RadarSuper
Hotwings

Annonce

Rema 1000 · Kød · Rema 1000

Hotwings

39,95 kr.53,27 kr./kg

Størrelse: 750 g

Udvikling: +37,8 %Arbejdstid: 8,3 min

Annonce

Hotwings koster 39,95 kr. (53,27 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

99 % kyllingevinger, sukker, salt, tomatpasta, modificeret stivelse (majs), krydderier (paprika, peber, chili, løg, hvidløg, oregano, timian, laurbærblade, basilikum), stabilisatorer (E 450, E 451), glukosesirup, tomatpulver, bambusfibre, antioxidant (E 301), surhedsregulerende middel (E 330), gærekstrakt, naturlig citronaroma, røgaroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi820 kJ / 196 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer3,5 g
Kulhydrat3 g
heraf sukkerarter2 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt1,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hotwings er kyllingevinger med et krydret og let røget ydre, tilsat sukker, salt og tomatpasta samt en krydderiblanding med paprika, peber, chili, løg, hvidløg, oregano, timian, laurbærblade og basilikum. Vingerne er desuden tilsat stabilisatorer, glukosesirup, tomatpulver, bambusfibre og aromaer, herunder røgaroma og naturlig citronaroma.

Næringsindholdet pr. 100 g er 196 kcal, 12 g fedt (heraf 3,5 g mættet), 3 g kulhydrat (heraf 2 g sukker), 19 g protein og 1,6 g salt. Det gør dem til en proteinrig spise, der typisk serveres som snack eller som del af et måltid.

I det danske køkken hører hotwings især til som fingerfood — til fester, fredagshygge eller som tilbehør til en tallerken med dips, salat og brød. De kan varmes i ovnen eller på panden og vendes i en ekstra sauce, hvis man ønsker mere smag.

Pakken indeholder 750 g. Opbevares frosset indtil brug og tilberedes efter anvisningen på emballagen. Hold øje med holdbarhedsdatoen, og følg anvisningen for optøning, så vingerne bliver gennemvarme hele vejen igennem.

Tilbuddet: 38,67 kr. pr. kilo mod normalt 53,27 kr.

Ved normalprisen 39,95 kr. for 750 gram er kiloprisen 53,27 kr.; på tilbud til 29,00 kr. falder den til 38,67 kr. pr. kilo. Tilbuddet er markeret som avisvare med et købsloft på maks. 6 stk. pr. kunde.

Det er et solidt prisfald pr. kilo, som gør vingerne til et af de to frosne kyllingetilbud i sortimentet lige nu, ved siden af de hele kyllingelår.

Hvorfor vingerne koster mere pr. kilo end kyllingelårene

38,67 kr. pr. kilo for hotwings mod 23,20 kr. pr. kilo for de hele kyllingelår – begge på tilbud i samme afdeling. Forskellen skyldes forædlingsgraden: vingerne er allerede marineret, krydret og klar til ovnen, mens lårene sælges rå.

Man betaler altså delvist for det forarbejdningsarbejde, der er lagt i vingerne, ikke kun for selve kyllingekødet.

Krydderiblandingen og røgsmagen uden røgning

Marinaden består af sukker, salt, tomatpasta, en bred krydderiblanding (paprika, peber, chili, løg, hvidløg, oregano, timian, laurbærblade, basilikum) samt naturlig citronaroma og røgaroma. Røgaromaen giver den karakteristiske grillede eftersmag, selvom vingerne ikke er røget eller grillet før frysning.

Sukkerindholdet i marinaden (2,0 gram pr. 100 gram) balancerer chiliens styrke med en let sødme, som er typisk for amerikansk inspirerede hotwings.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
750 g
Stregkode (EAN)
5705830602015

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,00 kr.32,65 kr.36,30 kr.39,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,00 kr.
2026-08-3139,95 kr.
2026-09-1635,00 kr.
2026-10-0139,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder hotwings?

    De indeholder 99 % kyllingevinger samt sukker, salt, tomatpasta, modificeret majsstivelse, krydderier (paprika, peber, chili, løg, hvidløg, oregano, timian, laurbærblade, basilikum), stabilisatorer (E 450, E 451), glukosesirup, tomatpulver, bambusfibre, antioxidant (E 301), surhedsregulerende middel (E 330), gærekstrakt, naturlig citronaroma og røgaroma.

  • Hvordan tilberedes hotwings?

    De tilberedes efter anvisningen på emballagen, typisk i ovn eller på pande, indtil de er gennemvarme.

  • Hvordan opbevares hotwings?

    De opbevares frosset indtil brug, og du bør følge holdbarhedsdatoen på pakken.

  • Hvad koster Hotwings hos Rema 1000?

    Hotwings koster 39,95 kr. (53,27 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hotwings på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hotwings ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hotwings?

    Hotwings sælges i 750 g, svarende til 53,27 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hotwings?

    Hotwings forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

44,95 kr.1250 g

35,96 kr./kg

39,95 kr.600 g

66,58 kr./kg

25,67 kr.300 g

85,57 kr./kg

29,95 kr.275 g

108,91 kr./kg

29,95 kr.300 g

99,83 kr./kg

36,95 kr.240 g

153,96 kr./kg