RadarSuper
Kyllingestrimler

Annonce

Rema 1000 · Kød · Rema 1000

Kyllingestrimler

25,67 kr.85,57 kr./kg

Størrelse: 300 g

Laveste registrerede: 25,67 kr.Højeste registrerede: 31,95 kr.Udvikling: +2,7 %Arbejdstid: 6,3 min

Annonce

Kyllingestrimler koster 25,67 kr. (85,57 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Til 100 g færdigvare er anvendt: 104 g kyllingebrystfilet*, modificeret stivelse (majs), dextrose, kartoffelstivelse, salt, citrusfibre, surhedsregulerende middel (E 500).*Rester af kyllingeben kan forekomme.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi568,5 kJ / 135 kcal
Fedt2,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,9 g
Kulhydrat1 g
heraf sukkerarter1 g
Kostfibre—
Protein27 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingestrimler af kyllingebrystfilet, tilsat lidt modificeret majsstivelse, kartoffelstivelse, dextrose, salt, citrusfibre og et surhedsregulerende middel. Ved fremstillingen er der anvendt 104 g kyllingebrystfilet pr. 100 g færdigvare, og der kan forekomme rester af kyllingeben.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 135 kcal og 568,5 kJ, med 2,5 g fedt — heraf 0,9 g mættet — 1,0 g kulhydrat, hvoraf 1,0 g sukker, 27 g protein og 0,95 g salt. Det giver et højt proteinindhold og en fedtfattig profil.

Strimlerne er klar til brug, når maden skal være hurtig: vend dem på en varm pande, kom dem i wok, i en gryderet, i en wrap eller over en salat. De kan også bruges i en kold ret, hvis de er tilberedt på forhånd.

Pakken indeholder 300 g. Opbevares køligt, og følg emballagens anvisning om holdbarhed og eventuel frost. Er strimlerne frosne, tøs de op i køleskabet, inden de tilberedes.

Tilbudsprisen regnet om til kilopris

Kampagneprisen 25,00 kr. for 300 gram giver 83,33 kr. pr. kilo. Normalprisen på 31,95 kr. svarer til 106,50 kr. pr. kilo — en forskel på 23,17 kr. pr. kilo, så længe tilbuddet varer (maks. 6 stk. pr. kunde ifølge Remas egen kampagnebetingelse).

Nøglehul og Bedre dyrevelfærd — hvad betyder labels?

Kyllingestrimlerne bærer Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg — med 2 gram fedt og 23 gram protein pr. 100 gram er det en mager kyllingevare. Bedre dyrevelfærd niveau 1 angiver et forbedret dyrevelfærdsniveau i produktionen ift. lovens minimumskrav.

Hvad er der i strimlerne, og kan der være ben?

Til 100 gram færdigvare er brugt 104 gram kyllingebrystfilet, tilsat modificeret majsstivelse, dextrose, kartoffelstivelse, salt og citrusfibre. Producenten oplyser selv, at rester af kyllingeben kan forekomme — værd at have i baghovedet, især ved servering til børn.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5705830604187

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.27,32 kr.29,63 kr.31,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1325,00 kr.
2026-08-3131,95 kr.
2026-09-1725,67 kr.
2026-10-0125,67 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein er der i kyllingestrimlerne?

    Der er 27 g protein pr. 100 g færdigvare ifølge næringsindholdet.

  • Hvad indeholder kyllingestrimlerne ud over kylling?

    Modificeret majsstivelse, dextrose, kartoffelstivelse, salt, citrusfibre og surhedsregulerende middel (E 500). Der er anvendt 104 g kyllingebrystfilet pr. 100 g færdigvare, og der kan forekomme rester af kyllingeben.

  • Hvordan tilbereder jeg kyllingestrimlerne?

    De er klar til brug og kan vendes på en varm pande, kommes i wok, gryderet, wrap eller salat. Følg emballagens anvisning for opvarmning og holdbarhed.

  • Hvad koster Kyllingestrimler hos Rema 1000?

    Kyllingestrimler koster 25,67 kr. (85,57 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kyllingestrimler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kyllingestrimler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kyllingestrimler?

    Kyllingestrimler sælges i 300 g, svarende til 85,57 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kyllingestrimler?

    Kyllingestrimler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

44,95 kr.1250 g

35,96 kr./kg

39,95 kr.750 g

53,27 kr./kg

39,95 kr.600 g

66,58 kr./kg

29,95 kr.275 g

108,91 kr./kg

29,95 kr.300 g

99,83 kr./kg

36,95 kr.240 g

153,96 kr./kg