RadarSuper
Landsby salami

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Aalbæk, Økologisk

Landsby salami

37,95 kr.189,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Laveste registrerede: 37,95 kr.Højeste registrerede: 40,03 kr.Udvikling: −5,2 %Arbejdstid: 8,1 min

Annonce

Landsby salami koster 37,95 kr. (189,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Til 100g færdigvare er anvendt: Økologisk grisekød 128 g, salt, økologiske krydderier, økologisk dextrose, økologisk rødbede, starterkultur. Røget og tørret

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.648,6 kJ / 398 kcal
Fedt35 g
heraf mættede fedtsyrer14 g
Kulhydrat1,8 g
heraf sukkerarter1,4 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt4,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Landsby salami økologisk fra Aalbæk er en røget og tørret pølse på 200 g, fremstillet af økologisk grisekød. Til 100 g færdigvare er der anvendt 128 g økologisk grisekød, hvilket vidner om en tørringsproces, hvor pølsen har mistet fugt og fået en fast konsistens. Ud over kødet indeholder den salt, økologiske krydderier, økologisk dextrose, økologisk rødbede og starterkultur.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 398 kcal og 1648,6 kJ. Fedtindholdet er 35 g, heraf 14 g mættede fedtsyrer, mens proteinindholdet er 19 g. Kulhydaterne udgør 1,8 g, hvoraf 1,4 g er sukkerarter, og saltindholdet er 4,33 g. Det giver en mættende pølse med højt protein- og fedtindhold.

I det danske køkken er denne type salami velegnet på rugbrødsmadder, i madpakken eller som del af et tapas- eller osteanretning. Den kan også skæres i skiver og bruges i varme retter, hvor dens røgede smag sætter præg.

Opbevares tørt og køligt, gerne i køleskabet efter åbning. Den tørrede overflade kan med fordel skæres fra, hvis den ønskes. Med 200 g er pølsen passende til flere måltider og holder sig godt, når den opbevares korrekt.

Regnestykket bag 200,15 kr. pr. kilo

40,03 kr. for 200 gram er 200,15 kr. pr. kilo. Kiloprisen er tallet at sammenligne på, for pakkestørrelserne i køledisken er sjældent ens. I dette udtræk fra Rema 1000 ser de fem tal sådan ud: cervelatpølsen fra Leif Henriksen 63,17 kr. pr. kilo, kartoffel spegepølsen fra Slagter Lampe 83,33 kr. pr. kilo på tilbud (123,17 kr. pr. kilo til normalpris), gl. dags spegepølsen fra Leif Henriksen 99,88 kr. pr. kilo, krosalamien fra Slagter Lampe 119,90 kr. pr. kilo og denne økologiske landsby salami 200,15 kr. pr. kilo.

Spændet er stort, men det er ikke tilfældigt. To ting flytter tallet: hvor meget råvare der er brugt pr. 100 gram færdigvare, og hvor meget vand der er tilbage i den færdige pølse. Landsby salamien er tørret af 128 gram økologisk kød pr. 100 gram færdigvare, mens cervelatpølsen i den anden ende af spændet har 48 % svinekød og 30 % tilsat vand i sin deklaration. Det er ikke den samme vare til to priser — det er to forskellige varer.

Deklarationen: seks ingredienser og ingen E-numre

Listen lyder: økologisk grisekød, salt, økologiske krydderier, økologisk dextrose, økologisk rødbede, starterkultur — røget og tørret. Der står hverken konserveringsmiddel, antioxidant eller farvestof på den. Det er værd at bemærke, fordi nitritsaltet E 250 ellers går igen i danske spegepølser: alle fire øvrige varer i dette udtræk har det på listen. Farven kommer her fra rødbede, og dextrosen er det sukker, starterkulturen lever af under modningen.

Starterkulturen er mælkesyrebakterier, der syrner pølsen kontrolleret, mens den tørrer. At listen er kort, siger noget om fremstillingen — ikke om smagen, som afhænger af krydderiblandingen, røgen og tørretiden, og ingen af de tre er specificeret nærmere i netbutikkens oplysninger. Deklarationen på selve pakken er altid den juridisk gældende, og den bør tjekkes ved allergi.

Ø-mærket, hjerterne og hvad de dækker

Varen står registreret med tre mærker i netbutikken: Økologi, Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse og Bedre dyrevelfærd 3. Økologimærkningen omfatter både kødet og de øvrige landbrugsingredienser — krydderier, dextrose og rødbede er skrevet ud som økologiske ingrediens for ingrediens i deklarationen.

Bedre dyrevelfærd er en statslig mærkningsordning under Fødevarestyrelsen med et til tre hjerter, hvor tre er ordningens øverste niveau. Anbefalingen fra Dyrenes Beskyttelse er organisationens egen markering. Mærkerne handler om, hvordan dyret er holdt — ikke om ernæring, og de erstatter ikke Nøglehulsmærket, som varen ikke bærer. Oprindelsesland er ikke oplyst i netbutikken; skal du vide, hvor grisen er opdrættet og slagtet, står det på pakken.

Detaljer om varen

Mærke
Aalbæk, Økologisk
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5704080959863

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

37,95 kr.38,64 kr.39,34 kr.40,03 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2040,03 kr.
2026-09-0437,95 kr.
2026-09-2037,95 kr.
2026-10-0437,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Aalbæk Landsby salami økologisk?

    Den indeholder økologisk grisekød, salt, økologiske krydderier, økologisk dextrose, økologisk rødbede og starterkultur. Den er røget og tørret.

  • Hvordan opbevarer jeg landsby salami bedst?

    Opbevar den tørt og køligt, gerne i køleskabet efter åbning. Den tørrede overflade kan skæres fra, hvis ønsket.

  • Hvad er næringsindholdet i Aalbæk Landsby salami?

    Pr. 100 g: 398 kcal, 35 g fedt (heraf 14 g mættede), 1,8 g kulhydrater (heraf 1,4 g sukker), 19 g protein og 4,33 g salt.

  • Hvad koster Landsby salami hos Rema 1000?

    Landsby salami koster 37,95 kr. (189,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Landsby salami på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Landsby salami ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Landsby salami?

    Landsby salami sælges i 200 g, svarende til 189,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Landsby salami?

    Landsby salami forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg