RadarSuper
Kyllinge salat

Annonce

Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · K-Salat, Med Chilimayo, Fyldt Med Grøntsager

Kyllinge salat

19,95 kr.133,00 kr./kg

Størrelse: 150 g

Arbejdstid: 4 min

Annonce

Kyllinge salat koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

31% stegt kylling (97% kylling, kartoffelstivelse, salt, dextrose, maltodextrin), vand, 16% broccoli, 13% syltet peberfrugt, rapsolie, past. æggeblommer, krydderiblanding (krydderier, salt, dextrose, krydderurter, glukosesirup, løg , krydderiekstrakter), mod. stivelse, salt, sukker, eddike, hvidvinseddikeekstrakt, krydderiekstrakter, krydderier (chili, chipotle), sennepsmel. Tilsat: Stabilisatorer (E412, E415), konserveringsmidler (E202, E211), surhedsregulerende midler (E262, E270, E296, E331).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi616 kJ / 147 kcal
Fedt9,9 g
heraf mættede fedtsyrer1 g
Kulhydrat4,9 g
heraf sukkerarter2,4 g
Kostfibre—
Protein8,8 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingesalat med chilimayo er en færdigblandet salat, hvor stegt kylling udgør 31 % af indholdet. Kyllingen er tilsat kartoffelstivelse, salt, dextrose og maltodextrin. Derudover indeholder salaten vand, 16 % broccoli, 13 % syltet peberfrugt, rapsolie, pasteuriserede æggeblommer og en krydderiblanding med blandt andet chili, chipotle, løg og sennepsmel. Konsistensen og holdbarheden er sikret med stabilisatorer, konserveringsmidler og surhedsregulerende midler.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 147 kcal, 9,9 g fedt (heraf 1,0 g mættet), 4,9 g kulhydrat (heraf 2,4 g sukker), 8,8 g protein og 1,5 g salt. Det giver en salat med et moderat proteinindhold og en fedtprofil, der primært kommer fra rapsolie og æggeblommer.

Salaten er klar til brug som pålæg på rugbrød eller i en sandwich, eller som tilbehør til en let frokostret. Den kan også spises som den er, eventuelt med et stykke brød til. Opbevares køligt, og efter åbning bør den opbevares i køleskab og spises inden for et par dage. Den leveres i en 150 g bakke, som passer til en enkelt portion eller til at dele.

Tilbudspris mod normalpris — hvad kiloprisen viser

Tilbuddet på 10,00 kr. giver 66,67 kr. pr. kilo, mens normalprisen på 19,95 kr. giver 133,00 kr. pr. kilo — en halvering, der er verificerbar, fordi begge tal ligger i samme datasæt. Tilbuddet er markeret Avisvare og begrænset til maks. 6 stk. pr. kunde, hvilket typisk betyder, at det er en kortvarig kampagne annonceret i den trykte eller digitale tilbudsavis.

Den, der fylder fryseren op med kyllingesalat i tilbudsugen, bør huske, at salaten ikke tåler frysning godt på grund af mayo-baseret dressing — besparelsen er reel, men kun hvis salaten spises inden for holdbarheden.

Chilimayo-dressingen — hvad står der i deklarationen

Basen er 31 % stegt kylling, 16 % broccoli og 13 % syltet peberfrugt, bundet med rapsolie og pasteuriserede æggeblommer. Krydderiblandingen indeholder krydderurter, løg og glukosesirup, mens modificeret stivelse, sukker og to typer eddike justerer konsistens og syre.

Konserveringsmidlerne E202 (kaliumsorbat) og E211 (natriumbenzoat) samt de surhedsregulerende midler E262, E270, E296 og E331 er alle almindeligt godkendte tilsætningsstoffer til køledisksalater med kort holdbarhed.

Nøglehullet og næringsindholdet

Nøglehulsmærket gives til fødevarer, der ligger inden for Fødevarestyrelsens grænser for fedt, mættet fedt, sukker, salt og kostfibre inden for deres varegruppe. Med 9,9 gram fedt og kun 1,0 gram mættet fedt pr. 100 gram ligger denne kyllingesalat gunstigt placeret sammenlignet med typiske mayo-baserede pålægssalater.

8,8 gram protein pr. 100 gram gør salaten til et af de mere proteinholdige valg i pålægskategorien, mens saltindholdet på 1,5 gram er moderat for en færdiglavet salat.

Detaljer om varen

Mærke
K-Salat, Med Chilimayo, Fyldt Med Grøntsager
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5704000512451

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.13,32 kr.16,63 kr.19,95 kr.20. aug.4. sep.21. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2019,95 kr.
2026-09-0419,95 kr.
2026-09-2119,95 kr.
2026-10-0419,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder K-Salat Kyllingesalat Chilimayo?

    Den indeholder 31% stegt kylling, vand, 16% broccoli, 13% syltet peberfrugt, rapsolie, pasteuriserede æggeblommer og en krydderiblanding med bl.a. chili, chipotle og sennepsmel. Der er også tilsat stabilisatorer, konserveringsmidler og surhedsregulerende midler.

  • Hvordan opbevarer jeg kyllingesalaten?

    Opbevar den køligt, og efter åbning i køleskab. Den bør spises inden for et par dage.

  • Hvad kan jeg bruge kyllingesalaten til?

    Den er klar til brug som pålæg på rugbrød eller i en sandwich, eller som tilbehør til en let frokostret. Den kan også spises som den er, eventuelt med brød til.

  • Hvad koster Kyllinge salat hos Rema 1000?

    Kyllinge salat koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kyllinge salat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kyllinge salat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kyllinge salat?

    Kyllinge salat sælges i 150 g, svarende til 133,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kyllinge salat?

    Kyllinge salat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,25 kr.233 g

95,49 kr./kg

23,05 kr.230 g

100,22 kr./kg

47,19 kr.450 g

104,87 kr./kg

35,51 kr.430 g

82,58 kr./kg

27,26 kr.320 g

85,19 kr./kg

27,27 kr.350 g

77,91 kr./kg