RadarSuper
Kylling naturel

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000, Sandwichskiver

Kylling naturel

17,95 kr.143,60 kr./kg

Størrelse: 125 g

Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Kylling naturel koster 17,95 kr. (143,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

95 % kyllingebrystfilet, 3 % surhedsregulerende middel (E 325 vegetabilsk), salt, stabilisatorer (E 407, E 451), dextrose, maltodextrin, antioxidant (E 301), konserveringsmiddel (E 250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi404 kJ / 96 kcal
Fedt2 g
heraf mættede fedtsyrer0,5 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein19 g
Salt1,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Sandwichskiver med kylling er en pålægsvare af 95 % kyllingebrystfilet, tilsat salt, dextrose og maltodextrin samt et par hjælpestoffer, der holder skiverne faste og holdbare. Den høje andel af kyllingebryst gør, at smagen er ren og mild, og den faste konsistens gør skiverne nemme at lægge på brødet uden at de går i stykker.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 96 kcal, 19 g protein, 2 g fedt — heraf 0,5 g mættet — og 1,6 g salt. Proteindelen er altså den dominerende, og det gør pålægget velegnet til en madpakke eller et hurtigt måltid, hvor man gerne vil have noget, der mætter uden at være tungt.

Brug skiverne som de er på rugbrød, franskbrød eller i en sandwich, eventuelt med en skive ost, lidt agurk eller en klat sennep. De kan også skæres i strimler og komme i en salat eller en wrap.

Pakken indeholder 125 g, hvilket svarer til en mindre portion pålæg — passende til et par dage i køleskabet, når den er åbnet. Opbevares køligt, og holdbarheden efter åbning står på emballagen.

Kyllingepålæg mod tofu — protein pr. krone

Kyllingeskiverne koster 143,60 kr. pr. kilo mod 84,75 kr. pr. kilo for frisk tofu i samme udtræk. De bruges forskelligt, men begge er proteinkilder — relevant, hvis man sammensætter måltider efter protein pr. krone.

Hvad de 5 % tekniske ingredienser dækker

Ud over 95 % kyllingebrystfilet indeholder skiverne surhedsregulerende E 325, stabilisatorerne E 407 og E 451, dextrose, maltodextrin, antioxidanten E 301 og konserveringsmidlet E 250 — tilsætningsstoffer, der giver struktur, farve og holdbarhed.

Hvorfor produktet bærer Nøglehulsmærket

Med kun 2,0 gram fedt og 19 gram protein pr. 100 gram opfylder skiverne kriterierne for Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg i en varegruppe.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Sandwichskiver
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5705830605238

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,95 kr.17,95 kr.17,96 kr.17,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,95 kr.
2026-09-0117,95 kr.
2026-09-1717,95 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget kylling er der i sandwichskiverne?

    De indeholder 95 % kyllingebrystfilet. Resten er salt, dextrose, maltodextrin og hjælpestoffer som surhedsregulerende middel, stabilisatorer, antioxidant og konserveringsmiddel.

  • Hvor meget protein og salt er der pr. 100 g?

    Pr. 100 g er der 19 g protein, 2 g fedt (heraf 0,5 g mættet) og 1,6 g salt. Energiindholdet er 96 kcal / 404 kJ.

  • Hvordan opbevares sandwichskiverne bedst?

    De skal opbevares køligt, og efter åbning af pakken bør holdbarheden på emballagen følges. Pakken indeholder 125 g.

  • Hvad koster Kylling naturel hos Rema 1000?

    Kylling naturel koster 17,95 kr. (143,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kylling naturel på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kylling naturel ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kylling naturel?

    Kylling naturel sælges i 125 g, svarende til 143,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kylling naturel?

    Kylling naturel forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg