RadarSuper
KødpølseTilbud

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · 3-Stjernet***

Kødpølse

10,00 kr.80,00 kr./kg

Størrelse: 125 g

Nutri-ScoreENOVA4
Laveste registrerede: 12,95 kr.Højeste registrerede: 17,95 kr.Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Kødpølse koster 10,00 kr. (80,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grisekød 66%, vand, løg, SOYAprotein, salt, fibre fra hvedestrå (glutenfri), surhedsregulerende midler (E 261, E 326), stabilisator (E 451), dextrose, krydderier og krydderiekstrakter, antioxidant (E 301), maltodextrin, konserveringsstof (E 250). Kogt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi920,6 kJ / 222 kcal
Fedt19 g
heraf mættede fedtsyrer7,5 g
Kulhydrat0,8 g
heraf sukkerarter0,5 g
Kostfibre—
Protein12 g
Salt2,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Kødpølse 3-Stjernet er en kogt pølse på 125 g, fremstillet af grisekød som den dominerende ingrediens. Ifølge ingredienslisten udgør grisekød 66 %, og derudover indgår blandt andet vand, løg, soyaprotein, salt, fibre fra hvedestrå, krydderier og krydderiekstrakter samt flere tilsætningsstoffer, heriblandt surhedsregulerende midler, stabilisator, antioxidant og konserveringsstof. Pølsen er kogt, hvilket gør den klar til at spise som den er, eller til at varme op.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 222 kcal, 19 g fedt (heraf 7,5 g mættet), 0,8 g kulhydrat, 12 g protein og 2,3 g salt. Det er altså en proteinholdig pølse med et forholdsvis højt fedt- og saltindhold.

I det danske køkken er den kogte kødpølse en klassiker på rugbrødsmaden, i madpakken og på det kolde bord, ofte skåret i skiver med sennep eller remoulade. Den kan også bruges i varme retter, for eksempel skåret i tern i biksemad eller som tilbehør til varme kartofler. Opbevares køligt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på pakken. Den vejer 125 g, hvilket passer til et par måltider eller til at dele med flere.

To pølser, samme pris — sådan adskiller de sig

Kødpølsen og den røgede medister koster begge 10,00 kr. for 125 gram (80,00 kr. pr. kilo) i dette tilbud. Kødpølsen har 66 % kød og hvedestrå-fiber; medisteren har 71 % kød, røgaroma og rosmarinekstrakt, men ingen hvedestrå-fiber. Prisen giver altså intet hint om, hvilken der passer bedst — det gør ingredienslisten.

Hvedestrå-fiber: glutenfri trods navnet

Fibre fra hvedestrå kommer fra stråets struktur, ikke fra kornet, hvor glutenet sidder — derfor er ingrediensen glutenfri, selvom den stammer fra hvede. Den bruges typisk som en naturlig kilde til kostfibre og til at forbedre pølsens konsistens uden at tilføre gluten.

Hvorfor tilbuddet har et loft på 6 stk.

Et loft på 6 stk. pr. kunde er typisk butikkens måde at sikre, at flere kunder kan få del i en stor rabat — her 44 procent under normalprisen — uden at hylderne tømmes af enkeltkøb. Det er ikke et udtryk for knaphed på selve varen generelt.

Detaljer om varen

Mærke
3-Stjernet***
Størrelse
125 g
Stregkode (EAN)
5704080955841

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.12,65 kr.15,30 kr.17,95 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-08-3117,95 kr.
2026-09-1517,95 kr.
2026-10-0110,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er kødpølse lavet af?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den 66 % grisekød samt vand, løg, soyaprotein, salt, fibre fra hvedestrå, krydderier og krydderiekstrakter og flere tilsætningsstoffer, herunder konserveringsstof. Den er kogt.

  • Hvordan bruges kødpølse?

    Den er kogt og kan spises som den er, for eksempel i skiver på rugbrød eller i madpakken. Den kan også varmes og bruges i retter som biksemad eller som tilbehør til varme kartofler.

  • Hvordan opbevares kødpølsen?

    Opbevar den køligt og følg holdbarhedsdatoen på pakken. Pakken indeholder 125 g.

  • Hvad koster Kødpølse hos Rema 1000?

    Kødpølse koster 10,00 kr. (80,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kødpølse på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Kødpølse markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Kødpølse?

    Kødpølse sælges i 125 g, svarende til 80,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kødpølse?

    Kødpølse forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg