RadarSuper
Lasagnetteblanding

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · Rema 1000

Lasagnetteblanding

14,20 kr.50,71 kr./kg

Størrelse: 280 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Lasagnetteblanding koster 14,20 kr. (50,71 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasta ingredienser: Semulje DURUMHVEDEMEL. Kan indeholde spor af æg, soja og sennep. Saucepulver ingredienser: 33 % tomatpulver, 23 % HVEDESTIVELSE, 18 % modificeret stivelse (tapioka), 7 % løgpulver, 4% salt, 4 % naturlige aromaer, 4 % sukker, 3 % hydrolyseret majsprotein, 2 % gærekstrakt, rødbedepulver, krydderier (oregano, rosmarin, sar, timian, merian, basilikum, hvidløg, allehånde, laurbær), ekstra jomfruolivenolie. Kan indeholde spor af byg, havre, krebsdyr, æg, soja, mælk, selleri, sennep og bløddyr.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.548 kJ / 365 kcal
Fedt2,2 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat74 g
heraf sukkerarter2,9 g
Kostfibre2,7 g
Protein11 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Lasagnetteblanding er en tørvare med to dele: pastaplader af durumhvedemel og et saucepulver, der røres op med vand. Pastapakken vejer 280 g og rummer altså både pasta og det pulver, der giver retten sin tomatsmag.

Sauceblandingen består blandt andet af 33 % tomatpulver, hvedestivelse, modificeret tapiokastivelse, løgpulver, salt, naturlige aromaer, sukker, hydrolyseret majsprotein og gærekstrakt. Krydderierne tæller oregano, rosmarin, timian, merian, basilikum, hvidløg, allehånde og laurbær, og der er også lidt ekstra jomfruolivenolie og rødbedepulver i. Pastaen indeholder kun durumhvedemel.

På næringsfronten giver 100 g tør blanding 365 kcal, 74 g kulhydrater, 11 g protein, 2,7 g fibre og 2,2 g fedt, hvoraf 0,3 g er mættet. Det er altså en ret, der primært leverer energi fra kulhydrater og et pænt proteinindhold fra hveden.

Blandingen bruges ved at koge pastaen og tilberede saucen efter anvisningen på pakken — typisk som et hverdagsmåltid, der kan suppleres med kødsauce, grøntsager eller ost. Opbevar den tørt og ved stuetemperatur, så pasta og pulver holder sig knasende og klumpfrit. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

Bemærk, at produktet kan indeholde spor af æg, soja, sennep, byg, havre, krebsdyr, mælk, selleri og bløddyr, hvis du er opmærksom på allergener.

Kiloprisen mod Knorrs to dinner kits

50,71 kr. pr. kilo for Rema 1000s egen blanding er under halvdelen af, hvad Knorrs to lignende produkter koster i dette udtræk: 133,40 kr. pr. kilo for "Italian lasagne" (262 g) og 128,02 kr. pr. kilo for "Italian lasagnette" (273 g), begge til 34,95 kr. pr. pakke. Alle tre er pasta-og-saucepulver-kits til samme rettype, men Rema-varen er kædens eget mærke uden varemærkelicens.

Det er en direkte, aritmetisk sammenligning mellem tre produkter i samme kategori i samme udtræk — ikke en påstand om hele sortimentet af pasta i butikken.

Pasta og saucepulver — to dele, én pakke

Pastaen er lavet af semulje af durumhvedemel; saucepulveret er en tør blanding domineret af tomatpulver (33 %) og stivelser, tilsat en krydderiblanding med oregano, rosmarin, salvie, timian, merian, basilikum, hvidløg, allehånde og laurbær samt en smule ekstra jomfruolivenolie.

Begge dele skal have tilsat vand og typisk kød efter opskriften på pakken — smagen kommer fra krydderiblandingen og tomatpulveret, mens konsistensen bygger sig op undervejs i tilberedningen, ikke fra friske råvarer i pakken.

Allergener: bred sporliste, ikke i selve opskriften

Pastadelen kan indeholde spor af æg, soja og sennep. Saucepulveret kan indeholde spor af byg, havre, krebsdyr, æg, soja, mælk, selleri, sennep og bløddyr. Det er sporadvarsler for krydskontaminering på fabrikken, ikke ingredienser i selve opskriften — men de er relevante at kende for husstande med allergi eller intolerance.

Selve ingredienslisten indeholder ingen af disse råvarer direkte; advarslerne gælder produktionslinjens øvrige varer.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
280 g
Stregkode (EAN)
5705830004192

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,00 kr.14,07 kr.14,13 kr.14,20 kr.17. aug.1. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1714,20 kr.
2026-09-0114,20 kr.
2026-09-1914,20 kr.
2026-10-0414,20 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder lasagnetteblandingen?

    Den indeholder pasta af durumhvedemel og et saucepulver med bl.a. 33 % tomatpulver, hvedestivelse, løgpulver, krydderier og ekstra jomfruolivenolie.

  • Hvordan tilbereder jeg blandingen?

    Pasta og saucepulver tilberedes efter anvisningen på pakken — typisk ved at koge pastaen og røre saucen op med vand.

  • Hvor mange kalorier er der i 100 g?

    100 g tør blanding indeholder 365 kcal, 74 g kulhydrater, 11 g protein og 2,2 g fedt.

  • Hvad koster Lasagnetteblanding hos Rema 1000?

    Lasagnetteblanding koster 14,20 kr. (50,71 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lasagnetteblanding på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lasagnetteblanding ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lasagnetteblanding?

    Lasagnetteblanding sælges i 280 g, svarende til 50,71 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lasagnetteblanding?

    Lasagnetteblanding forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

20,00 kr.160 g

125,00 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg