kr., svarende til 139,75 kr. pr. kilo — en forskel på 40 kr. pr. kilo mellem de to varianter. Begge er ren mælkebaseret smør; forskellen i pris afspejler ikke en forskel i mængden af smør, men markedsprisen på de to varianter hver for sig.

Den plantebaserede Lurpak i samme format, 200 gram, koster til gengæld nøjagtig det samme som den saltede: 19,95 kr., 99,75 kr. pr. kilo. Kiloprisen alene fortæller altså intet om, hvad der reelt er i pakken — det gør varedeklarationen.

Tre ingredienser — sådan læses varedeklarationen

Mælk, mælkesyrekultur, salt. Det er hele listen, og den er kort, fordi smør juridisk er defineret ved sit indhold: mindst 80 % mælkefedt. Mælkesyrekulturen er de bakteriekulturer, der syrner fløden inden kærning og giver smøret den let syrlige, runde smag, som adskiller kærnet smør fra ren mælkefedt. Saltet tilsættes for smagens skyld og som en mild konservering.

Der er ingen emulgatorer, farvestoffer eller kunstige konserveringsmidler på listen — det er en af de kortest mulige varedeklarationer i hele køledisken, og den ændrer sig ikke afgørende, uanset hvilken producent man vælger, så længe der reelt står smør på etiketten.

Opbevaring og brug i hverdagen

Smør skal opbevares koldt og gerne tildækket eller i sin originale indpakning — det optager let lugte fra andre madvarer i køleskabet, hvilket kan smage igennem, hvis det ligger åbent ved siden af stærke oste eller løg. Uåbnet holder pakken til den dato, der er trykt på emballagen.

Saltet smør bruges bredt: på brødet, til stegning ved middel varme (det brænder lettere på end olie), som base i saucer og i bagværk, hvor smørsmagen er en del af opskriften. 200 gram er formatet til en almindelig husstands ugentlige forbrug uden at risikere harskning.

Detaljer om varen

Mærke
Dansk Saltet
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5740900403383

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1819,95 kr.
2026-10-0419,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Lurpak Smør, Dansk Saltet?

    Ingredienserne er mælk, mælkesyrekultur og salt.

  • Hvor meget fedt og salt er der i smørret?

    Pr. 100 g indeholder det 82 g fedt, heraf 52 g mættede fedtsyrer, og 1,2 g salt.

  • Hvordan opbevares smørret bedst?

    Det bør opbevares køligt, gerne i køleskabet, og beskyttes mod stærk lugt fra andre varer, da smør let optager aroma.

  • Hvad koster Lurpak smør hos Rema 1000?

    Lurpak smør koster 19,95 kr. (99,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lurpak smør på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lurpak smør ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lurpak smør?

    Lurpak smør sælges i 200 g, svarende til 99,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lurpak smør?

    Lurpak smør forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

18,00 kr.330 ml

54,55 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg