Annonce
Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Rema 1000
Lakridskonfekt
Størrelse: 225 g
Annonce
Lakridskonfekt koster 22,95 kr. (102,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
47 % sukker, 23 % glukosesirup, 10 % melasse, 9 % hvedemel, 7 % kokosmel, 2 % vand, modificeret stivelse (kartoffel), majsstivelse, gelatine af gris, 0,1 % lakridsekstrakt, naturlige aromaer, naturlig appelsinaroma, lakridsaroma, kakaopulver, rødbedekoncentrat*, saflorkoncentrat*, citronkoncentrat*, spirulinakoncentrat*, acerolakoncentrat*, emulgator (E 471 vegetabilsk), kokosfedt, kokosolie, farvestof (E 160c), overfladebehandlingsmiddel (E 901), antioxidant (E 300). *farvegivende ingredienser.Kan indeholde spor af rug, byg og havre.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.576 kJ / 372 kcal |
| Fedt | 4,3 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 3,7 g |
| Kulhydrat | 81 g |
| heraf sukkerarter | 64 g |
| Kostfibre | 1,2 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Lakridskonfekt er en klassisk dansk slikblanding, hvor lakrids møder sødme og en let frugtagtig friskhed. Den består primært af sukker og glukosesirup, tilsat melasse, hvedemel og kokosmel, hvilket giver den en blød, let sej konsistens. Lakridssmagen kommer fra lakridsekstrakt, der kun udgør 0,1 %, men som alligevel sætter et tydeligt præg på hele oplevelsen. Der er også tilsat naturlige aromaer, heriblandt appelsin, samt kakaopulver og forskellige farvegivende ingredienser som rødbede-, saflor-, citron-, spirulina- og acerolakoncentrat. Det giver konfekten et farverigt udseende.
Næringsindholdet viser, at der er tale om et slikprodukt med højt sukkerindhold: 64 g sukker pr. 100 g og 81 g kulhydrater. Fedtindholdet er lavt på 4,3 g, heraf 3,7 g mættet fedt, og proteinindholdet er beskedent på 1,8 g. Saltindholdet er meget lavt.
Lakridskonfekt egner sig godt til at blive nydt som den er, måske fra en skål ved særlige lejligheder eller som en lille sødmefuld pause i hverdagen. Den kan også bruges som drys eller pynt på desserter, hvis man ønsker et strejf af lakrids. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så den bevarer sin bløde konsistens. Pakken indeholder 225 g, hvilket er en passende størrelse til at dele eller til at have liggende i skabet. Vær opmærksom på, at produktet kan indeholde spor af rug, byg og havre.
102 kr. pr. kilo — hvad man får for pengene
225 gram til 22,95 kr. giver 102,00 kr. pr. kilo, et almindeligt niveau for en mixpose-konfekt under eget mærke. Kiloprisen er det tal, der gør det muligt at sammenligne på tværs af poser i forskellige størrelser i slikafdelingen.
Det er hverken den billigste eller dyreste type slik i kategorien, men en standardpris for en discountkædes egen lakridskonfekt.
Kun 0,1 % lakridsekstrakt — det står i varedeklarationen
På trods af navnet er selve lakridsekstraktet en meget lille del af opskriften: 0,1 %. De dominerende ingredienser er sukker (47 %), glukosesirup (23 %) og melasse (10 %) — en klassisk sukkerkonfekt-opskrift, hvor lakridssmagen primært kommer fra tilsat lakridsaroma frem for fra lakridsroden selv.
For forbrugere, der leder efter en kraftig, autentisk lakridssmag, er dette relevant at vide: konfekten er sødere og mildere end en ren lakridsvare med højere ekstraktandel.
Gelatine af gris — hvem konfekten ikke passer til
Ingredienslisten oplyser svinegelatine som geleringsmiddel. Det gør posen uegnet til vegetarer, veganere og til forbrugere, der af religiøse eller personlige årsager fravælger svinebaserede ingredienser.
Dertil kommer spor af rug, byg og havre — relevant ved glutenallergi eller cøliaki, selvom hvedemel allerede er en direkte ingrediens og dermed markeret tydeligt på egen hånd.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000
- Størrelse
- 225 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830006622
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 22,95 kr. |
| 2026-09-03 | 22,95 kr. |
| 2026-09-19 | 22,95 kr. |
| 2026-10-03 | 22,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder lakridskonfekten fra Rema 1000?
Den indeholder 47 % sukker, 23 % glukosesirup, 10 % melasse, 9 % hvedemel, 7 % kokosmel, 2 % vand, modificeret stivelse, majsstivelse, gelatine af gris, 0,1 % lakridsekstrakt, naturlige aromaer, appelsinaroma, lakridsaroma, kakaopulver, farvegivende ingredienser (rødbede-, saflor-, citron-, spirulina- og acerolakoncentrat), emulgator (E 471), kokosfedt, kokosolie, farvestof (E 160c), overfladebehandlingsmiddel (E 901) og antioxidant (E 300).
Hvor meget sukker er der i lakridskonfekten?
Der er 64 g sukker pr. 100 g. En hel pakke på 225 g indeholder dermed 144 g sukker.
Kan lakridskonfekten indeholde spor af gluten?
Ja, den kan indeholde spor af rug, byg og havre. Den indeholder desuden hvedemel som ingrediens.
Hvad koster Lakridskonfekt hos Rema 1000?
Lakridskonfekt koster 22,95 kr. (102,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Lakridskonfekt på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Lakridskonfekt ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Lakridskonfekt?
Lakridskonfekt sælges i 225 g, svarende til 102,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Lakridskonfekt?
Lakridskonfekt forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce