RadarSuper
Lurpak plantebaseretTilbud

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine

Lurpak plantebaseret

15,00 kr.75,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Nutri-ScoreDNOVA2
Udvikling: −24,8 %Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Lurpak plantebaseret koster 15,00 kr. (75,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Rapsolie, vand, kokosolie, sheaolie, havre, syrningskultur, salt, gulerodskoncentrat, citronkoncentrat.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.808 kJ / 683 kcal
Fedt75 g
heraf mættede fedtsyrer19 g
Kulhydrat1,6 g
heraf sukkerarter0,8 g
Kostfibre0,3 g
Protein0,2 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En plantebaseret smørbar på 200 g, fremstillet af rapsolie, vand, kokosolie, sheaolie og havre tilsat syrningskultur, salt samt gulerods- og citronkoncentrat.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 683 kcal og 75 g fedt, heraf 19 g mættet fedt. Der er 1,6 g kulhydrat, hvoraf 0,8 g sukker, 0,2 g protein og 1,2 g salt. Den har et indhold af fibre på cirka 0,3 g pr. 100 g.

Den bruges på samme måde som en almindelig smørbar: på brød, i bagværk eller til at stege i, hvor man ønsker et plantebaseret alternativ. Den kan også smeltes over varme retter eller røres i saucer.

Opbevares køligt, og efter åbning i køleskab. Holdbarheden efter åbning afhænger af den enkelte pakning, så tjek datoen på låget. Den fås i en 200 g-bøtte, der passer til daglig brug i en mindre husstand.

Nutri-Score er D, og varen er klassificeret i NOVA-gruppe 2.

Samme pris, samme kilopris — men ikke samme indhold

Både den plantebaserede og den klassiske, saltede Lurpak i 200-grams format koster 19,95 kr., svarende til 99,75 kr. pr. kilo, i dette udtræk. Prisen giver altså ingen ledetråd til, hvad der er i pakken — det gør varedeklarationen.

Det klassiske smør er lavet af mælk, mælkesyrekultur og salt. Den plantebaserede udgave er bygget op omkring rapsolie, kokosolie og sheaolie uden mejeriprodukter overhovedet. Valget mellem de to handler derfor om kost og præference, ikke om pris.

Tre olier i stedet for mælkefedt

Rapsolie, kokosolie og sheaolie er de tre fedtkilder, der tilsammen skal give produktet smørets konsistens: fast ved køleskabstemperatur, smeltende ved stuetemperatur og på varmt brød. Havre og syrningskultur tilføjer smag, mens gulerods- og citronkoncentrat giver farven — begge dele naturlige alternativer til kunstige farvestoffer.

Næringsmæssigt betyder det en anden fedtsyresammensætning end mælkefedt: 19 gram mættet fedt pr. 100 gram mod 52 gram i det klassiske smør fra samme producent.

Hvornår giver det plantebaserede alternativ mening

Produktet henvender sig til forbrugere, der undgår mejeriprodukter — af kostmæssige, etiske eller sundhedsmæssige grunde — men som ønsker samme brugsoplevelse som smør: en fast bar, der smelter på det varme brød og kan bruges i panden.

Som smør bør det opbevares koldt og tildækket i køleskabet, gerne i den originale indpakning, for at undgå at optage fremmede lugte.

Detaljer om varen

Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5740900404724

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1919,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0215,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Lurpak Plantebaseret lavet af?

    Den indeholder rapsolie, vand, kokosolie, sheaolie, havre, syrningskultur, salt, gulerodskoncentrat og citronkoncentrat.

  • Hvor meget fedt og salt er der i den?

    Pr. 100 g indeholder den 75 g fedt, heraf 19 g mættet fedt, og 1,2 g salt.

  • Hvordan opbevares den?

    Den opbevares køligt og sættes i køleskab efter åbning. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

  • Hvad koster Lurpak plantebaseret hos Rema 1000?

    Lurpak plantebaseret koster 15,00 kr. (75,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lurpak plantebaseret på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Lurpak plantebaseret markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Lurpak plantebaseret?

    Lurpak plantebaseret sælges i 200 g, svarende til 75,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lurpak plantebaseret?

    Lurpak plantebaseret forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg