RadarSuper
Pisket smørbarTilbud

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Lurpak, Saltet

Pisket smørbar

15,00 kr.100,00 kr./kg

Størrelse: 150 g

Udvikling: −39,9 %Arbejdstid: 5 min

Annonce

Pisket smørbar koster 15,00 kr. (100,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SMØR, rapsolie, vand, MÆLKESYREKULTUR, salt, pisket med nitrogen.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.793,7 kJ / 679 kcal
Fedt75 g
heraf mættede fedtsyrer35 g
Kulhydrat0,6 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre—
Protein0,5 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lurpak Pisket Smørbar, Saltet er et smørbart produkt på 150 g, fremstillet af smør, rapsolie, vand, mælkesyrekultur og salt, pisket med nitrogen. Det giver en blød og let smørbar konsistens, selv når det kommer direkte fra køleskabet.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 679 kcal, 75 g fedt heraf 35 g mættede fedtsyrer, 0,6 g kulhydrater heraf 0,6 g sukker, 0,5 g protein og 0,885 g salt. Det er altså et fedtbaseret produkt med et moderat saltindhold.

I det danske køkken bruges smørbart typisk på brød, rugbrød og som smagsgiver i madlavning, hvor man ønsker en blød konsistens uden at vente på, at smørret bliver blødt. Det kan også bruges til at stege i ved moderat varme.

Opbevares køligt, gerne i køleskab, og kan efter åbning holde sig i flere uger. Den lille 150 g-pakke passer til husstande, der ikke bruger store mængder smør ad gangen, og til at have et let smørbart produkt ved hånden.

Kiloprisen — bekvemmelighed koster ekstra

150 gram til 24,95 kr. giver 166,33 kr. pr. kilo. Det klassiske, saltede Lurpak-smør i 200-grams format koster til sammenligning kun 99,75 kr. pr. kilo i samme udtræk — over 65 kr. billigere pr. kilo. Forskellen skyldes både det mindre format og selve piskeprocessen, som er et ekstra produktionstrin sammenlignet med almindeligt smør.

Spørgsmålet er derfor ikke, hvilken der er »billigst« i en generel forstand, men om den ekstra bekvemmelighed — smørbar, der er klar til brug direkte fra køleskabet — er den merpris værd for den enkelte husstand.

Nitrogenpiskning — hvad det gør ved konsistensen

Ved at piske smørret med nitrogen tilføres luft, som gør produktet blødt og smidigt, selv ved køleskabstemperatur — normalt skal smør stå fremme i stuetemperatur i en halv til en hel time, før det bliver smørbart. Tilsætningen af rapsolie og vand i opskriften understøtter den samme, bløde konsistens.

Det betyder også, at fedtindholdet pr. gram er en anelse lavere end i klassisk smør: 75 gram fedt mod 82 gram pr. 100 gram, fordi luft og vand fylder en del af volumen.

Formatet — en bar frem for en pakke

150-grams baren er formet, så den kan smøres direkte fra emballagen uden kniv — praktisk til morgenmadsbordet, madpakken eller når der skal handles hurtigt uden at vente på, at smøret bliver blødt.

Opbevaring følger de samme regler som andet smør: koldt, tildækket og gerne i den originale indpakning for at undgå, at smøret optager fremmede lugte i køleskabet.

Detaljer om varen

Mærke
Lurpak, Saltet
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5740900405530

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.18,32 kr.21,63 kr.24,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1924,95 kr.
2026-09-0224,95 kr.
2026-09-1724,95 kr.
2026-10-0215,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Lurpak Pisket Smørbar lavet af?

    Den indeholder smør, rapsolie, vand, mælkesyrekultur og salt og er pisket med nitrogen.

  • Hvordan opbevares Lurpak Pisket Smørbar bedst?

    Opbevares køligt, gerne i køleskab. Den bløde konsistens gør den let at smøre direkte fra køleskabet.

  • Hvad kan man bruge Lurpak Pisket Smørbar til?

    Den bruges typisk på brød og rugbrød og kan også anvendes i madlavning, hvor man ønsker en blød smørbar konsistens.

  • Hvad koster Pisket smørbar hos Rema 1000?

    Pisket smørbar koster 15,00 kr. (100,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pisket smørbar på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Pisket smørbar markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Pisket smørbar?

    Pisket smørbar sælges i 150 g, svarende til 100,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pisket smørbar?

    Pisket smørbar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg