RadarSuper
Kyllingespyd

Annonce

Rema 1000 · Kød · Yakitori

Kyllingespyd

36,95 kr.153,96 kr./kg

Størrelse: 240 g

Nutri-ScoreA
Arbejdstid: 7,9 min

Annonce

Kyllingespyd koster 36,95 kr. (153,96 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

66% kylling, 34% teriyaki yakitori grill sauce (vand, sukker, SOJABØNNER, HVEDE, salt, ethylalkohol, risvin, modificeret stivelse, ingefær, farvestof (E 150d, E 160c), cayenne peber, emulgator (E 472e, E 451))

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi638 kJ / 150 kcal
Fedt4,4 g
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat7,3 g
heraf sukkerarter6,3 g
Kostfibre—
Protein20 g
Salt1,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingespyd med yakitori-teriyakisauce er en færdigret, hvor kyllingekødet er marineret og vendt i en glaseret sauce. Kyllingen udgør 66 % af indholdet, mens de resterende 34 % er yakitori-teriyakisauce. Saucen består af vand, sukker, sojabønner, hvede, salt, ethylalkohol, risvin, modificeret stivelse, ingefær, farvestoffer (E 150d, E 160c), cayennepeber samt emulgatorerne E 472e og E 451.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 150 kcal (638 kJ), 4,4 g fedt, 7,3 g kulhydrater, hvoraf 6,3 g er sukkerarter, 20 g protein og 1,1 g salt. Varen har Nutri-Score A.

Spyddene er klar til at varme og passer som en hurtig ret i hverdagen, for eksempel sammen med ris eller nudler og grøntsager. Den glaserede teriyakisauce giver en sødlig og salt smag, der kendes fra japansk-inspireret grillmad.

Pakken indeholder 240 g. Opbevares efter anvisningen på emballagen, og spyddene bør gennemvarmes, inden de spises.

Kiloprisen sammenlignet med kyllingekebab

240 gram til 36,95 kr. giver 153,96 kr. pr. kilo for kyllingespyddene. Remas egen kyllingekebab i samme frostafdeling kostede ved samme prisregistrering 119,83 kr. pr. kilo til normalpris eller 83,33 kr. pr. kilo som tilbud — begge lavere end kyllingespyddene.

Selv til kebabbens normalpris er forskellen 34,13 kr. pr. kilo, hvilket afspejler, at de to retter er forskellige produkter — ren krydret kebab mod spyd i en mere forarbejdet teriyaki-sauce — ikke en direkte sammenlignelig råvarepris på kylling.

Hvad indeholder teriyaki-saucen

34 % af produktet er marinade: vand, sukker, sojabønner, hvede, salt, ethylalkohol, risvin, modificeret stivelse, ingefær, farvestoffer og emulgatorer. Sojabønner og hvede betyder, at retten indeholder både soja og gluten — relevant ved allergi eller intolerance.

Ethylalkohol og risvin er typiske ingredienser i japansk-inspireret sauce og bidrager til den syrligt-søde balance, der kendetegner teriyaki-stilen.

Næringsindhold og forarbejdningsgrad

Pr. 100 gram indeholder spyddene 150 kcal, 4,4 gram fedt og 20 gram protein — et magert, proteinrigt produkt, hvor 66 % er kylling. Sukkerindholdet på 6,3 gram stammer fra den søde marinade og er sandsynligvis en del af forklaringen på, at produktet ikke bærer Nøglehulsmærket, i modsætning til den rene, mindre forarbejdede kyllingekebab i samme frostafdeling.

Detaljer om varen

Mærke
Yakitori
Størrelse
240 g
Stregkode (EAN)
8858984832610

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

36,95 kr.36,95 kr.36,96 kr.36,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1336,95 kr.
2026-09-0136,95 kr.
2026-09-1736,95 kr.
2026-10-0136,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder kyllingespydene?

    De består af 66 % kylling og 34 % yakitori-teriyakisauce. Saucen indeholder blandt andet vand, sukker, sojabønner, hvede, salt, risvin, ingefær og cayennepeber.

  • Hvordan bruges kyllingespydene?

    De er klar til at varme og passer som en hurtig ret i hverdagen, for eksempel sammen med ris eller nudler og grøntsager.

  • Hvad er næringsindholdet pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder de 150 kcal (638 kJ), 4,4 g fedt, 7,3 g kulhydrater, 20 g protein og 1,1 g salt. Varen har Nutri-Score A.

  • Hvad koster Kyllingespyd hos Rema 1000?

    Kyllingespyd koster 36,95 kr. (153,96 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kyllingespyd på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kyllingespyd ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kyllingespyd?

    Kyllingespyd sælges i 240 g, svarende til 153,96 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kyllingespyd?

    Kyllingespyd forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

44,95 kr.1250 g

35,96 kr./kg

39,95 kr.750 g

53,27 kr./kg

39,95 kr.600 g

66,58 kr./kg

25,67 kr.300 g

85,57 kr./kg

29,95 kr.275 g

108,91 kr./kg

29,95 kr.300 g

99,83 kr./kg