RadarSuper
Kylling m/bacon

Annonce

Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · K-Salat

Kylling m/bacon

19,95 kr.133,00 kr./kg

Størrelse: 150 g

Nutri-ScoreDNOVA4
Udvikling: +99,5 %Arbejdstid: 3,9 min

Annonce

Kylling m/bacon koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

32% kogt kyllingekød sammensat af stykker af kød (heraf 72% kyllingekød, vand, kartoffelstivelse, salt), vand, rapsolie, 14% champignon, 5% bacon (heraf 95% svinekød, salt, dextrose, røgaroma, sukker, vand), mod. stivelse, past. æggeblommer, sukker, bouillon (gærekstrakt, salt, glukosesirup, dextrose, krydderier), salt, koncentreret citronsaft, eddike, sennepsmel, baconaroma (hydrolyseret vegetabilsk protein (soja), aroma), krydderier. Tilsat: Konserveringsmidler (E202, E211, E250), surhedsregulerende midler (E270, E296), antioxidant (E301), stabilisatorer (E412, E415, E451), smagsforstærkere (E627, E631).

Allergener

soja

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.039 kJ / 248 kcal
Fedt24 g
heraf mættede fedtsyrer2,6 g
Kulhydrat3,1 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre—
Protein6,1 g
Salt1,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kylling m/bacon fra K-Salat er en færdigblandet salat på 150 g, hvor kogt kyllingekød, champignon og bacon udgør grundlaget. Kyllingekødet er sammensat af stykker og udgør 32 % af indholdet, mens champignon og bacon hver især bidrager med 14 % og 5 %. Dressingen er baseret på rapsolie, vand, pasteuriserede æggeblommer, eddike og koncentreret citronsaft, krydret med sennepsmel, bouillon og baconaroma.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 248 kcal, 24 g fedt — heraf kun 2,6 g mættet fedt — 3,1 g kulhydrat, 6,1 g protein og 1,8 g salt. Salaten har Nutri-Score D.

Denne salat er klar til at spise som den er, f.eks. på et stykke rugbrød, i en sandwich eller som tilbehør til en tallerken med grønt. Den kræver ingen tilberedning og kan bruges direkte fra køleskabet.

Opbevares køligt, typisk i køleskab efter åbning, og bør spises inden for et par dage. Den lille 150 g-bøtte passer til en enkelt portion eller et par lette måltider. Indeholder soja.

Tilbudsprisen og kiloprisen — samme som hønsesalaten

10,00 kr. for 150 gram på tilbud, svarende til 66,67 kr. pr. kilo, mod en normalpris på 19,95 kr. (133,00 kr. pr. kilo). Det er nøjagtig den samme pris og kilopris som kædens hønsesalat fra samme producent, K-Salat, i samme netbutik.

Valget mellem de to handler derfor ikke om pris, men om indhold og smag: den ene bygger på hønsekød og asparges, den anden på kylling, champignon og bacon.

Hvad er i kyllingesalaten: kylling, bacon og champignon

32 % kogt kyllingekød, 14 % champignon og 5 % bacon er de tre største bestanddele efter vand. Baconen er lavet af 95 % svinekød med salt, dextrose, røgaroma og sukker, og der er desuden tilsat en separat baconaroma til at forstærke smagen.

Sukker indgår to steder i opskriften: direkte som ingrediens og som en del af baconen — det forklarer det let højere sukkerindhold sammenlignet med den rene hønsesalat (0,6 gram mod under 0,5 gram pr. 100 gram).

Allergener og tilsætningsstoffer

Æggeblommer, sennepsmel og soja (fra baconaromaen) er markeret som allergener i varedeklarationen. Listen af tilsætningsstoffer omfatter tre konserveringsmidler (E202, E211, E250), to surhedsregulerende midler (E270, E296), en antioxidant (E301), tre stabilisatorer (E412, E415, E451) og to smagsforstærkere (E627, E631).

Det er en længere liste end i den tilsvarende hønsesalat, hvilket hænger sammen med, at bacon som ingrediens kræver sin egen holdbarhedssikring.

Detaljer om varen

Mærke
K-Salat
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5704000496744

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.13,32 kr.16,63 kr.19,95 kr.19. aug.3. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,00 kr.
2026-09-0319,95 kr.
2026-09-2019,95 kr.
2026-10-0419,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder K-Salat Kylling m/bacon?

    Salaten indeholder 32 % kogt kyllingekød, 14 % champignon og 5 % bacon samt en dressing baseret på rapsolie, æggeblommer, eddike og citronsaft. Den indeholder også konserveringsmidler og smagsforstærkere.

  • Hvordan bruges Kylling m/bacon fra K-Salat?

    Den er klar til at spise direkte fra bøtten og kan f.eks. lægges på rugbrød, bruges i en sandwich eller serveres som tilbehør.

  • Hvor længe kan salaten holde sig?

    Opbevar den køligt, gerne i køleskab, og spis den inden for et par dage efter åbning.

  • Hvad koster Kylling m/bacon hos Rema 1000?

    Kylling m/bacon koster 19,95 kr. (133,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kylling m/bacon på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kylling m/bacon ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kylling m/bacon?

    Kylling m/bacon sælges i 150 g, svarende til 133,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kylling m/bacon?

    Kylling m/bacon forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,25 kr.233 g

95,49 kr./kg

23,05 kr.230 g

100,22 kr./kg

47,19 kr.450 g

104,87 kr./kg

35,51 kr.430 g

82,58 kr./kg

27,26 kr.320 g

85,19 kr./kg

27,27 kr.350 g

77,91 kr./kg