RadarSuper
Frikadeller

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · Kyllinge, Rema 1000

Frikadeller

19,95 kr.99,75 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 4,2 min

Annonce

Frikadeller koster 19,95 kr. (99,75 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

72 % kyllingeoverlår med skind, 11 % vand, 6 % hvedemel, 3 % rapsolie, løg, kartoffelstivelse, økologisk skummetmælkspulver, salt, hydrolyseret majsprotein, modificeret stivelse (kartoffel), peber.Den økologiske ingrediens udgør 1,4 % af landbrugsingredienserne.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi878 kJ / 210 kcal
Fedt13 g
heraf mættede fedtsyrer2,2 g
Kulhydrat9,1 g
heraf sukkerarter1,8 g
Kostfibre—
Protein14 g
Salt1,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kyllingefrikadeller lavet på 72 % kyllingeoverlår med skind, tilsat vand, hvedemel, rapsolie, løg og kartoffelstivelse. Krydringen kommer fra salt, peber og hydrolyseret majsprotein, og en smule økologisk skummetmælkspulver indgår også. Den økologiske ingrediens udgør 1,4 % af landbrugsingredienserne.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 210 kcal, 14 g protein, 13 g fedt — heraf 2,2 g mættet — og 9,1 g kulhydrat, hvoraf 1,8 g er sukkerarter. Saltindholdet er 1,9 g pr. 100 g.

Frikadellerne er klar til at varme og servere, og passer sig naturligt ind i det danske køkken som en nem ret med kylling: på tallerkenen sammen med kartofler og en grønsag eller i en burger. Pakken på 200 g rummer en portion til en eller to.

Opbevares køligt, og følg emballagens anvisning om holdbarhed og tilberedning.

Hvad kiloprisen dækker: 200 gram til 99,75 kr. pr. kilo

19,95 kr. for 200 gram giver 99,75 kr. pr. kilo — en pris, der afspejler, at det er en råvare af overlårskød med skind, ikke en billigere fyldevare af rent bindemiddel. 72 % af indholdet er kylling, resten er vand, mel, olie, løg og bindemidler som kartoffelstivelse og hydrolyseret majsprotein.

Det er den samlede sammensætning, der forklarer prisen: en høj kødandel og en navngiven udskæring (overlår) koster typisk mere pr. kilo end frikadeller lavet på restkød eller separatorkød.

Overlår med skind — hvorfor det giver en saftigere frikadelle

72 % kyllingeoverlår med skind er hovedingrediensen. Overlårskød har naturligt et højere fedtindhold end brystfilet, hvilket typisk giver en mere saftig frikadelle efter stegning, men også et fedtindhold på 13 gram pr. 100 gram i den færdige vare.

Det er en bevidst opskriftsvalg: en frikadelle på ren brystfilet ville have mindre fedt, men også risikere at blive tørrere ved stegning.

1 hjerte i Bedre dyrevelfærd

Mærket Bedre dyrevelfærd fra Dyrenes Beskyttelse har op til tre hjerter. Denne vare bærer 1 hjerte — det laveste niveau, men stadig et skridt over lovens minimumskrav til konventionel kyllingeproduktion.

Det er værd at kende forskel på niveauerne: andre kødvarer i sortimentet kan bære 3 hjerter, som stiller markant højere krav til plads og udeadgang.

Detaljer om varen

Mærke
Kyllinge, Rema 1000
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5705830607775

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0119,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0119,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er kyllingefrikadellerne lavet af?

    De indeholder 72 % kyllingeoverlår med skind samt vand, hvedemel, rapsolie, løg, kartoffelstivelse, økologisk skummetmælkspulver, salt, hydrolyseret majsprotein, modificeret stivelse og peber.

  • Hvor meget protein er der i kyllingefrikadellerne?

    Der er 14 g protein pr. 100 g. Pakken indeholder 200 g.

  • Hvordan bruges kyllingefrikadellerne?

    De er klar til at varme og servere, for eksempel sammen med kartofler og grønsager eller i en burger.

  • Hvad koster Frikadeller hos Rema 1000?

    Frikadeller koster 19,95 kr. (99,75 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Frikadeller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Frikadeller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Frikadeller?

    Frikadeller sælges i 200 g, svarende til 99,75 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Frikadeller?

    Frikadeller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,95 kr.160 g

137,19 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg