RadarSuper
Kylling m. skysauce

Annonce

Rema 1000 · Frost · Rema 1000

Kylling m. skysauce

35,22 kr.78,27 kr./kg

Størrelse: 450 g

Arbejdstid: 7,5 min

Annonce

Kylling m. skysauce koster 35,22 kr. (78,27 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

26 % skysauce (vand, fløde, hønsefedt, gærekstrakt, majsstivelse, hvedemel, farvestof (E 150c), krydderier (løg, hvidløg, peber, timian)), 22 % forkogte ris (langkornet parboiled ris, vand), 22 % stegt kyllingebryst (heraf 97 % kyllingebryst, risstivelse, dextrose, maltodextrin, salt), 11 % broccoli, 7 % gulerødder, 6 % gule gulerødder, 6 % pastinak

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi541 kJ / 129 kcal
Fedt5,7 g
heraf mættede fedtsyrer2,7 g
Kulhydrat11 g
heraf sukkerarter1,8 g
Kostfibre1 g
Protein8 g
Salt0,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigret med stegt kyllingebryst, forkogte langkornede parboiled ris og en flødebaseret skysauce, suppleret med broccoli, gulerødder, gule gulerødder og pastinak. Kyllingen udgør 22 % og består af 97 % kyllingebryst tilsat risstivelse, dextrose, maltodextrin og salt. Skysaucen, der ligeledes udgør 22 %, er lavet på vand, fløde, hønsefedt, gærekstrakt, majsstivelse, hvedemel, farvestof (E 150c) samt krydderier som løg, hvidg, peber og timian. Risen og grøntsagerne fylder resten af indholdet.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 129 kcal, 5,7 g fedt (heraf 2,7 g mættet), 11 g kulhydrater (heraf 1,8 g sukker), 1 g fiber, 8 g protein og 0,6 g salt. Det giver en sammensat ret med både protein fra kyllingen, kulhydrater fra risen og grøntsager.

Retten er klar til at varme og passer til et måltid, hvor man ønsker kylling, ris og grøntsager i én portion. Den kan spises som den er, eller suppleres med ekstra grønt efter smag. Opbevares køligt og tørt; efter åbning bør den opbevares på køl og bruges inden for kort tid. Pakken indeholder 450 g.

Samme kilopris som mørbrad a la creme

78,27 kr. pr. kilo — identisk med mørbrad a la creme fra samme serie og samme 450-gramsformat, begge til 35,22 kr. De to retter danner et prispar, ligesom bøf og kylling med bearnaise gør det til 82,71 kr. pr. kilo.

Fire grøntsager og en enkel skysauce

Broccoli, gulerødder, gule gulerødder og pastinak gør retten til den mest grøntsagsrige blandt de fem færdigretter i udtrækket. Skysaucen på 26 % er en simpel fløde- og fedtbaseret sauce, enklere end bearnaisesaucen i to af de andre retter.

Højest protein, lavest salt i sammenligningen

8,0 gram protein og 0,60 gram salt pr. 100 gram er henholdsvis det højeste og det laveste tal blandt de fem færdigretter i dette udtræk — en konsekvens af den høje andel rent kyllingebryst og den lettere sauce.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830608451

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,22 kr.35,22 kr.35,23 kr.35,22 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1935,22 kr.
2026-09-0235,22 kr.
2026-09-1835,22 kr.
2026-10-0235,22 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder retten?

    Den indeholder 22 % stegt kyllingebryst, 22 % forkogte parboiled ris, 26 % skysauce samt broccoli, gulerødder, gule gulerødder og pastinak.

  • Hvordan opbevares den bedst?

    Opbevares køligt og tørt. Efter åbning bør den lægges på køl og bruges inden for kort tid.

  • Hvor meget vejer pakken?

    Pakken indeholder 450 g.

  • Hvad koster Kylling m. skysauce hos Rema 1000?

    Kylling m. skysauce koster 35,22 kr. (78,27 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kylling m. skysauce på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kylling m. skysauce ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kylling m. skysauce?

    Kylling m. skysauce sælges i 450 g, svarende til 78,27 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kylling m. skysauce?

    Kylling m. skysauce forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.500 g

63,90 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

17,95 kr.400 g

44,88 kr./kg

19,95 kr.200 g

99,75 kr./kg

36,99 kr.500 g

73,98 kr./kg

17,95 kr.250 g

71,80 kr./kg