RadarSuper
Kødboller

Annonce

Rema 1000 · Suppe & bouillon · Mou

Kødboller

55,11 kr.78,73 kr./kg

Størrelse: 700 g

Arbejdstid: 11,2 min

Annonce

Kødboller koster 55,11 kr. (78,73 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grise- og oksekød (60%), vand, ÆGGEHVIDER, løg, HVEDEMEL, kartoffelmel, rasp (HVEDEMEL, salt, gær), salt, oksefedt, hvid peber.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi716 kJ / 172 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer4,7 g
Kulhydrat6 g
heraf sukkerarter0 g
Kostfibre—
Protein10 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Frosne kødboller fra Mou på 700 g er en blanding af grise- og oksekød, der udgør 60 procent af indholdet. Resten består af vand, æggehvider, løg, hvedemel, kartoffelmel, rasp, salt, oksefedt og hvid peber. Denne sammensætning giver en klassisk, fast konsistens, som er let at varme op.

Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 172 kcal og 716 kJ. Fedtindholdet er 12 g, hvoraf 4,7 g er mættet fedt. Kulhydaterne udgør 6 g, og sukkerarter er 0 g. Proteinindholdet er 10 g, og saltindholdet er 1,475 g pr. 100 g. Det gør kødbollerne til et mættende indslag i måltidet.

Kødboller er en fast bestanddel af dansk hverdagsmad og bruges typisk i varme retter som suppe, gryderetter eller som tilbehør til kartofler og sovs. De kan også serveres kolde i madpakken eller som del af en buffet. Denne pose på 700 g indeholder et passende antal bolde til flere måltider.

Opbevares i fryseren ved -18 grader eller koldere indtil brug. Efter optøning bør kødbollerne tilberedes og ikke genindfryses. De kan varmes i ovn, på pande eller i mikroovn efter anvisning på emballagen.

78,73 kr. pr. kilo — dyrere end den blandede kød- og melbolle-pose

Samme mærke sælger en pose med kød- og melboller til samme pris, 55,11 kr., men i en større pose på 900 gram, hvilket giver 61,23 kr. pr. kilo. Prisforskellen skyldes både størrelsen og at den billigere pose kun er 50 % kødboller.

60 % kød: ingredienslisten bag kødbollen

Grise- og oksekød (60 %), vand, æggehvider, løg, hvedemel, kartoffelmel, rasp, salt, oksefedt og hvid peber. Rasp og mel fungerer som binder mellem kødet og æggehviderne, hvilket forklarer de 6,0 gram kulhydrat pr. 100 gram.

Sådan bruger du frosne kødboller

Kødbollerne kan tilberedes direkte fra frost i ovn eller på pande og passer klassisk til sovs med kartofler, gryderetter eller suppe. En pose på 700 gram rækker typisk til en familie på 3-4 personer til én ret.

Detaljer om varen

Mærke
Mou
Størrelse
700 g
Stregkode (EAN)
5707196213621

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,00 kr.41,70 kr.48,41 kr.55,11 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1755,11 kr.
2026-09-0135,00 kr.
2026-09-1755,11 kr.
2026-10-0155,11 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget kød indeholder Mou kødboller?

    Kødbollerne indeholder 60 procent grise- og oksekød.

  • Hvordan opbevarer jeg de frosne kødboller?

    De skal opbevares i fryseren ved -18 grader eller koldere. Efter optøning bør de ikke genindfryses.

  • Hvad kan jeg bruge kødbollerne til?

    De passer godt i suppe, gryderetter eller som tilbehør til kartofler og sovs. De kan også serveres kolde.

  • Hvad koster Kødboller hos Rema 1000?

    Kødboller koster 55,11 kr. (78,73 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kødboller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kødboller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kødboller?

    Kødboller sælges i 700 g, svarende til 78,73 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kødboller?

    Kødboller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

15,95 kr.120 g

132,92 kr./kg

14,95 kr.600 g

24,92 kr./kg

55,11 kr.900 g

61,23 kr./kg