RadarSuper
Kylling med bearnaise

Annonce

Rema 1000 · Frost · Rema1000

Kylling med bearnaise

37,22 kr.82,71 kr./kg

Størrelse: 450 g

Arbejdstid: 8 min

Annonce

Kylling med bearnaise koster 37,22 kr. (82,71 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

36 % rodfrugtmos (vand, kartoffel, pastinak, persillerod, smør, rødløg, krydderurter (persille, basilikum, timian, oregano), hvidløgsspire), 26 % bearnaisesauce (vand, smør, piskefløde, modificeret stivelse (majs), bearnaiseessens (hvidvinseddike, løg, salt, chili, nellike, aroma, stjerneanis), grøntsagsbouillion (salt, dextrose, sennepsekstrakt, løg, gulerod, kartoffelstivelse, porre,krydderiekstrakter (rosmarin, løvstikke, persille, peber, gurkemeje)), æggeblommepulver, sukker, kyllingebouillon (salt, champignonekstrakt, kyllingefond, dextrose, krydderiekstrakter (løvstikke, peber, løg) hønsefedt), krydderier (gurkemeje, estragon, persille, løgpulver), hvedemel) , 22 % stegt kyllingebryst(heraf 97 % kyllingebryst, risstivelse, dextrose, maltodextrin, salt), 16 % broccoli.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi406 kJ / 97 kcal
Fedt4,7 g
heraf mættede fedtsyrer2,7 g
Kulhydrat6,1 g
heraf sukkerarter1,5 g
Kostfibre1 g
Protein7 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigret, der samler tre ting på tallerkenen: en rodfrugtmos, en bearnaisesauce og stegt kyllingebryst med broccoli ved siden af.

Rodfrugtmosen er den største del og består af kartoffel, pastinak og persillerod, rørt med smør, rødløg, hvidløgsspire og krydderurter som persille, basilikum, timian og oregano. Bearnaisesaucen bygges op omkring smør og piskefløde med æggeblommepulver, bearnaiseessens og et strejf af estragon og gurkemeje. Kyllingen er stegt brystkød, og broccoli udgør den grønne del.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 97 kcal, 7 g protein, 4,7 g fedt og 6,1 g kulhydrater, hvoraf 1,5 g er sukkerarter. Saltindholdet er 0,8 g pr. 100 g.

Retten er klar til at varme og passer til en almindelig hverdagsmiddag, hvor man vil have kylling, sauce og grønt i én bakke. Opbevares køligt og kan typisk holde sig et par dage i køleskabet efter åbning. Den vejer 450 g, hvilket svarer til en portion til én person eller deles mellem to som en mindre ret.

Samme pris og kilopris som bøf med bearnaise

37,22 kr. for 450 gram, svarende til 82,71 kr. pr. kilo — identisk med bøf med bearnaise fra samme serie. Forskellen mellem de to retter ligger i proteinkilden, kylling mod okse, ikke i prisen.

Kyllingebryst i stedet for hakkebøf

22 % stegt kyllingebryst, heraf 97 % rent kyllingebryst, erstatter hakkebøffen fra oksekød-udgaven. Rodfrugtmos og bearnaisesauce af smør og piskefløde er de samme byggesten som i søsterretten.

Lettere end bøf-udgaven i næringsindhold

97 kcal og 4,7 gram fedt pr. 100 gram mod 125 kcal og 7,5 gram fedt for bøf med bearnaise — kyllingeudgaven er både mindre energitæt og mere proteinrig, med 7,0 gram protein pr. 100 gram mod 5,7 gram.

Detaljer om varen

Mærke
Rema1000
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830608444

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

37,22 kr.37,22 kr.37,23 kr.37,22 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1937,22 kr.
2026-09-0337,22 kr.
2026-09-1937,22 kr.
2026-10-0337,22 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder retten?

    36 % rodfrugtmos af kartoffel, pastinak og persillerod, 26 % bearnaisesauce, 22 % stegt kyllingebryst og 16 % broccoli.

  • Hvor mange kalorier er der i retten?

    Der er 97 kcal pr. 100 g. Hele bakken på 450 g indeholder dermed omkring 437 kcal.

  • Hvordan opbevares den?

    Den skal opbevares køligt, og efter åbning holder den sig typisk et par dage i køleskabet.

  • Hvad koster Kylling med bearnaise hos Rema 1000?

    Kylling med bearnaise koster 37,22 kr. (82,71 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kylling med bearnaise på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kylling med bearnaise ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kylling med bearnaise?

    Kylling med bearnaise sælges i 450 g, svarende til 82,71 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kylling med bearnaise?

    Kylling med bearnaise forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg